Bugenwilla w doniczce | Jak ją uprawiać?

Bugenwilla w doniczce - fot. floradania

Bugenwilla nazywana jest kącicierniem. Może być uprawiana jako drzewko, krzew, a najczęściej jako pnącze. W naszym klimacie hodowana jest głównie w pojemnikach. Wszyscy jej miłośnicy kochają ją przede wszystkim za wyjątkowe kwiaty i długi okres kwitnienia. Jak więc uprawiać bugenwillę w doniczce?

Posłuchaj
00:00
22
Spis treści
Jak wygląda bugenwilla? Skąd pochodzi? Jak uprawiać bugenwillę w doniczce? FILM: Jak uprawiam bugenwillę w donicy

Bugenwilla (Bougainvillea) to pnącze, które należy do rodziny nocnicowatych (Nyctaginaceae). Naturalnie występuje w tropikalnych rejonach Ameryki Południowej. W krajach śródziemnomorskich porasta mury, ażurowe pergole i inne podpory. Jej długie i giętkie cienkie pędy mogą osiągać nawet 12 m długości. Mają charakterystycznie ciernie schowane w kątach liści, które służą do wspinania się na podpory. Uwagę zwracają także eliptyczne, skórzaste liście pokryte od spodu małymi włoskami. 

Dużą zaletą bugenwilli jest okres kwitnienia. Rośliny te są obsypane kwiatami przez niemal cale lato. Kwiaty są zwykle różowe, ale zdarzają się też białe. To, co w nich najciekawsze, to nie tylko kolory, ale także sama budowa. Bugenwille wykształcają barwne podsadki imitujące kwiaty, które w istocie są liśćmi. Występują w wielu barwach: różowej, czerwonej, białej, pomarańczowej, purpurowej. 

Jak uprawiać bugenwillę w doniczce?

Bugenwilla jest rośliną wymagającą – by obficie kwitła, w okresie wiosny i lata potrzebuje dużo słońca, preferuje więc stanowiska południowe i zachodnie. Nie lubi zbyt suchego, ale też zbyt mokrego podłoża, dlatego najlepiej zapewnić jej umiarkowanie wilgotną i żyzną glebę.  

  • Liście bugenwilli są wrażliwe, dlatego powinniśmy wybierać dla niej miejsca osłonięte od wiatru i uważać, by jej nie przelewać. Jeśli nadmiar wody zgromadzi się w podstawce, najlepiej ją usunąć. 
  • Dobrze jest nawozić bugenwillę nawozem wieloskładnikowym dla roślin kwitnących, który pobudzi wytwarzanie nowych pąków kwiatowych. 
  • Kąciciernie lubią zraszanie, dlatego warto wyposażyć się w dobry zraszacz. 
  • Jeśli zależy nam, by bugenwilla miała zwartą, krzaczastą formę, bez obaw można przycinać jej pędy. Idealny moment na taki zabieg to koniec lutego. 
  • Na jesień bugenwillę trzeba przenieść do chłodnego pomieszczenia. Ważne, by ograniczyć jej podlewanie (podlewać maksymalnie raz w tygodniu) - od listopada do lutego roślina przechodzi okres spoczynku i musi mieć zapewnioną temperaturę ok. 10 ºC
  • Bugenwille można rozmnażać przez sadzonki - zdrewniałe lub półzdrewniałe fragmenty pędów pozyskiwane od stycznia do marca. Sadzonki najlepiej ukorzeniają się w temperaturze ok. 25 st. C. Są gotowe do przesadzenia do oddzielnych pojemników po ok. 5 tygodniach.

FILM: Jak uprawiam bugenwillę w donicy

Rytmy Natury - Dietetyk, Uroda / Youtube


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Floradania.dk


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera i obserwuj nas w Google News.

Redakcja poleca
Podłoże ORCHIDEA, ziemia do storczyków – 3 l
Podłoże ORCHIDEA, ziemia do storczyków – 3 l
FertiCaps Kapsułki Nawozowe Do Storczyków – 18 szt.
FertiCaps Kapsułki Nawozowe Do Storczyków – 18 szt.
Agrocover Spray, zwalcza mszyce, przędziorki, czerwce – 1 l
Agrocover Spray, zwalcza mszyce, przędziorki, czerwce – 1 l
Osłonka-Doniczka Magnolia Eco Wood 110 Jumper Zielony Leśny
Osłonka-Doniczka Magnolia Eco Wood 110 Jumper Zielony Leśny
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Bugenwilla Bougainvillea

Podwyższone grządki betonowe. Uprawa własnych warzyw nigdy nie była prostsza... i przyjemniejsza
Komentarze

Podwyższone grządki betonowe. Uprawa własnych warzyw nigdy nie była prostsza... i przyjemniejsza
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści
Polecamy