Bugenwilla (Bougainvillea) inaczej nazywana kącicierniem, to rodzaj tak zwanych prymitywnych pnączy z rodziny nocnicowatych (Nyctaginaceae). Ich naturalnym miejscem występowania są tropikalne rejony Ameryki Południowej. W krajach klimatu śródziemnomorskiego porasta mury, ażurowe pergole i inne podpory, a w naszym klimacie rośliny te uprawiane są w pojemnikach.

Bugenwille mogą być prowadzone jako pnącza, krzewy lub drzewka. Ich długie, cienkie pędy osiągają nawet 12 m długości. Mają charakterystycznie zakrzywione ciernie ukryte w kątach liści, które służą roślinie do wspinania się na podpory. Eliptyczne, skórzaste liście rosną na krótkich ogonkach i mają włoski od spodniej strony blaszki.

W chłodniejszym klimacie panującym w Polsce, kącicierń kwitnie niemal przez całe lato (zdarza się, że zakwita już wiosną!). Właściwe kwiaty bugenwilli pojawiają się na całej długości pędu rośliny i są niepozorne, zazwyczaj białe lub różowe. Największą ich ozdobę stanowią imitujące kwiaty barwne podsadki, będące tak naprawdę liśćmi rośliny. Mogą być one różowe, pomarańczowe, łososiowe, czerwone, fioletowe, purpurowe i białe.

Wymagania i uprawa

Bugenwilla jest roślina wymagającą – w sezonie wiosenno-letnim roślina potrzebuje dużo słońca, preferuje południowe lub wschodnie stanowisko, wilgotne i żyzne podłoże oraz powinniśmy ją często zraszać.

  • Liście rośliny są wrażliwe i dość łatwo opadają! Aby tego uniknąć powinniśmy wybierać dla nich miejsca osłonięte od wiatru i uważać, by jej nie przelewać.
  • Chcąc pobudzić kwitnienie dobrze jest stosunkowo często nawozić roślinę, a żeby obficie kwitła niektórzy polecają sadzić ją w mniejszych doniczkach.

  • Jesienią kąciciernie chowamy do domu ograniczając podlewanie i starając się wybrać chłodniejsze pomieszczenie. Od listopada do lutego roślina przechodzi okres spoczynku i dobrze gdy uda się zapewnić jej temperaturę ok. 10 ºC. Wtedy też ogranicza się jej podlewanie (raz w tygodniu). W tym okresie liście rośliny mogą dość mocno opadać, jednak pędy pozostają żywe i nie tracą turgoru.
  • Aby bugenwilla zachowała zwartą, krzaczastą formę oraz zawiązywała dużo pąków kwiatowych, pod koniec lutego należy ciąć jej pędy o 1/3 długości.

Zastosowanie

W Polsce stosowana jako roślina doniczkowa na tarasy, balkony i do ogrodów oraz jako kwiat w oranżeriach / ogrodach zimowych (w mieszkaniach ich żywotność wynosi ok. 5 lat, gdyż później nadmiernie drewnieją i słabo kwitną; w oranżeriach mogą żyć nawet do 30 lat).

Zazwyczaj jest uprawiana jako pnącze, ale możliwe jest jej formowanie na krzew lub niskie drzewko – nadaje się jako roślina do bonsai.

Polecane gatunki

  • bugenwilla gładka
  • bugenwilla okazała


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Spencer Wing, bob15010, Albert Dezetter, endro lewa/Pixabay