Pytanie czytelnika: W tym sezonie kupiłam pięknie kwitnącą bugenwillę i trzymam ją na tarasie. Jak pielęgnować ją w sezonie, a zimą i gdzie najlepiej umieścić?
Egzotyczna i majestatyczna bugenwilla, która latem zdobi tarasy i balkony kaskadą kolorowych przylistków, to prawdziwy symbol śródziemnomorskiego klimatu. Choć w naszym chłodniejszym klimacie jej uprawa może wydawać się wyzwaniem, odpowiednia pielęgnacja sprawia, że potrafi zachwycać swoją urodą przez cały rok. Jak zadbać o tę wymagającą piękność, by cieszyć się jej kwitnieniem i zdrowiem niezależnie od pory roku? Odkryj sekrety pielęgnacji bugenwilli i przekonaj się, że z odrobiną troski ta egzotyczna królowa może stać się najpiękniejszą ozdobą Twojego domu i ogrodu.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Czy bugenwilla rośnie w Polsce?
Bugenwille (Bougainvillea) to tak zwane prymitywne pnącza, które w krajach klimatu śródziemnomorskiego podpierają mury, ażurowe pergole czy inne pionowe konstrukcje. Wspinają się dzięki cierniom ukrytym w kątach liści.
W naszym klimacie uprawiane są w doniczkach (zazwyczaj z bambusowymi kratkami) i wystawiane w okresie letnim na balkony, tarasy. Bardzo obficie kwitną latem, pędy z czasem drewnieją, a jesienią roślina może gubić liście.
Fot.
Bugenwilla – niepozorne kwiaty i dekoracyjne przylistki |
Uprawa i pielęgnacja bugenwilli w sezonie
- Wymagania | Jakich warunków potrzebuje bugenwilla?
Lubi ciepło, wilgotne i żyzne podłoże. - Stanowisko | Gdzie ustawić bugenwille?
Podczas sezonu wegetacyjnego bugenwilli trzeba zapewnić dużo słońca – preferuje południowe lub wschodnie stanowisko. - Podlewanie| Jak często podlewa? Czy zraszać?
Bugenwille lubią zraszanie liści, szczególnie przed kwitnieniem w okresie wegetacyjnym. Uwaga! Nie można przelać rośliny, bowiem wtedy szybko straci liście! - Nawożenie | Co ile to robić? Jaki nawóz zastosować?
Chcąc pobudzić kwitnienie, dobrze jest nawozić roślinę co 10 dni. Warto wybierać wieloskładnikowy nawóz do roślin kwitnących (może być nawóz do pelargonii lub surfinii). Poza tym lepiej kwitnie, gdy posadzona jest w mniejszym pojemniku.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Pielęgnacja po sezonie. Zimowanie bugenwilli
- Warunki zimą | Czego potrzebuje bugenwilla w okresie zimowania?
Bugenwille nie zimują w naszym klimacie, dlatego już jesienią (od listopada) chowamy je do domu, ograniczając podlewanie i starając się wybrać chłodniejsze pomieszczenie. Dobrze, gdy uda się zapewnić jej temperaturę ok. 10°C w pomieszczeniu, do którego trafi na zimę. - Pielęgnacja zimą | Jak podlewać i nawozić?
Ograniczamy podlewanie do jednego razu w tygodniu (mimo, że liście mogą zacząć opadać pędy pozostają żywe i nie tracą turgoru). Z nawożenia rezygnujemy całkowicie, by nie pobudzać rośliny do wzrostu! - Zimowe cięcie | Po co i kiedy to zrobić?
Aby roślina zachowała bardziej zwartą, krzaczastą formę oraz zawiązała dużo pąków kwiatowych, w lutym należy przycinać jej pędy, skracając o 1/3 długości. - Koniec zimowania | Kiedy ponowie wystawić bugenwille na taras?
Roślinę wystawia się ponownie na taras czy balkon dopiero w drugiej połowie maja, gdy temperatura nie spada już poniżej zera.
Zdjęcie tytułowe: Νικόλαος Αντωνόπουλος/Pixabay, tome213/sxc