Logo
Logo

Bugenwilla (Bougainvillea)

Bugenwilla (Bougainvillea) | To roślina, która swoim egzotycznym wyglądem potrafi odmienić każdy ogród, balkon czy taras. Jej długie, cienkie pędy, osiągające nawet 12 metrów, zdobią charakterystyczne, barwne podsadki, które imitują kwiaty. W zależności od odmiany, mogą przybierać odcienie od różowego po purpurowy, tworząc spektakularne kompozycje. Bugenwilla kwitnie niemal przez całe lato, a jej uprawa, choć wymagająca, przynosi ogromną satysfakcję. Wymaga stanowiska słonecznego, osłoniętego od wiatru, oraz żyznego podłoża. Zimą roślina przechodzi w stan spoczynku, co pozwala na jej łatwe przechowywanie w chłodniejszych warunkach. Dowiedz się więcej o tej fascynującej roślinie.
 • Dekoracyjność: cała roślina, ulistnienie
 • Gleba: żyzna
 • Kolor kwiatów: białe, różowe
 • Kwiaty: niepozorne
 • Pokrój: wzniesiony, krzaczkowaty, pnącze
 • Okres kwitnienia: VI, VII, VIII, IX
 • Trwałość liści: zimozielone
 • Wilgotność: gleba wilgotna
 • Stanowisko: słońce
 • Zastosowanie: miejsca eksponowane, pojemniki, balkony
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Zastosowanie Wybrane gatunki

  Bugenwilla (Bougainvillea) inaczej nazywana kącicierniem, to rodzaj roślin z rodziny nocnicowatych (Nyctaginaceae). Ich naturalnym miejscem występowania są tropikalne rejony Ameryki Południowej. W krajach klimatu śródziemnomorskiego porasta mury, ażurowe pergole i inne podpory, a w naszym klimacie rośliny te uprawiane są w pojemnikach.

  Wygląd bugenwilli

  Rośliny te mogą być prowadzone jako pnącza, krzewy lub drzewka (warto wiedzieć, że są czasem nazywane prymitywnymi pnączami). Ich długie, cienkie pędy osiągają nawet 12 m długości. Mają charakterystycznie zakrzywione ciernie ukryte w kątach liści, które służą roślinie do wspinania się na podpory. Eliptyczne, skórzaste liście rosną na krótkich ogonkach i mają włoski od spodniej strony blaszki.

  Bugenwilla kwitnie niemal przez całe lato (w chłodniejszym klimacie). Kwiaty właściwe są małe i niepozorne, i pojawiają się na całej długości pędu rośliny. Zazwyczaj są białe lub różowe. Największą ich ozdobę stanowią imitujące kwiaty barwne podsadki, będące tak naprawdę liśćmi rośliny. Mogą być one różowe, pomarańczowe, łososiowe, czerwone, fioletowe, purpurowe i białe.

  Wymagania i uprawa bugenwilli

  Bugenwilla jest rośliną wymagającą. W sezonie wiosenno-letnim potrzebuje stanowiska z dużą ilością słońca, dlatego preferuje południowe lub wschodnie balkony lub tarasy. Ważne jest też, aby osłaniać ją od wiatru, ponieważ w mocnych przeciągach może zrzucać liście. Trzeba jej zapewnić odpowiednio wilgotne i żyzne podłoże o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.

  Pielęgnacja bugenwilli

  Roślina lubi wilgotne powietrze, dlatego warto ją zraszać. Bardzo dobrze reaguje też na regularne podlewanie oraz stosunkowo częste nawożenie (raz na 2-3 tygodnie). 

  Aby bugenwilla zachowała zwartą, krzaczastą formę oraz zawiązywała dużo pąków kwiatowych, pod koniec lutego należy ciąć jej pędy o 1/3 długości.

  Bugenwilla przechodzi w stan spoczynku zimowego i jesienią trzeba ją chować do domu starając się wybrać chłodniejsze pomieszczenie. Od listopada do lutego ograniczamy jej podlewanie i zapewniamy temperaturę ok. 10°C. W tym okresie liście rośliny mogą dość mocno opadać, jednak pędy pozostają żywe i nie tracą turgoru.

  Zastosowanie bugenwilli

  W Polsce stosowana jako roślina doniczkowa na tarasy, balkony i do ogrodów oraz jako kwiat w oranżeriach / ogrodach zimowych (w mieszkaniach ich żywotność wynosi ok. 5 lat, gdyż później nadmiernie drewnieją i słabo kwitną; w oranżeriach mogą żyć nawet do 30 lat).

  Zazwyczaj jest uprawiana jako pnącze, ale możliwe jest jej formowanie na krzew lub niskie drzewko – nadaje się jako roślina do bonsai.

  Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania
  Przeczytaj także
  Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania

  Polecane gatunki bugenwilli

  • bugenwilla gładka (Bougainvillea glabra)
  • bugenwilla okazała (Bougainvillea spectabilis)

  Gdzie i jak kupować bugenwillę

  Sadzonki bugenwilli są dostępne w większości sklepów ogrodniczych i centrach ogrodniczych. Przy zakupie zwróć uwagę na stan rośliny – liście powinny być zdrowe i zielone, bez plam czy żółknięć, a korzenie mocne i dobrze rozwinięte. Zakup przez Internet jest wygodny, ale wiąże się z ryzykiem – sprawdź opinie o sklepie i warunki dostawy. Najlepszy czas na zakup to wiosna lub wczesne lato. Pamiętaj też, żeby po zakupie zaaklimatyzować roślinę do nowych warunków.


  Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Spencer Wing, bob15010, Albert Dezetter, endro lewa/Pixabay

  Autor
  Bugenwilla
  Bugenwilla
  Katarzyna Jeziorska

  Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

  Powiązane tematy
   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

  27-08-2023 03:48

  Komentarz dodany przez robert: A mi brakuje informacji czy kwiaty bugenwilli pachną i jak mocno pachną ?

  Gość Agnieszka

  08-07-2022 22:19

  Witajcie. Na zadane pytanie czy ja znajduje tutaj wszystko czego potrzebuje. Odpowiem ,że tak. Jest wszystko i zawsze się stosuje. Pozdrawiam Agnieszka

  Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl