Krok 1: Kup zadbaną poinsecję i pamiętaj o temperaturze!
Jakie są zasady kupowania gwiazdy betlejemskiej?
Poinsecje pochodzą z Ameryki Środkowej – Meksyku. W tropikalnym klimacie rosną dziko jako krzewy, które dorastają nawet do pięciu metrów wysokości. Kochają światło i ciepło – tak samo jak ich współcześnie uprawiane na okres zimowy gwiazdy. Szkodzi im ciemność, przeciągi i zimno. Dlatego przy zakupie należy sprawdzić czy rośliny zostały wyeksponowane w odpowiednim miejscu. Poinsecje ustawione w ciemnej części sklepu, w przeciągu przy wejściu lub na zewnątrz w temperaturze poniżej 15°C zwykle tracą liście w ciągu kilku dni od zakupu i często umierają.
O czym jeszcze pamiętać?
- Zdrową poinsecję, która ma największe szanse na długie życie, można rozpoznać po mięsistych, gęstych liściach bez uszkodzeń i żółto-zielonych pączkach w środku kolorowych przylistków.
- Gleba nie powinna być ani przesuszona, ani mokra.
- Eksperci SfE odradzają również kupowanie roślin pokrytych brokatem. Choć wydają się efektowne, taka ozdoba nie jest dobra ani dla poinsecji, ani dla środowiska.
Jak zapakować roślinę, by bezpiecznie dotarła do domu?
Po zakupie należy dobrze zapakować poinsecję i szybko dostarczyć ją do domu. Sklepy specjalistyczne, takie jak centra ogrodnicze i szkółki, zazwyczaj oferują bezpłatne materiały do pakowania, aby chronić rośliny podczas transportu. Przy temperaturach na zewnętrz poniżej 15°C należy w pełni skorzystać z tej oferty. Nawet w wyższych temperaturach, owijanie poinsecji chroni je również przed przeciągami.
O czym jeszcze pamiętać?
- Im więcej warstw papieru owiniesz wokół rośliny, tym lepiej będzie ona zabezpieczona przed zimnem.
- W temperaturach poniżej zera należy owinąć również doniczkę, ponieważ ani ona, ani ziemia nie zapewniają wystarczającej izolacji wrażliwym korzeniom.
- Jeśli przewozisz poinsecję w samochodzie, unikaj długich postojów w mroźne dni. Bez ogrzewania w samochodzie szybko robi się bardzo zimno i nawet dobrze owinięte rośliny nie przetrwają długo w takich warunkach.
Dlaczego nie powinno się stawiać poinsecji na świątecznym stole od razu po zakupie?
Po powrocie do domu szybko zdejmij opakowanie z poinsecji. Aby przejście z zimna do ciepła było dla rośliny jak najmniej odczuwalne, najlepiej nie przenoś jej od razu do ciepłego pomieszczenia. W chłodniejszym, jaśniejszym miejscu, takim jak kuchnia lub ogród zimowy, poinsecja może spokojnie się zaaklimatyzować. Dopiero po kilku godzinach przenieś ją w upatrzone dla niej stanowisko.
Krok 2: Przygotuj dla poinsecji jak najlepsze stanowisko
Gdzie najlepiej postawić poinsecję?
Idealne stanowisko jest jasne, ciepłe, osłonięte od przeciągów i bez dużych wahań temperatury. Na przykład, miejsce tuż obok drzwi wejściowych nie jest odpowiednie.
Temperatura pomieszczenia powinna wynosić 15-22°C. Nie ma nic złego w ustawieniu poinsecji na parapecie obok dobrze izolowanego termicznie okna. Ważne jest jednak, aby podczas wietrzenia pokoju przestawić roślinę, aby nie była narażona na przeciąg. Na parapetach, spodek pod doniczką chroni roślinę przed przemarznięciem.
Poinsecja lubi ciepło, ale nie zbyt wysokie temperatury. Miejsce tuż obok kaloryfera lub pieca też nie jest dla niej odpowiednie, ponieważ poinsecje reagują na wysokie temperatury zrzuceniem liści. Im cieplej, tym roślina potrzebuje więcej wody.
Jak często i w jaki sposób podlewać poinsecję?
Poinsecja lepiej znosi lekkie przesuszenie niż nadmierną wilgoć. Dopiero gdy wierzchnia warstwa gleby wyschnie, należy ją podlać. Wnętrze bryły korzeniowej nigdy nie powinno wyschnąć.
Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o jak często podlewać poinsecję. Oprócz temperatury i wilgotności otoczenia, ważnym czynnikiem jest na przykład rozmiar doniczki. Miniaturowe poinsecje w doniczkach o średnicy 6 cm ze względu na mniejszą objętość gleby mają większe zapotrzebowanie na wodę niż rośliny w doniczkach 12-13 cm.
Poinsecje można podlewać od góry, od dołu lub przez zanurzenie. Najlepiej używać wody o temperaturze pokojowej. W przypadku podlewania od góry należy nawadniać roślinę niewielkimi ilościami co dwa trzy dni, aż bryła korzeniowa będzie równomiernie wilgotna, ale niecałkowicie przemoczona. W przypadku podlewania od dołu, wlej wodę do podstawki. Gleba wchłonie tyle wody, ile potrzebuje poinsecja. Dodawaj wodę, aż bryła korzeniowa zostanie namoczona, a w podstawce pozostanie woda. Zanurzając prawie suchą bryłę korzeniową, zanurzaj ją całkowicie mniej więcej raz w tygodniu, aż woda przestanie bulgotać. Następnie szybko podnieś poinsecję, pozwól jej odcieknąć i umieść ją z powrotem w donicy. W przypadku wszystkich trzech metod ważne jest, aby usunąć nadmiar wody ze spodka lub donicy nie później niż po 15 minutach, aby uniknąć zalania i uszkodzenia korzeni.
Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, żeby cieszyć się kolorowymi poinsecjami aż do Nowego Roku.
Tekst i zdjęcia tytułowe: Stars for Europe