Logo
Logo

Podlewanie poinsecji / gwiazdy betlejemskiej | Pomocne wskazówki

Gwiazda betlejemska, czyli poinsecja pojawia się w naszych domach przed Bożym Narodzeniem. W jej pielęgnacji olbrzymie znaczenie ma podlewanie. Zarówno nadmiar wody, jak i niedobór może jej bardzo zaszkodzić. Jak więc prawidłowo podlewać gwiazdę betlejemską?

Spis treści
Jak podlewać poinsecję / gwiazdę betlejemską?
Jak często podlewać?
Jaką wodą podlewać? Sprawdź!
Czy dodać nawóz do wody?

Jak podlewać poinsecję / gwiazdę betlejemską?

Tylko właściwa ilość wody dostarczana poinsecji zapewni jej piękny wygląd. Zbyt obfite podlewanie skutkuje gniciem korzeni i chorobami grzybowymi, a przesuszenie objawia się więdnącymi, żółknącymi liśćmi. Nawet szybkie podlanie nie odwróci tego procesu i dolne liście opadną!

Jak często podlewać?

Gwieździe betlejemskiej najlepiej jest podawać wodę, gdy podłoże przeschnie na głębokości 2 cm. Można też kierować się wagą doniczki – mokra gleba będzie znacznie cięższa. Dokładna częstotliwość podlewania zależy od warunków w mieszkaniu, dlatego wilgotność podłoża poleca się kontrolować codziennie.

Pamiętaj, że dla gwiazdy betlejemskiej znacznie gorsze jest przelanie, niż krótki brak wody. W mokrej ziemi korzenie szybko gniją, a roślina porażana jest przez choroby grzybowe!

Jaką wodą podlewać?

Do podlewania gwiazdy betlejemskiej sprawdza się odstała woda z kranu o pokojowej temperaturze. Możemy dostarczać jej, wlewając do doniczki od góry lub zanurzając w niej na kilkanaście minut doniczkę do połowy jej wysokości. W obu przypadkach musimy pamiętać, by od razu usunąć z podstawki nadmiar wody, który nie został zatrzymany przez glebę.

Czy dodać nawóz do wody?

Podczas kwitnienia co dwa tygodnie do wody możemy dodać nawóz do roślin kwitnących. Dowiedz się więcej o nawożeniu gwiazdy betlejemskiej
Natomiast po przejściu gwiazdy betlejemskiej w stan spoczynku podlewanie należy ograniczyć. Dowiedz się więcej o jej okresie spoczynku

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: MaksimovaT / Depositphotos
G.T.

Autor
Podlewanie poinsecji / gwiazdy betlejemskiej | Pomocne wskazówki
Podlewanie poinsecji / gwiazdy betlejemskiej | Pomocne wskazówki
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz