Szałwia omszona (Salvia nemorosa) odmiana BLUE MARVEL 'Balsalarv' PBR to bylina należąca do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae).

Szałwia ta charakteryzuje się mocno kompaktowym pokrojem i dużymi, niebieskimi kwiatami. W czasie kwitnienia osiąga 25-30 cm wysokości. Dodatkowo niezawodnie powtarza kwitnienie w ciągu sezonu!

Odmiana tworzy nieduże, eliptyczne liście o karbowanych brzegach. Blaszki liściowe są zielone i pomarszczone. Kwiaty są bardzo duże, uznawane za jedne z największych u szałwii omszonej, grzbieciste, ciemnoniebieskie, zaopatrzone w różowofioletowe podsadki, zebrane w proste, kłosowate kwiatostany. Roślina kwitnie w czerwcu i lipcu wabiąc pszczoły i motyle.

Wymagania i uprawa

Wymagania i uprawa nie odbiegają od innych szałwii. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów stymuluje rośliny do zawiązywania nowych pąków kwiatowych – ponownego kwitnienia. Odmiana jest odporna na mróz (strefa 5). 

Zastosowanie

Szałwia omszona BLUE MARVEL 'Balsalarv' polecana jest do sadzenia w grupach na rabatach bylinowych, w ogrodach skalnych; nadaje się też do uprawy w pojemnikach.

Zdjęcia: Gospodarstwo Specjalistyczne Panek Dariusz Panek, tekst: na podstawie materiałów prasowych Konkursu Roślin Nowości 2020/Zieleń To Życie