Gwiazda betlejemska to nowy roślinny symbol Świąt Bożego Narodzenia. Jej prawidłowa nazwa to wilczomlecz piękny (łac. Euphorbia pulcherrima), ale większość zna ją jako poinsecja.
Jak co roku w połowie listopada jej ciemnozielone przylistki nabierają rumieńców, by na Święta żarzyć się płomienną czerwienią. Moda na „święta z gwiazdami” na dobre już wpisała się w polską tradycję, a poinsecja dołączyła do choinki jako roślina Bożego Narodzenia. Jej pielęgnacja nie jest trudna, jeśli przestrzega się kilku wskazówek.
Na kilka tygodni przed Świętami sklepowe półki toną wręcz w morzu czerwieni. Jednak, to co uważamy za liście, w rzeczywistości są barwnymi przylistkami, które otaczają prawie niewidoczne i mało dekoracyjne żółte kwiatuszki. Choć najpopularniejsze są czerwone gwiazdy, to dostępne są także białe, kremowe, żółte, różowe, a nawet o pstrokatych, różnokolorowych liściach.
Fot. RainerBerns/Pixabay |
Wybór zdrowej poinsecji - na co zwrócić uwagę?
Choć już od listopada poinsecje dostępne są wszędzie, nawet w supermarkecie, to lepiej zaopatrzyć się w nie w kwiaciarni lub centrum ogrodniczym, gdzie rośliny są znacznie lepiej przechowywane i pielęgnowane. By gwiazda na długo zdobiła świąteczny stół trzeba o nią zadbać już w chwili zakupu!
- Warto wybierać tylko rośliny dobrze wybarwione, w dobrej kondycji, o jędrnych listkach, bez uszkodzeń i przebarwień.
- W drodze do domu poinsecję trzeba dobrze osłonić przed zimnym powietrzem (nawet jeśli tylko pokonujemy krótką trasę ze sklepu do samochodu) – roślina bardzo nie lubi zmiany temperatury i na szok szybko reaguje zrzucaniem liści!
- Po przyniesieniu do domu trzeba na chwilę zostawić ją w spokoju, by przyzwyczaiła się do nowej temperatury, a następnie delikatnie zdjąć z niej foliową osłonkę i ustawić w dobrze oświetlonym miejscu o temperaturze pokojowej.
Oprócz wyboru zdrowej rośliny, warto zwrócić uwagę na jej pochodzenie. Lokalne szkółki i producenci oferują często rośliny lepiej przystosowane do naszych warunków klimatycznych. Wybierając poinsecję od lokalnych dostawców, wspieramy również lokalną gospodarkę i ograniczamy ślad węglowy związany z transportem.
Sekrety długowieczności poinsecji - praktyczne wskazówki
- Miejsce i temperatura – gdzie ustawić?
Gwiazda nie jest kapryśna, ale na niewłaściwe warunki szybko reaguje zrzucaniem liści. Bardzo nie lubi sąsiedztwa grzejnika (zbyt suchego powietrza) i uchylonego okna z mroźnym powietrzem. 15°C to dla niej zupełne minimum! Ustawmy ją w lekkim oddaleniu od okna, ponieważ najbardziej lubi półcień. - Podlewanie i nawożenie – jak pielęgnować?
Gdy ma zbyt mokro, szybko gnije. Znacznie bardziej jest odporna na krótkotrwałe okresy przesuszenia, jednak nie powinno się do nich dopuszczać, bo roślina traci wtedy blask, a jej liście matowieją i więdną. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne! Całą doniczkę można zanurzać w wodzie lub podlewać tradycyjnie od góry – dwa razy w tygodniu. Każdorazowo nadmiar wody trzeba usuwać. Nie ma potrzeby nawożenia poinsecji, gdyż okres dekoracyjności gwiazdy to około 2–3 miesiące.
Przechowywanie gwiazdy betlejemskiej po świętach - czy warto?
Można ją wprawdzie przechować do kolejnego roku, jednak w warunkach domowych nie jest to łatwe. Aby ujrzeć ją w pełnej krasie w kolejnym roku, należy przechowywać ją co najmniej przez 8 tygodni po 14 godzin dziennie w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu, po czym ustawić w jasnym miejscu, by ponownie wybarwiła swoje przylistki.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe: on-the-rhythm / Depositphotos oraz Flora Dania