|
Ogród leśnych kąpieli
Nieprzenikniony od zewnątrz, lecz przestronny od wewnątrz – ten leśny ogród tworzy odosobnione miejsce przynoszące ukojenie i sprzyjające refleksji. Został poświęcony osobom cierpiącym na dystrofię mięśniową – zanik mięśni o podłożu genetycznym. Umożliwia odpoczynek i daje pokrzepienie przede wszystkim pacjentom, ich rodzinom i lekarzom w momencie postawienia diagnozy i w trudnych kolejnych dniach.
Kąpiele leśne wywodzą się z prozdrowotnej starożytnej japońskiej praktyki shinrin-yoku, która polega na nawiązywaniu bliskiego kontaktu z naturą. Zaliczają się do tego m in. wolne, relaksacyjne spacery i chłonięcie naturalnego otoczenia wszystkimi zmysłami. To „zanurzenie się” w leśnej atmosferze powinno być tak wszechogarniające, jak zanurzenie się w wodzie – stąd właśnie wywodzi się nazwa leśnych kąpieli. Celem tego niezwykłego ogrodu jest rozbudzenie wyobraźni i aktywizacja wrodzonego połączenia między nami, a światem przyrody.
Wielka metalowa rama wysadzana ciosanym krzemieniem zachwyca fakturą i formą, ale nieregularne kamienie przypominające komórki mięśniowe są także narzędziem pozwalającym wyjaśnić, czym jest dystrofia mięśniowa i jak niszczycielski wpływ może mieć na ludzki organizm.
W warstwie roślinnej, inspirowanej brzozowym zagajnikiem, znalazło się 40 drzew otaczających ogród i tworzących leśną atmosferę. U stóp wysokich brzóz rozgościły się rośliny, które najczęściej można znaleźć na obrzeżach gęstych lasów i na nieco bardziej świetlistych śródleśnych polanach. Większość gatunków zachwyca różnorodnością kształtów liści, ich fakturą, rozmiarem i odcieniem zieleni. Razem tworzą gęsty gobelin z rzadka tylko poprzetykany barwnymi akcentami.
Fundamenty murów w tym ogrodzie wzniesiono wykorzystując prefabrykowane betonowe elementy, które zostaną ponownie wykorzystane w przyszłych ogrodach pokazowych. Ponad 75% całkowitej powierzchni ogrodu stanowią obszary porośnięte roślinnością. Przez środek ogrodu przebiega płytki strumyk, który gromadzi i zatrzymuje wodę opadową.
Muscular Dystrophy UK – Forest Bathing Garden
Projekt: Ula Maria
Wykonawca: Crocus
Sponsor: Project Giving Back, Muscular Dystrophy UK
Nagrody: Złoty Medal, Best Show Garden
5 roślin z tego ogrodu
- Poziomka pospolita (Fragaria vesca) Dzikie poziomki doskonale czują się w półcieniu i natychmiast tworzą kojącą atmosferę – chyba każdy w dzieciństwie zbierał smakowite, dzikie poziomki.
- Bodziszek leśny (Geranium sylvaticum) ‘Mayflower’ Delikatne, ale jaskrawe kwiaty bodziszka wprowadzają do ogrodu kolorowe akcenty. Jego nazwa gatunkowa sylvaticus oznacza „żyjący w lesie”, więc nie mogło go zabraknąć w tym ogrodzie.
- Bemeria platanolistna (Boehmeria platanifolia) Jest krewną pokrzywy, ale nie parzy. Ma imponujące liście, które dodają ogrodowi charakteru i wzbogacają go o wyrazistą fakturę.
- Perłówka wyniosła (Melica altissima) ‘Alba’ Idealna roślina do połączenia słonecznych i zacienionych miejsc ogrodu. Dodaje miękkości i lekkości nasadzeniom, rozjaśniając ciemniejsze miejsca.
- Brzoza brodawkowata (Betula pendula) Czterdzieści brzóz tworzy magiczną atmosferę brzozowego zagajnika. Marmurkowata kora kontrastuje z czarnymi siedziskami, a ażurowe korony rzucają cętkowany cień.
Dorosłym wstęp wzbroniony
Jego nazwa – „Dorosłym wstęp wzbroniony” – mówi sama za siebie. Ogród pokazowy Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego został zaprojektowany przez dzieci i dla dzieci. Można w nim wyruszyć w radosną podróż przez fantastyczny krajobraz i odkrywać magię bujnego lasu, gęstych łąk i mokradeł pełnych intensywnych kolorów i wielkich roślin błotnych.
Meandrujące wśród roślinności ścieżki wiodą do drewnianej kryjówki otoczonej zbiornikiem wodnym. Szybki zjazd zjeżdżalnią pozwala odkryć wnętrze budowli przywodzącej na myśl domek na drzewie, w którym dzieci mogą się bawić, uczyć i odkrywać otaczający je świat przyrody. Umieszczone obok zjeżdżalni bulaje pozwalają podglądać podwodny świat, pełen roślin i wodnych stworzeń. Rośliny w podmokłych zakątkach ogrodu zachwycają jaskrawymi, wesołymi kolorami kwiatów, ale nie zabrakło też roślin owadożernych, które zawsze wzbudzają w dzieciach zainteresowanie i ekscytację.
Najmłodsi mogą wspinać się po głazach, pluskać w naturalnym strumieniu i kryć w pobudzających wyobraźnię nasadzeniach – tutaj doświadczanie natury, zdobywanie nowych umiejętności i eksplorowanie dzikiej przyrody jest na pierwszym miejscu. Elementy zdobnicze, rzeźby i gliniane dekoracje odzwierciedlają dziecięcą kreatywność drzemiącą w każdym z nas, podczas gdy sensoryczne nasadzenia i naturalne materiały tworzą inspirującą przestrzeń.
