Co zrobić z choinką po Świętach? Ekologiczne pomysły na "drugie życie" świątecznego drzewka

Co zrobic z choinka po swietach fot. JSB31 - Fotolia

Po świątecznym blasku i radości, pozostaje pytanie: co zrobić z choinką? Zamiast pożegnać się z nią bez ceremonii, odkryj ekologiczne i kreatywne sposoby na jej ponowne wykorzystanie. Od przekształcenia w osłonę dla innych roślin po przekazanie jej jako schronienie dla zwierząt – możliwości są liczne. Dowiedz się, jak nadać choince nowe życie i cieszyć się zielonymi rozwiązaniami, które pomogą Ci zadbać o środowisko nawet po świętach!

Posłuchaj
00:00
203
Spis treści
Co zrobić z choinką po Świętach? Mamy kilka sprawdzonych pomysłów! Czy można wyrzucić choinkę na śmietnik? Gdzie oddać choinkę? Sprawdź!

Święta Bożego Narodzenia to czas radości, rodzinnego ciepła i... pięknie udekorowanych choinek. Lecz gdy świąteczne dekoracje schodzą na drugi plan, pozostaje pytanie: co zrobić z choinką? Zamiast pożegnać się z nią, możemy nadać jej nowe życie. W tym artykule odkryjemy, jak ekologicznie i kreatywnie wykorzystać choinkę po świętach, przekształcając ją w coś, co nadal będzie cieszyć oko i służyć środowisku.

Święta, Święta... i po Świętach

Święta szybko mijają – pozostaje nam powrócić do normalności i szarych, codziennych, zimowych dni. Drzewka bożonarodzeniowe, które jeszcze nie tak dawno błyszczały jasno, jak gwiazdy, teraz zauważalnie tracą swój urok. Bardzo często są „rozbierane” jeszcze przed nastaniem Nowego Roku lub w pierwszych dniach stycznia. Ogołocony z ozdób iglak można wykorzystać lub utylizować w różnorodny sposób.

Co zrobić z choinką po Świętach?

Żywa choinka, najpiękniejszy symbol Świąt Bożego Narodzenia, jest niestety bardzo krótkotrwałą ozdobą. Cieszy oczy i umila spędzanie czasu w domu przez kilka do maksymalnie kilkunastu dni. Później gubi igły i traci swoje walory estetyczne. Co wtedy z nią zrobić?

Wiosną – najlepiej od kwietnia do maja – drzewko można przesadzić z doniczki do ogrodu. Warto przy tym pamiętać, aby kupować rośliny, które od początku były uprawiane w donicach. Okazy przesadzane z gruntu mają zazwyczaj mocno przycięte korzenie i będą chorowały.

Choinkę po świętach można wykorzystać do ochrony innych roślin. Gałązki (jeśli posiadają jeszcze igły) oddziela się od pnia i używa jako osłon przeciwmrozowych dla bylin, roślin cebulowych czy niskich krzewinek.

Mniejsze, zdrewniałe fragmenty (jak również igły) można ułożyć w pryzmach kompostowych. Jeśli kompost jest dość jednorodny i powstał z roślin iglastych, można stosować go jako ściółkę lub nawóz dla roślin kwasolubnych. Grubsze pędy i pień zazwyczaj są palone.

Inne pomysły na wykorzystanie choinki

  • Wykorzystaj ją na opał, a popiół drzewny zastosuj jako nawóz.
  • Odłóż gałęzie, by latem użyć ich jako podpór do roślin.
  • Potnij całe drzewko, a ścinki ułóż w stos, w którym zamieszkają owady.

Czy można wyrzucić choinkę na śmietnik?

Tak, choinki możemy bez żadnego problemu pozostawić przy śmietniku, gdzie będą traktowane jako odpady komunalne. Odpowiedzialność za ich wywóz spoczywa na firmach, które zajmują się wywozem śmieci w danej gminie. W dużych miastach choinki odbierane są po Świętach zwykle raz lub dwa razy w tygodniu.

Gdzie oddać choinkę?

Jeśli nie chcemy czekać na odbiór choinki przez służby komunalne, możemy we własnym zakresie oddać drzewko do gminnego punktu zbiórki odpadów, jako odpad biodegradowalny – t.j. muszą być pozbawione wszelkich lampek i ozdób, w tym wykonanych z tworzyw sztucznych, papieru, metalu i szkła.

Choinki po świętach
Fot. JSB31/Fotolia

Bardzo często w styczniu w różnych miejscowościach organizowane są specjalne akcje typu: „oddaj choinkę”. Warto śledzić podobne informacje w lokalnej prasie. Drzewka ze zbiorów najczęściej trafiają do elektrociepłowni i są przetwarzane na energię. To ekologiczny sposób utylizacji, ograniczający ilość powstających przy spalaniu zanieczyszczeń. Niekiedy choinki służą także do produkcji zrębków. Czasem „zużyte” choinki przewozi się do Ogrodów Zoologicznych. Tam mogą posłużyć zwierzętom jako pokarm lub schronienie (ścieli się nimi klatki i budki lęgowe).

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: JSB31/Fotolia

Obserwuj
Autor
Michał Mazik Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści