Logo
Logo

Uprawa gwiazdy betlejemskiej (poinsecji) | Co zrobić, żeby stała jak najdłużej? Oto nasze porady

Odkryj tajniki uprawy gwiazdy betlejemskiej, rośliny, która stała się symbolem świątecznego ciepła i radości. W tym artykule znajdziesz nie tylko praktyczne porady dotyczące wyboru, pielęgnacji i przechowywania poinsecji, ale także poznasz sekrety jej długowieczności. Dowiedz się, jak sprawić, by ta wyjątkowa roślina zachwycała swoim pięknem przez cały sezon świąteczny i stała się prawdziwą ozdobą Twojego domu. Czytaj dalej, aby odkryć, jak cieszyć się pięknem poinsecji jak najdłużej!

Spis treści
Gwiazda betlejemska: co to za kwiat? Jak kupić zdrową poinsecję? Co zrobić żeby gwiazda betlejemska stała jak najdłużej? Co zrobić po Świętach? Przechować czy wyrzucić?

Gwiazda betlejemska to nowy roślinny symbol Świąt Bożego Narodzenia. Jej prawidłowa nazwa to wilczomlecz piękny (łac. Euphorbia pulcherrima), ale większość zna ją jako poinsecja.

Jak co roku w połowie listopada jej ciemnozielone przylistki nabierają rumieńców, by na Święta żarzyć się płomienną czerwienią. Moda na „święta z gwiazdami” na dobre już wpisała się w polską tradycję, a poinsecja dołączyła do choinki jako roślina Bożego Narodzenia. Jej pielęgnacja nie jest trudna, jeśli przestrzega się kilku wskazówek.

Na kilka tygodni przed Świętami sklepowe półki toną wręcz w morzu czerwieni. Jednak, to co uważamy za liście, w rzeczywistości są barwnymi przylistkami, które otaczają prawie niewidoczne i mało dekoracyjne żółte kwiatuszki. Choć najpopularniejsze są czerwone gwiazdy, to dostępne są także białe, kremowe, żółte, różowe, a nawet o pstrokatych, różnokolorowych liściach.

Uprawa gwiazdy betlejemskiej (poinsecji), fot. RainerBerns - Pixabay Fot. RainerBerns/Pixabay

Wybór zdrowej poinsecji - na co zwrócić uwagę?

Choć już od listopada poinsecje dostępne są wszędzie, nawet w supermarkecie, to lepiej zaopatrzyć się w nie w kwiaciarni lub centrum ogrodniczym, gdzie rośliny są znacznie lepiej przechowywane i pielęgnowane. By gwiazda na długo zdobiła świąteczny stół trzeba o nią zadbać już w chwili zakupu!

  • Warto wybierać tylko rośliny dobrze wybarwione, w dobrej kondycji, o jędrnych listkach, bez uszkodzeń i przebarwień.

  • W drodze do domu poinsecję trzeba dobrze osłonić przed zimnym powietrzem (nawet jeśli tylko pokonujemy krótką trasę ze sklepu do samochodu) – roślina bardzo nie lubi zmiany temperatury i na szok szybko reaguje zrzucaniem liści!

  • Po przyniesieniu do domu trzeba na chwilę zostawić ją w spokoju, by przyzwyczaiła się do nowej temperatury, a następnie delikatnie zdjąć z niej foliową osłonkę i ustawić w dobrze oświetlonym miejscu o temperaturze pokojowej.

Oprócz wyboru zdrowej rośliny, warto zwrócić uwagę na jej pochodzenie. Lokalne szkółki i producenci oferują często rośliny lepiej przystosowane do naszych warunków klimatycznych. Wybierając poinsecję od lokalnych dostawców, wspieramy również lokalną gospodarkę i ograniczamy ślad węglowy związany z transportem.

Sekrety długowieczności poinsecji - praktyczne wskazówki

  • Miejsce i temperatura gdzie ustawić?
    Gwiazda nie jest kapryśna, ale na niewłaściwe warunki szybko reaguje zrzucaniem liści. Bardzo nie lubi sąsiedztwa grzejnika (zbyt suchego powietrza) i uchylonego okna z mroźnym powietrzem. 15°C to dla niej zupełne minimum! Ustawmy ją w lekkim oddaleniu od okna, ponieważ najbardziej lubi półcień.

  • Podlewanie i nawożenie – jak pielęgnować?
    Gdy ma zbyt mokro, szybko gnije. Znacznie bardziej jest odporna na krótkotrwałe okresy przesuszenia, jednak nie powinno się do nich dopuszczać, bo roślina traci wtedy blask, a jej liście matowieją i więdną. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne! Całą doniczkę można zanurzać w wodzie lub podlewać tradycyjnie od góry – dwa razy w tygodniu. Każdorazowo nadmiar wody trzeba usuwać. Nie ma potrzeby nawożenia poinsecji, gdyż okres dekoracyjności gwiazdy to około 2–3 miesiące.

 

Stars For Europe

 

Przechowywanie gwiazdy betlejemskiej po świętach - czy warto?

Można ją wprawdzie przechować do kolejnego roku, jednak w warunkach domowych nie jest to łatwe. Aby ujrzeć ją w pełnej krasie w kolejnym roku, należy przechowywać ją co najmniej przez 8 tygodni po 14 godzin dziennie w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu, po czym ustawić w jasnym miejscu, by ponownie wybarwiła swoje przylistki.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe: on-the-rhythm / Depositphotos oraz Flora Dania

Autor
Uprawa gwiazdy betlejemskiej (poinsecji) | Co zrobić, żeby stała jak najdłużej? Oto nasze porady
Uprawa gwiazdy betlejemskiej (poinsecji) | Co zrobić, żeby stała jak najdłużej? Oto nasze porady
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (13)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Ela

19-12-2022 18:04

Zastanówcie się co doradzacie. W artykule nr 63 "Dlaczego gwiazda betlejemska traci liście?" z dnia 9-12-2021 jest napisane, m. in. "Poinsecja źle znosi miejsca oddalone od okna, lubi dobre nasłonecznienie. Lepiej by większość czasu spędziła na parapecie, niż na stole.." A powyżej ...

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl