Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane gatunki

Bugenwilla (Bougainvillea) inaczej nazywana kącicierniem, to rodzaj tak zwanych prymitywnych pnączy z rodziny nocnicowatych (Nyctaginaceae). Ich naturalnym miejscem występowania są tropikalne rejony Ameryki Południowej. W krajach klimatu śródziemnomorskiego porasta mury, ażurowe pergole i inne podpory, a w naszym klimacie rośliny te uprawiane są w pojemnikach.

Rośliny te mogą być prowadzone jako pnącza, krzewy lub drzewka. Ich długie, cienkie pędy osiągają nawet 12 m długości. Mają charakterystycznie zakrzywione ciernie ukryte w kątach liści, które służą roślinie do wspinania się na podpory. Eliptyczne, skórzaste liście rosną na krótkich ogonkach i mają włoski od spodniej strony blaszki.

Bugenwilla kwitnie niemal przez całe lato (w chłodniejszym klimacie). Kwiaty właściwe są małe i niepozorne, i pojawiają się na całej długości pędu rośliny. Zazwyczaj są białe lub różowe. Największą ich ozdobę stanowią imitujące kwiaty barwne podsadki, będące tak naprawdę liśćmi rośliny. Mogą być one różowe, pomarańczowe, łososiowe, czerwone, fioletowe, purpurowe i białe.

Wymagania i uprawa

Bugenwilla jest roślina wymagającą – w sezonie wiosenno-letnim roślina potrzebuje dużo słońca, preferuje południowe lub wschodnie stanowisko, osłonięte od wiatru (w mocnych przeciągach może zrzucać liście!). Trzeba jej zapewnić odpowiednio wilgotne i żyzne podłoże

Roślina lubi wilgotne powietrze, dlatego warto ją często zraszać. Chcąc pobudzić kwitnienie dobrze jest stosunkowo często nawozić (raz na 2-3 tygodnie). Aby bugenwilla zachowała zwartą, krzaczastą formę oraz zawiązywała dużo pąków kwiatowych, pod koniec lutego należy ciąć jej pędy o 1/3 długości.

Bugenwilla przechodzi w stan spoczynku zimowego i jesienią trzeba ją chować do domu starając się wybrać chłodniejsze pomieszczenie. Od listopada do lutego ograniczamy jej podlewanie i zapewniamy temperaturę ok. 10°C. W tym okresie liście rośliny mogą dość mocno opadać, jednak pędy pozostają żywe i nie tracą turgoru.

Zastosowanie

W Polsce stosowana jako roślina doniczkowa na tarasy, balkony i do ogrodów oraz jako kwiat w oranżeriach / ogrodach zimowych (w mieszkaniach ich żywotność wynosi ok. 5 lat, gdyż później nadmiernie drewnieją i słabo kwitną; w oranżeriach mogą żyć nawet do 30 lat).

Zazwyczaj jest uprawiana jako pnącze, ale możliwe jest jej formowanie na krzew lub niskie drzewko – nadaje się jako roślina do bonsai.

Polecane gatunki

  • bugenwilla gładka
  • bugenwilla okazała


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Spencer Wing, bob15010, Albert Dezetter, endro lewa/Pixabay