Sosna pospolita (Pinus sylvestris) to drzewo należące do rodziny sosnowatych (Pinaceae). W środowisku naturalnym występuje w chłodniejszych rejonach Europy oraz Azji. W wielu krajach (np.: Kanadzie, USA, Nowej Zelandii) jest uprawiana na potrzeby przemysłu drzewnego. W Polsce jest gatunkiem dominującym w drzewostanie. Jednocześnie to roślina pionierska zasiedlająca tereny piaszczyste i mało urodzajne.

Sosna pospolita średnio osiąga 30m wysokości. Ma atrakcyjny „strzelisty” pokrój, z wiekiem korona przybiera parasolowaty kształt. Kora u starszych okazów jest cynamonowo-brązowo-czerwona i łuszczy się płatami. Liście są osadzone parami na krótkopędach. Mają 3-7cm długości. Ogołacanie igieł na niżej położonych pędach jest zjawiskiem naturalnym. Zwykle pojedyncze igły „żyją” od trzech do sześciu lat. Szyszki są niewielkie, wąskojajowate o jasnobrązowej barwie. Korzeni się dość płytko (większość korzeni na głębokości ok. 20cm, oczywiście pomijając gruby, główny korzeń palowy).

Interesujące odmiany

  • 'Fastigiata' – odmiana ma „miotlasty” pokrój: osiąga 4-5m wysokości i 1m szerokości; -
  • 'Aurea' – igły tej odmiany wiosną mają zielonocytrynowy kolor, jesienią przebarwiają się na żółto i pomarańczowo;
  • 'Albyns' – wolno rosnąca, płożąca odmiana, nie przekraczająca 3m wysokości;
  • 'Gold Coin' – odmiana o stożkowym pokroju i igłach przebarwiających się na zimę na żółto;

Wymagania i uprawa

Sosna pospolita jest gatunkiem łatwym w uprawie i tolerancyjnym względem stanowisk. Dobrze rośnie w miejscach słonecznych, ale radzi sobie także w pełnym zacienieniu (chociaż tutaj ma tendencję do ogołacania pędów – to gatunek światłolubny). Można ją uprawiać na większości typów gleb, poza podmokłymi. Optymalny odczyn gleby wynosi 4,5-6,0. Jest odporna na mróz.

Sadzonki najlepiej sadzić wczesną wiosną lub jesienią. W początkowym okresie uprawy zaleca się ją podlewać, starsze okazy dobrze znoszą suszę. Zabieg nawadniania warto wykonywać także sporadycznie zimą, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia suszy fizjologicznej. Nawożenie z reguły nie jest konieczne, na piaszczystych glebach można najwyżej zaaplikować obornik raz na kilka lat.

Sosna dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza. Jest dość odporna na choroby grzybowe (o ile na danym stanowisku nie jest za mokro). Ze szkodników najgroźniejsze są ochojniki oraz zwójka sosnóweczka.

Zastosowanie

Sosna pospolita jest uprawiana głównie pod potrzeby przemysłu drzewnego. To gatunek szybko rosnący, produktywny dlatego drewno sosnowe jest najłatwiej dostępne. Stosuje się je m.in. w małej architekturze ogrodowej jako budulec. Ma średnią jakość.

Ze względu na pospolitość sosna jest rzadziej spotykana w przydomowych ogrodach. To jednak dobry soliter, nadający zielonemu zakątkowi naturalności. Wiele niższych odmian nadaje się do dekoracji skalniaków, wrzosowisk oraz oczek wodnych. Odmiany karłowe można uprawiać w pojemnikach jako dekorację balkonów i tarasów.