W projekcie zwrócono szczególną uwagę na bioróżnorodność, nasadzenia przyjazne dzikiej przyrodzie i takie, które tworzą naturalne kryjówki dla dzikich zwierząt. Tak jak każdy ogród pokazowy na Chelsea Flower Show 2024, ten także został przeniesiony po wystawie w inne miejsce – do jednej ze szkół podstawowych w Fulham, gdzie każdego dnia będzie pozwalał dzieciom odkrywać piękno przyrody i… ogrodnictwa.
The RHS No Adults Allowed Garden
Projekt: Harry Holding
Wykonawca: Water Artisans
5 roślin z tego ogrodu
- Dzięgiel olbrzymi (Angelica gigas) Wysoka roślina strukturalna o olbrzymich, baldachowatych kwiatostanach, która dodaje nasadzeniom wysokości, a w trakcie kwitnienia przywabia dziesiątki zapylaczy.
- Kapturnica purpurowa (Sarracenia purpurea) Bagienna roślina owadożerna, o fascynujących liściach pułapkowych przypominających trąbki, do których łapie owady.
- Krwawnik (Achillea) ’Moonshine’ Wieloletni krwawnik, który dobrze radzi sobie z suszą, o jaskrawych, talerzykowatych kwiatostanach wabiących motyle i służącym im za lądowisko.
- Brzoza nadrzeczna (Betula nigra) Silnie krzewiąca się brzoza, która może rosnąć jak krzew lub małe drzewko. Jej łuszcząca się, papierowa kora jest dekoracyjna i intrygująca jednocześnie – co kryje się pod kolejną jej warstwą?
- Czosnek szczypiorek (Allium schoenoprasum) Tutaj wmieszał się pomiędzy inne gatunki, ale da się łatwo rozpoznać po charakterystycznych, purpurowych kwiatostanach, które są jadalne tak jak jego liście. Dobrze komponuje się z purpurowymi miesiącznicami i pierwiosnkami.
Wenecki balkon
Zainspirowany Wenecją, z jej kanałami, ciasnymi uliczkami i bogatą architekturą balkon wzbogaca i przedłuża wnętrze mieszkania, a jednocześnie kipi bogatą roślinnością wychodzącą poza jego obręb, dekorując miasto dla wszystkich mieszkańców. Projekt tego balkonu zachęca do wykorzystania jaskrawych i bujnych roślin dla stworzenia intymnej przestrzeni.
Obficie obsadzony roślinnością balkon może stworzyć wyjątkowy mikroklimat, w którym będą się mogły dobrze rozwijać nawet bardziej wymagające gatunki, które może być ciężko utrzymać w otwartym ogrodzie. Aby dobrze wypełnić przestrzeń zielenią warto wykorzystać wiszące kosze i doniczki. Wówczas rośliny nie będą zabierać cennej, bo ograniczonej, powierzchni podłogi. Balkon powinien wyglądać atrakcyjnie nie tylko od środka mieszkania, ale też od zewnątrz.
Zastosowanie pnących i zwisających roślin oraz pergoli pozwala w pełni wykorzystać ciasną przestrzeń, tworząc przytulny zakątek na świeżym powietrzu, w którym oświetlenie, woda i rośliny pobudzają wyobraźnię. Pergola otacza ramką widok z balkonu, malując jednocześnie obraz dla przechodniów.
Rośliny z basenu Morza Śródziemnego, takie jak bugenwilla i cytryna, doskonale sprawdzają się na słonecznych i ciepłych balkonach, gdzie czują się jak w domu. Dzięki nim oraz śródziemnomorskim ziołom (szałwia, oregano, tymianek) można wprowadzić na balkon prawdziwy włoski klimat.
Drewniane, sfatygowane okiennice i ceramiczne dodatki współgrają z roślinami i wypełniają przestrzeń czarem słonecznej Italii. Metalowe, bogato zdobione pergole zamocowane na poręczach łączą się z zawieszoną centralnie podniebną donicą, a przeświecające przez nie słońce rysuje z cieni na ceglastej ścianie misterne ornamenty.
La Mia Venezia
Projekt: Michela Trinca
Wykonawca: Kate Gould Gardens
Nagrody: Srebrny Medal
5 roślin z tego balkonu
- Rozchodnik Morgana (Sedum morganianum) Doniczkowy sukulent, który całe lato może spędzić na słonecznym balkonie. Wytwarza zwisające pędy o długości około 30 cm.
- Cytryna zwyczajna (Citrus × limon) Zimą najlepiej uprawiać cytryny w chłodnej szklarni lub oranżerii, a latem przenieść je na świeże powietrze. Cytryna zwyczajna jest krzyżówką dzikich gatunków, od której wywodzi się wiele współczesnych odmian.
- Bugenwilla (Bougainvillea) Jaskrawo wybarwiona bugenwilla dobrze rośnie latem w donicy na balkonie, ale zimę powinna spędzić pod dachem, w jasnym pomieszczeniu, do którego nie zagląda mróz.
- Szałwia lekarska (Salvia officinalis) ‘Purpurascens’ Ta niska krzewinka ma purpurowo zabarwione, aromatyczne liście, które można wykorzystywać w kuchni i w domowej apteczce – mają działanie antyseptyczne.
- Rozchodnikowiec (Hylotelephium) ‘Lime Zinger’ Odporny na suszę sukulent, który znosi zimowe mrozy, dlatego przez cały rok może pozostać na świeżym powietrzu. Dobrze rośnie w piaszczystym podłożu w glinianych donicach.
Tekst: Łukasz Skop, zdjęcia: Bożka Piotrowska
Artykuł pochodzi z magazynu |