Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane odmiany

Szałwia omszona (Salvia nemorosa) to gatunek rośliny z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Naturalnie występuje w południowej, środkowej i wschodniej Europie, oraz na części obszaru Azji zachodniej. W Polsce jest to efemerofit, gatunek zawleczony, i można ją spotkać w południowo-wschodniej części kraju.

Szałwia omszona tworzy regularne kępy o wysokości 40-60 cm. Pędy jej są wzniesione i lekko zdrewniałe, najczęściej pojedyncze.

Charakterystyczne liście, o owłosionej dolnej stronie blaszki liściowej, wyrastają na długich ogonkach u rozety liściowej, a na krótkich lub siedzących ogonkach na łodygach. Mają kształt podługowaty lub eliptyczny i są nieco pomarszczone. Brzegi liści są karbowano-piłkowane. Nie posiadają włosków gruczołowych.

Kwiaty o budowie grzbiecistej, zebrane są w okółki i tworzą kłosy. W zależności od odmiany mogą być ciemnoniebieskie, filetowe, różowe lub białe. Kwitną od końca maja do sierpnia.

 
 

Wymagania i uprawa

Szałwia omszona lubi stanowiska nasłonecznione, preferuje glebę luźną, umiarkowanie suchą i zasobną w składniki pokarmowe. Warto ją jednak podlewać w czasie upałów, ponieważ wydłuża to jej okres kwitnienia.

Po przekwitnięciu, należy przycinać pędy kwiatostanowe.

Zastosowanie

Może być sadzona jako podszyt róż, oraz poleca się ją na obwódki rabat. Dobrze znosi też warunki panujące na skalniakach – pięknie wygląda na murkach i skarpach. Szałwia omszona nadaje się także do pojemników na balkony i tarasy.

Polecane odmiany

  • 'Blue Marvel'
  • 'Ostrfriesland'
  • 'Blue Field'
  • 'Blaukönigin' – kwiaty fioletowo-niebieskie
  • 'New Dimension Rose' – kwiaty gęste, różowe, wys. ok. 30 cm,
  • 'Adrian' – bardziej od innych wrażliwa na mróz, kwiaty białe
  • 'Amethyst' – kwiaty różowo-fioletowe


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Jerzy Opioła/CC BY-SA 4.0/Link, Zbigniew Niepokój/CC BY-SA 4.0/Link, Manfred Antranias Zimmer/Pixabay