Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
1
Okazje

Podlewanie poinsecji / gwiazdy betlejemskiej

Gwiazda betlejemska, czyli poinsecja pojawia się w naszych domach przed Bożym Narodzeniem. W jej pielęgnacji olbrzymie znaczenie ma podlewanie. Zarówno nadmiar wody, jak i niedobór może jej bardzo zaszkodzić. Jak więc prawidłowo podlewać gwiazdę betlejemską?

 

Jak podlewać poinsecję / gwiazdę betlejemską?

Tylko właściwa ilość wody dostarczana poinsecji zapewni jej piękny wygląd. Zbyt obfite podlewanie skutkuje gniciem korzeni i chorobami grzybowymi, a przesuszenie objawia się więdnącymi, żółknącymi liśćmi. Nawet szybkie podlanie nie odwróci tego procesu i dolne liście opadną!

Jak często podlewać?

Gwieździe betlejemskiej najlepiej jest podawać wodę, gdy podłoże przeschnie na głębokości 2 cm. Można też kierować się wagą doniczki – mokra gleba będzie znacznie cięższa. Dokładna częstotliwość podlewania zależy od warunków w mieszkaniu, dlatego wilgotność podłoża poleca się kontrolować codziennie.

Pamiętaj, że dla gwiazdy betlejemskiej znacznie gorsze jest przelanie, niż krótki brak wody. W mokrej ziemi korzenie szybko gniją, a roślina porażana jest przez choroby grzybowe!

Jaką wodą podlewać?

Do podlewania gwiazdy betlejemskiej sprawdza się odstała woda z kranu o pokojowej temperaturze. Możemy dostarczać jej, wlewając do doniczki od góry lub zanurzając w niej na kilkanaście minut doniczkę do połowy jej wysokości. W obu przypadkach musimy pamiętać, by od razu usunąć z podstawki nadmiar wody, który nie został zatrzymany przez glebę.

Czy dodać nawóz do wody?

Podczas kwitnienia co dwa tygodnie do wody możemy dodać nawóz do roślin kwitnących. Dowiedz się więcej o nawożeniu gwiazdy betlejemskiej
Natomiast po przejściu gwiazdy betlejemskiej w stan spoczynku podlewanie należy ograniczyć. Dowiedz się więcej o jej okresie spoczynku

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: MaksimovaT / Depositphotos
G.T.

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Nowe treści

 

Ważne tematy
Lista zakupów
Nowe rośliny w katalogu
Zostań redaktorem!

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.


Komentarze

ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 48, Sentencja nr:7
Tydzień 48, Sentencja nr:7
Większość bylin na rabacie powinna być zabezpieczona przed mrozem. Dowiedz się, które to rośliny oraz jak ochronić je przed zimą.
Tydzień 48, Sentencja nr:6
Tydzień 48, Sentencja nr:6
Zimą rośliny balkonowe są szczególnie narażone na przemarzanie, gdyż ich korzenie osłonięte są jedynie doniczką i cienką warstwą ziemi. Trzeba je zabezpieczyć przed mrozem.
Tydzień 48, Sentencja nr:5
Tydzień 48, Sentencja nr:5
Posadzone młode egzemplarze są szczególnie narażone na działanie mrozu, zatem chcąc cieszyć się ich urokiem w następnych latach należy pamiętać o bardzo dokładnym zabezpieczeniu ich przed zimą.
Tydzień 48, Sentencja nr:3
Tydzień 48, Sentencja nr:3
Z trawnika należy systematycznie usuwać opadające liście. W tym celu oprócz zwykłych grabi możemy użyć tzw. miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego.
Tydzień 48, Sentencja nr:2
Tydzień 48, Sentencja nr:2
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4 cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 48, Sentencja nr:1
Tydzień 48, Sentencja nr:1
Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, czyścimy narzędzia ogrodowe, dokonujemy ich przeglądu, zmieniamy płyny, świece, oddajemy noże do ostrzenia. Czyścimy i chowamy węże ogrodowe oraz meble ogrodowe.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu