Logo
Logo

Ogród leśny i ogród ozdobny | Reportaż ogrodowy

5000 mkw działki Joanny i Jakuba otacza piękny las. Przeważają w nim sosny z domieszką brzóz i dębów, a gdzieniegdzie na obrzeżach rosną robinie akacjowe. Las daje osłonę przed wiatrami oraz korzystny mikroklimat. Właścicielom jego monolityczna ściana wydawała się smutna i zbyt jednorodna, dlatego postanowili ją zmienić.

Wjazd na posesję  
Ogród podzielony jest na kilka stref. Między
wjazdem na posesję i budynkiem rozciąga
się część reprezentacyjna (fot. arch.
Budujemy Dom).
 

Mottem przewodnim ogrodu założonego w lesie stały się kwiaty i kolory.

Wewnątrz ogrodu posadziliśmy niewielką ilość zimozielonych roślin, ponieważ dostatecznie dużo dostarcza ich las - opowiada pan Jakub. - Natomiast bliżej domu chcieliśmy mieć dużo kolorów i kwiatów. I nie chodziło nam o jakieś wymyślne rośliny. Wystarczyły malwy, maki, róże, liliowce, hortensje. Ze względu na niesamowitą ilość ptaków w lesie, posadziliśmy też jarzębiny i derenie, licząc na to, że ściągniemy je do ogrodu.

Urozmaicona i pełna barw szata roślinna rozciąga się już od bramy wjazdowej. Biegnie wzdłuż długiego utwardzonego podjazdu oraz wokół budynku, tworząc kolorowy woal z kwitnących bylin i krzewów liściastych.

Właścicielom zależało na tym, by strefa kwiatów i zapachów była dostępna z wnętrza domu i z tarasów dosłownie na wyciągnięcie ręki. Dlatego między ścianami budynku a ścieżką wybrukowaną kostką z betonu powstały rabaty, na których od wczesnej wiosny do zimy kwitną kwiaty charakterystyczne dla danej pory roku (nawet w zimie kwitną ciemierniki).

 

Wiele okien i wyjść w budynku ma przeszklenia sięgające do podłogi, co umożliwia ciągły kontakt wzrokowy z otoczeniem. Na rabatach przy domu posadzono więc tylko niskie rośliny.

Projektowanie i zakładanie rabaty kwiatowej, kolorowej przez cały rok

Za ścieżką rozciąga się trawnik, który wydłuża perspektywę ogrodu. Łącznie zajmuje powierzchnię 1000 mkw, czyli 1/5 posesji. Dla szybszego efektu ułożono go z rolki. Początkowo na części trawnika założono kwietną łąkę z siewu, ale kiedy się nie sprawdziła, zastąpiono ją rolowaną murawą. W głębi trawnika znajdują się rabaty z nieco wyższymi roślinami. Stanowią średniej wysokości piętro, które "opiera się" o las.

Joanna i Jakub celowo nie pozbyli się "jęzorów" sosen, wrastających w obręb zacisznej polany. Na części posesji utrzymali leśny charakter, z naturalną leśną ściółką, również dlatego, że pod koronami drzew od razu po zakupie działki mogli zbierać kosze podgrzybków i kani. Bez wchodzenia w głąb lasu!

Nawierzchnia z granitowej kostki

Dookoła domu biegnie ścieżka utwardzona granitową kostką. Między ścieżką a budynkiem założono rabaty ozdobne. Dzięki temu budynek otacza kolorowy woal kwiatów, dosłownie na wyciągnięcie ręki (fot. archiwum Budujemy Dom).

Grzyby w ogrodzie

Ale Joannie i Jakubowi nie wystarczyły tylko te pospolite grzyby. W lasku, który widzą z okien kuchni, zaszczepili grzybnie rydzów i w niedługim czasie na patelnię trafiło… pierwsze 13 sztuk tych smacznych grzybów. Obecnie wyrasta ich znacznie więcej i są ekskluzywnym daniem podczas letnich przyjęć w ogrodzie.

Zobacz koniecznie: Na czym polega mikoryza?

Warzywnik, jagodnik i zioła w ogrodzie

Pani Joanna poprosiła również wykonawców ogrodu o znalezienie miejsca na warzywnik, jagodnik i zielnik. Dla pani domu nie ma nic lepszego, jak własne warzywa wrzucone do zupy lub zjedzone na surowo w przeróżnych surówkach. Oczywiście, z dodatkiem świeżych ziół!

Wykonawcy ulokowali użytkową kwaterę nieopodal zachodniego tarasu i ogrodzili niskim drewnianym parkanem. Warzywa i zioła umieścili na podwyższonych grządkach, by ziemia się szybciej ogrzewała.

Dla podkreślenia sielskiego charakteru tej strefy ogrodu, pod parkanem posadzili swojskie malwy, maki i maciejkę.

Zobacz także: Ogród w naturalnym stylu

Z myślą o przechowywaniu nadmiaru plonów z warzywnika planujemy budowę ziemianki - mówi pani Joanna. - Architekt domu namawiał nas na piwniczkę w ogrodzie, ale wtedy sceptycznie odnosiliśmy się do tego pomysłu. Teraz widzimy, że może się nam przydać. Od dawna kupujemy zdrową żywność, mamy własnego dostawcę mięsa, więc sprawa przechowywania warzyw nabiera nowego wymiaru. Jeśli dostawca przywiózłby ziemniaki i inne warzywa do domu, uniknęlibyśmy dźwigania ich ze sklepu i tracenia czasu na zakupy.

Fontanna z kamienia zamiast zbiornika z wodą

Właściciele celowo nie zbudowali w ogrodzie dużego elementu wodnego, ponieważ mieli złe
doświadczenia z poprzedniego ogrodu. Wystarcza im źródełko w kamieniu. Szmer wody słychać na tarasie przy kuchni (fot. archiwum Budujemy Dom).

Tarasy, czyli przedłużenie domu

Dom ma dwa duże tarasy. W poprzednim właściciele mieli tylko jeden taras z ekspozycją zachodnią i przekonali się, jak jest korzystna. Ale jednocześnie brakowało im możliwości zjedzenia śniadania na powietrzu w porannym słońcu.

Projektując obecny dom, jeden z tarasów umieścili od strony zachodniej tuż przy salonie, drugi od strony południowo-wschodniej przy kuchni. Oba tarasy mają zadaszone strefy (o powierzchni około 20 mkw) do ustawienia mebli ogrodowych oraz podobnej wielkości powierzchnię do odpoczynku na słońcu. Wykończono je naturalnymi materiałami - granitem, piaskowcem i drewnem. Pasują do elewacji z piaskowca, ceramicznej angobowanej dachówki, drewnianych świdermajerowskich elementów w murach.

Joanna i Jakub nie wyobrażali sobie tarasów bez kominków. To kolejne doświadczenie z poprzednich domów. Kamienne kominki z otwartym paleniskiem nie mają rusztów do grillowania. Gospodarze, pochodzący z Małopolski, przygotowują w nich tylko regionalne potrawy w żeliwnym kociołku.

Tego rodzaju kominki są łatwiejsze w utrzymaniu czystości niż grille czy ruszty, które wymagają mycia i usuwania tłuszczu. - mówi pan domu. - Nie trzeba ich przenosić ani przechowywać. Zaplanowaliśmy je od razu podczas tworzenia indywidualnego projektu domu, bo istotne było wybranie dla nich dobrego miejsca i wybudowanie kominów. Aby z palenisk się nie dymiło, w kominach zastosowaliśmy mocne wyciągi.

Taras zachodni Taras przy kuchni
Zachodni taras, przylegający do salonu,
ma kształt wycinka koła i powierzchnię 35 mkw.
Nieopodal tarasu znajduje się ogródek
warzywny (fot. arch. Budujemy Dom).

Taras przy kuchni ma ekspozycję południowo-
-wschodnią. Już od szóstej rano jest zalany
słońcem. Właściciele lubią jeść na nim
śniadanie (fot. arch. Budujemy Dom).

Ścieżki, oświetlenie i furtka do lasu...

Ścieżka biegnąca dookoła domu nie jest jedyną w tym ogrodzie. Trakty powstały nawet w leśnej części, ponieważ właściciele zadbali o możliwość łatwego dojścia do najbardziej oddalonych krańców posesji. Przy ścieżkach zainstalowali punkty świetlne, dzięki czemu po posiadłości można spacerować nawet w nocy.

Ścieżka ogrodowa wokół budynku oświetlona lampami
Ścieżki poprowadzono dookoła budynku i całego ogrodu wypoczynkowego. Są nawet w części leśnej. Można nimi spacerować (również wieczorami), dlatego zostały oświetlone lampami
(fot. archiwum Budujemy Dom).
 

Oświetlony ogród o każdej porze roku pięknie wygląda z okien domu. Szczególnym widokiem i atrakcją, nie tylko dla gości, są ogniska zwane przez właścicieli z góralska "watrami". Rozpalają je w zimie w wolnej od roślin części działki.

