Logo
Logo

Szałwia omszona 'Blue Field'

Szałwia omszona pochodzi z terenów Azji zachodniej oraz południa i wschodu Europy. Bylina ta zasiedla zwykle stanowiska nasłonecznione i suche, porasta stepy, przydrożne murawy i nieużytki. Dzięki wysokiej zdrowotności i wytrzymałości na niesprzyjające warunki uprawy roślinę tę coraz częściej spotyka się na miejskich rabatach i kwietnikach, obsadza nią misy i donice, wykorzystuje w zieleni osiedlowej.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Szałwia omszona (Salvia nemorosa) 'Blue Field' to warta uwagi odmiana o fioletowych kwiatach, wyhodowana w Polsce, w firmie Vitroflora. Roślina tworzy kępy szarozielonych, eliptycznych liści o pomarszczonej powierzchni, spośród których szybko wyrastają ulistnione łodygi zwieńczone fioletowo-niebieskimi, wydłużonymi, kłosowatymi kwiatostanami.

szałwia omszona Salvia nemorosa Blue Field Fot. Konkurs Roślin Nowości ZSzP
Fot. Konkurs Roślin Nowości (ZSzP)

Kwiaty szałwii 'Blue Field' są drobne, grzbieciste, niebieskie, wsparte od dołu szerokimi, fioletowymi podsadkami. Przed rozwinięciem kwiatów podsadki zachodzą na siebie, podobnie jak łuski u szyszek świerków. Szałwia 'Blue Field' kwitnie od czerwca do lipca, osiąga 0,5 m wysokości, a po ścięciu przekwitniętych kwiatostanów powtarza kwitnienie pod koniec lata. Jej kwiaty wydzielają przyjemny zapach, wabią liczne owady zapylające.

szałwia omszona Salvia nemorosa Blue Field Fot. Konkurs Roślin Nowości ZSzP
Fot. Konkurs Roślin Nowości (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Odmiana 'Blue Field' to bylina odporna na mróz, która nie wymaga zabezpieczania na zimę. Najlepiej rośnie i kwitnie sadzona na stanowiskach słonecznych. Toleruje większość przeciętnych gleb ogrodowych. 

Ta odmiana szałwii omszonej swoją premierę miała w ramach Konkursu Roślin Nowości w 2012 r., organizowanego podczas Międzynarodowej Wystawy „Zieleń to Życie” w Warszawie. Jury konkursu przyznało wówczas wyróżnienie bliźniaczej odmianie, uzyskanej przez tego samego hodowcę – szałwii omszonej 'Pink Field' o różowych kwiatach.

Gdzie posadzić?

Ze względu na swoje walory i wymagania szałwia omszona 'Blue Field' nadaje się do uprawy w ogrodach przydomowych, na działkach, w zieleni osiedlowej oraz przestrzeni publicznej – na skwerach, kwietnikach, rabatach. Szałwia 'Blue Field' dobrze komponuje się z innymi bylinami, zwłaszcza trawami, które rozpoczynają wzrost późną wiosną i maskują szałwie swoimi liśćmi po ich przekwitnięciu, gdy już nie są tak atrakcyjne.

Szałwia omszona 'Blue Field' z daleka przyciąga uwagę sadzona w dużych grupach jednorodnych, tworzących w czasie kwitnienia wyraziste, niebieskie plamy (blue field z j. ang. oznacza niebieskie pole). Roślina pięknie prezentuje się w wielogatunkowych nasadzeniach naturalistycznych, kompozycjach z ziołami, w ogrodach w stylu wiejskim i śródziemnomorskim.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Konkurs Roślin Nowości (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl
Autor
Szałwia omszona 'Blue Field'
Szałwia omszona 'Blue Field'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)
Powiązane rośliny