Jak przechować gwiazdę betlejemską na drugi rok?
W okresie przedświątecznym sklepy prześcigają się w oferowaniu najpiękniejszych odmian poinsecji. Rośliny zachwycają wyszukanymi barwami liści podkwiatkowych (tzw. przysadek, gdyż kwiaty rośliny są drobne i niepozorne). Cieszą nas nie tylko płomienną czerwienią, ale też liśćmi w kolorze kremowym, różowym, białym czy morelowym. Spotkać można nawet odmiany o liściach dwukolorowych, cętkowanych czy nakrapianych.
Różnorodność wśród poinsecji jest ogromna, ale kiedy rośliny przekwitają, tracą większą część swoich walorów ozdobnych. Wtedy często je wyrzucamy, traktując jako ozdobę sezonową. Warto jednak włożyć nieco wysiłku w ich pielęgnację, bo za opiekę mogą nam się odwdzięczyć w kolejne święta pięknymi, barwnymi liśćmi.
Fot. Anna Armbrust, Stefan Schweihofer/Pixabay, Stars for Europe |
Co robić z poinsecją po przekwitnieniu?
Kiedy poinsecja kończy kwitnienie, powinniśmy pozwolić jej odpocząć. W tym celu ograniczmy podlewanie do minimum, przenosimy doniczkę z rośliną do jasnego, ale chłodnego pomieszczenia (ok. 12-15°C) i pozostawiamy ją tam przez ok. 1-1,5 miesiąca. Po tym czasie zwykle wczesną wiosną (IV), poinsecję przesadzamy do nowej ziemi, skracamy jej pędy (nawet nad 2-3 oczkiem ponad ziemią), dzięki temu roślina się rozkrzewi i umieszczamy w widnym, ciepłym miejscu (temp. ok. 20-22°C). W sezonie wegetacyjnym zasilamy poinsecję nawozami dla roślin kwitnących i systematycznie podlewamy.
Jak sprawić, by poinsecja zakwitła ponownie?
Chcąc doczekać się w grudniu pięknych, barwnych liści, na początku października musimy zacząć cieniować poinsecję, gdyż jest ona rośliną dnia krótkiego i do wytworzenia kwiatów potrzebuje ok. 14 godzin ciemności. W zawiązaniu pąków kwiatowych i wybarwieniu liści może jej przeszkodzić nawet zapalana wieczorem żarówka lub światło ulicznej latarni, wpadające przez okno. Dlatego każdego dnia późnym popołudniem (od godz. 16.00-17.00), przez około 2 miesiące, trzeba okrywać rośliny grubym, kartonowym kapturkiem lub wiaderkiem, który będzie osłaniać roślinę przed światłem aż do rana (do godz. 6.00-7.00).
Poinsecja w czasie wybarwiania przykwiatków powinna stać w chłodnym miejscu (temp. ok. 16-18°C). Dopiero po zawiązaniu kwiatów i wybarwieniu liści, roślinę można przenieść do pomieszczenia o temperaturze pokojowej (20-22°C). Tak pielęgnowana poinsecja ponownie zawiąże kwiaty i zachwyci nas w grudniu pięknymi, barwnymi liśćmi.
FILM: Co zrobić z gwiazdą betlejemską po świętach?
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: Stars for Europe