Na granicy ogrodu i lasu stoi murek z kamienia i ławka osłonięta daszkiem. Z ławeczki właściciele lubią patrzeć na dom albo odpocząć po spacerze w ogrodzie lub w lesie. To jedyna ławka na działce, ponieważ tarasy są wyjątkowo komfortowe i zaspakajają najważniejsze potrzeby domowników. Tuż obok murku znajduje się "furtka do lasu". Nawet w tym miejscu gospodarze nie pozwolili na obniżenie estetycznego i wykonawczego standardu. Furtka jest wykonana z ręcznie kutego metalu i dzięki temu jest bardzo dekoracyjna.

Podobny murek, tym razem bez furtki, znajduje się po przeciwległej stronie posesji. Tam maskuje betonowe przęsła ogrodzeniowe, jakie zastosował sąsiad.

Murak w ogrodzie zasłania betonowe ogrodzenie Murek dzieli ogród od lasu
Murek w tym miejscu
ogrodu zasłania betonowe
ogrodzenie, które właściciele
zastali na granicy posesji.
Na tle piaskowca dobrze
prezentują się kwitnące rośliny
(fot. arch. Budujemy Dom).

Na granicy ogrodu i lasu stoi murek z kamienia
oraz ławeczka osłonięta daszkiem. Tuż obok
murku znajduje się ręcznie kuta "furtka do lasu"
(fot. arch. Budujemy Dom).

 

Wrażenia z użytkowania dużego ogrodu:

 • Piaszczysta leśna ziemia wymagała użyźnienia. Dowieźliśmy i rozplantowaliśmy 20 wywrotek dobrej ziemi. Radzimy dokładnie przygotować grunt pod rośliny. To podstawa ogrodu!
 • Tak duży ogród jak nasz wymaga stałej fachowej opieki. Nie poradzi z nim sobie człowiek zapracowany lub nie znający się na ogrodnictwie! Nie da się go podlać ręcznie, dlatego potrzebne jest automatyczne nawadnianie. Podlewamy wodą ze studni, ale doradzamy wykorzystanie do tego celu również wody z dachu. Odkąd zaczęliśmy podlewać ogród, zwabiliśmy krety. Zakładając trawnik i rabaty przy lesie, trzeba zastosować siatkę przeciw kretom!
 • Chcieliśmy w miarę szybko osiągnąć efekt dojrzałego ogrodu, dlatego trzon kompozycji stworzyliśmy z dużych egzemplarzy drzew i krzewów. Równoważą dysproporcje między wysokością drzew w lesie a bylinami, którymi wypełnialiśmy rabaty ozdobne.
 • Warto zadbać o częściowe zadaszenie tarasu. To wyjątkowo ważny funkcjonalny element. Polecamy dwa tarasy z różnych stron domu, bo dają lepsze możliwości wypoczynku.
 • Celowo nie zbudowaliśmy w ogrodzie dużego elementu wodnego, ponieważ mieliśmy złe doświadczenia z poprzedniego ogrodu. Wymaga zbyt dużo pracy, np. ciągłego czyszczenia wody z glonów. Wystarcza nam źródełko w kamieniu.
 • W części leśnej z piaszczystym podłożem i naturalną leśną ściółką posadziliśmy wrzosowiska oraz magnolie, azalie i różaneczniki. Mimo sprzyjających warunków wymagają okrywania na zimę, bo trudno znoszą polskie mrozy.

Ile kosztuje pielęgnacja ogrodu?

 • Ogród wymaga codziennej pielęgnacji przez 5 godzin. Od czterech lat wykonuje ją jeden pracownik, a jego miesięczne wynagrodzenie wynosi 2000 zł.
 • Nawozy do trawnika i roślin ozdobnych - 1000 zł.
 • Środki do zwalczania ślimaków - 300 zł.

Koszty założenia ogrodu:

Ogród zakładano etapami. Do obecnej chwili kosztował 100 000 zł. W tym:

 • system automatycznego nawadniania - 20 000 zł;
 • trawnik z rolki z robocizną - 15 zł/mkw;
 • założenie ogródka warzywnego z ogrodzeniem - 8000 zł;
 • gotowy domek ogrodnika - 4000 zł;
 • murowany zakątek z furtką i ławeczką - 10 000 zł;
 • kamienne kominki - 9000 zł oraz wyciągi w kominie 5000 zł.

autor Lilianna Jampolska, fot. arch. Budujemy Dom

 

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (4)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl