Szałwia lekarska (Salvia officinalis) jest zimozielonym i trwałym ziołem o wyjątkowych walorach ozdobnych oraz niewielkich wymaganiach uprawowych. Nazwa rodzajowa tej rośliny wywodzi się od łacińskiego słowa salvus oznaczającego zdrowie. Szałwia lekarska dzięki swoim właściwościom leczniczym była znana i wykorzystywana już w starożytności, uważano ją także za roślinę magiczną.
Współcześnie, dzięki atrakcyjnym odmianom o ozdobnych liściach, szałwia lekarska wraca do popularności i jest łatwo dostępna w znakomitej większości sklepów ogrodniczych czy szkółek. Szczególnie polecaną i wartą uwagi jest odmiana 'Tricolor' o wielobarwnych liściach. Ta kolorowa, aromatyczna roślina jest krzewinką, tworzy drewniejące pędy, dorasta do 30-60 cm wysokości. Młode egzemplarze mają regularny, kępkowaty pokrój. Starsze, nieprzycinane wiosną rośliny mają tendencję do pokładania pędów i tworzenia form nieregularnych.
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP) |
Liście szałwii lekarskiej są eliptyczne, skórzaste, w wierzchu pomarszczone, u odmiany 'Tricolor' trójbarwne, szarozielono-fioletowo-purpurowe. Po roztarciu wydzielają silny, aromatyczny zapach. Liście zawierają olejki lotne, w składzie których jest m. in. kamfora, oraz garbniki, flawonoidy, karoteny, kwasy organiczne, witaminę A, B1, C i PP. Można je wykorzystywać w niewielkich ilościach do doprawiania i aromatyzowania potraw oraz ozdabiania talerzy.
Drobne, lawendowe kwiaty są zebrane w wąskie, kłosowate kwiatostany. Rozwijają się na przełomie maja i czerwca, kwitną do lipca, ale kwiaty nie stanowią większej wartości dekoracyjnej, choć wabią motyle i inne owady zapylające.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Uprawa i wymagania
Szałwia lekarska wymaga gleb lekkich, ciepłych, słonecznego i osłoniętego stanowiska. Jest odporna na suszę, ale w ostre zimy może przemarzać, dlatego rośliny warto okryć późną jesienią stroiszem. Szałwia lekarska rośnie zdrowo, właściwie nie ma szkodników i chorób.
Gdzie posadzić?
Dobrze prezentuje się w ogrodach żwirowych, ziołowych i skalnych, sadzona pojedynczo lub w grupach po 2-3 sztuki.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP) Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |