Logo
Logo

Bugenwilla w doniczce | Jak ją uprawiać?

Bugenwilla nazywana jest kącicierniem. Może być uprawiana jako drzewko, krzew, a najczęściej jako pnącze. W naszym klimacie hodowana jest głównie w pojemnikach. Wszyscy jej miłośnicy kochają ją przede wszystkim za wyjątkowe kwiaty i długi okres kwitnienia. Jak więc uprawiać bugenwillę w doniczce?

Spis treści
Jak wygląda bugenwilla? Skąd pochodzi? Jak uprawiać bugenwillę w doniczce? FILM: Jak uprawiam bugenwillę w donicy

Bugenwilla (Bougainvillea) to pnącze, które należy do rodziny nocnicowatych (Nyctaginaceae). Naturalnie występuje w tropikalnych rejonach Ameryki Południowej. W krajach śródziemnomorskich porasta mury, ażurowe pergole i inne podpory. Jej długie i giętkie cienkie pędy mogą osiągać nawet 12 m długości. Mają charakterystycznie ciernie schowane w kątach liści, które służą do wspinania się na podpory. Uwagę zwracają także eliptyczne, skórzaste liście pokryte od spodu małymi włoskami. 

Dużą zaletą bugenwilli jest okres kwitnienia. Rośliny te są obsypane kwiatami przez niemal cale lato. Kwiaty są zwykle różowe, ale zdarzają się też białe. To, co w nich najciekawsze, to nie tylko kolory, ale także sama budowa. Bugenwille wykształcają barwne podsadki imitujące kwiaty, które w istocie są liśćmi. Występują w wielu barwach: różowej, czerwonej, białej, pomarańczowej, purpurowej. 

Jak uprawiać bugenwillę w doniczce?

Bugenwilla jest rośliną wymagającą – by obficie kwitła, w okresie wiosny i lata potrzebuje dużo słońca, preferuje więc stanowiska południowe i zachodnie. Nie lubi zbyt suchego, ale też zbyt mokrego podłoża, dlatego najlepiej zapewnić jej umiarkowanie wilgotną i żyzną glebę.  

  • Liście bugenwilli są wrażliwe, dlatego powinniśmy wybierać dla niej miejsca osłonięte od wiatru i uważać, by jej nie przelewać. Jeśli nadmiar wody zgromadzi się w podstawce, najlepiej ją usunąć. 
  • Dobrze jest nawozić bugenwillę nawozem wieloskładnikowym dla roślin kwitnących, który pobudzi wytwarzanie nowych pąków kwiatowych. 
  • Kąciciernie lubią zraszanie, dlatego warto wyposażyć się w dobry zraszacz. 
  • Jeśli zależy nam, by bugenwilla miała zwartą, krzaczastą formę, bez obaw można przycinać jej pędy. Idealny moment na taki zabieg to koniec lutego. 
  • Na jesień bugenwillę trzeba przenieść do chłodnego pomieszczenia. Ważne, by ograniczyć jej podlewanie (podlewać maksymalnie raz w tygodniu) - od listopada do lutego roślina przechodzi okres spoczynku i musi mieć zapewnioną temperaturę ok. 10 ºC
  • Bugenwille można rozmnażać przez sadzonki - zdrewniałe lub półzdrewniałe fragmenty pędów pozyskiwane od stycznia do marca. Sadzonki najlepiej ukorzeniają się w temperaturze ok. 25 st. C. Są gotowe do przesadzenia do oddzielnych pojemników po ok. 5 tygodniach.
 

FILM: Jak uprawiam bugenwillę w donicy

Rytmy Natury - Dietetyk, Uroda / Youtube


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Floradania.dk

Autor
Bugenwilla w doniczce | Jak ją uprawiać?
Bugenwilla w doniczce | Jak ją uprawiać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl