Szałwia lekarska Salvia officinalis

Szalwia lekarska, fot. iVerde
Szałwia lekarska (Salvia officinalis) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
118
Dekoracyjność: kwiatostany, ulistnienie
Gleba: przepuszczalna, bogata w wapń, każda ogrodowa, małe wymagania glebowe
Kolor kwiatów: fioletowe
Kwiatostan: grono
Kwiaty: luźne, pojedyncze, drobne, pachnące, wargowe
Odczyn gleby: zasadowa, lekko zasadowa
Owoce: rozłupnia
Pokrój: wzniesiony, zwarty
Zapach: cała roślina
Wysokość: 50-70 cm
Okres kwitnienia: V, VI, VII
Trwałość liści: zimozielone
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: skarpy, w grupie, ogrody przydomowe, pojemniki, balkony, roślina lecznicza, ogrody wiejskie, skalniaki, rabaty

Szałwia lekarska (Salvia officinalis) to wieloletnia krzewinka z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). W naturze występuje w rejonie basenu Morza Śródziemnego. Często rośnie obok niższych zarośli i porasta słoneczne zbocza. 

Ta zimozielona bylina lub krzewinka, osiąga wysokość ok. 50-70 cm. Ma wzniesioną, rozgałęziającą się, czterokanciastą, owłosioną łodygę, drewniejącą po drugim roku wegetacji. Liście są osadzone naprzeciwlegle. Mają podłużnie jajowaty kształt, ząbkowany brzeg, długie ogonki i są pokryte gęstym kutnerem (włoskami) co sprawia, że mają jasny, czasem szaro-zielony kolor. Cała roślina posiada charakterystyczny, intensywny zapach.

Szałwia lekarska kwitnie od końca maja do lipca. Wykształca wzniesione ponad liście groniaste kwiatostany złożone z typowych dla rodziny jasnotowatych, dwuwargowych kwiatów. Są one małe i najczęściej koloru fioletowego (odmiany ozdobne mogą być różowe lub białe). Jest znaną rośliną miododajną. Owocem szałwii jest rozłupnia (poczwórna).

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Wymagani i uprawa

Szałwia lekarska najlepiej się czuje na stanowiskach mocno nasłonecznionych. Preferuje gleby bogate w wapń, żyzne, średnio wilgotne, przepuszczalne, o odczynie zasadowym. Nie jest dostatecznie mrozoodporna, dlatego na zimę wymaga okrycia.

Roślinę należy podlewać umiarkowanie, nawozić preparatami dla ziół, a po kwitnieniu silnie przyciąć.

Szałwię rozmnaża się z nasion lub sadzonek pobranych z rośliny matecznej pod koniec lata – bardzo łatwo się ukorzenia. Do gruntu należy przesadzić ukorzenione egzemplarze w rozstawie 50-60 cm, bo system korzeniowy bardzo silnie się rozgałęzia.

Szałwia lekarska to zioło, a główny surowiec to jej liście. Ich zbiór ma miejsce na początku maja, tuż przed kwitnieniem. Zazwyczaj można przeprowadzić dwa lub trzy zbiory w roku.

Wybrane odmiany

  • 'Purpurascens' – liście ciemne z wyraźnym, purpurowym odcieniem (szczególnie młode, wierzchołkowe)
  • 'Tricolor' – liście z białymi, rozlanymi obrzeżeniami i różowawym zabarwieniem młodych liści (lub tylko przy ogonkach)
  • 'Berggarten' – iście o mocno teksturowanej powierzchni i srebrzystą barwą

Zastosowanie

Roślinę można z powodzeniem traktować jako element rabat ozdobnych, szczególnie jej odmiany o ozdobnych liściach i obfitym kwitnieniu. Szałwia dobrze się czuje w donicach i w sąsiedztwie innych roślin lubiących wapienne podłoża.

Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online

Szałwia lekarska to jednak przede wszystkim bardzo cenne zioło lecznicze i przyprawowe. Preparaty z szałwii mają działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Są znane ze swoich właściwości ściągających, przeciwzapalnych i żółciopędnych. Szałwie stosuje się w celu regulacji pracy układu pokarmowego, obniżenia poziomu cukru we krwi, przy zapaleniach błony śluzowej gardła i skóry, przy łupieżu i problemach skórnych.

Stosowanie jej w nadmiarze może powodować lekkie zatrucia, toteż należy po 3 dniach kuracji zrobić przerwę. Może hamować laktację. Warto też zaznaczyć, że może wzmagać krwawienia (miesiączkowe).

Ciekawostki

Nazwa łacińska szałwii lekarskiej pochodzi od łacińskiego salvare co oznacza "leczyć" lub "ocalić". Właściwości lecznicze szałwii lekarskiej są znane już od Starożytności, gdzie lekarze przypisywali roślinie wręcz magiczne właściwości. Nawet dużo później, bo w latach późnego średniowiecza, szałwia była uznawana za roślinę odstraszającą demony (które m.in. wywoływały gorączkę).

Zapach suszonych liści szałwii odstrasza niektóre insekty.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: iVerde, Floradania.dk


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Obserwuj
Autor
Katarzyna Jeziorska Katarzyna Jeziorska

Redaktor prowadząca portalu. Z wykształcenia ogrodniczka i specjalistka od roślin leczniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści