Najpiękniejsze krwawniki do ogrodu

Najpiękniejsze krwawniki do ogrodu fot iVerde

Szeroka gama kolorów oraz kępiasty pokrój sprawiają, że krwawniki są idealnymi roślinami na rabaty. Poza tym to byliny o niewielkich wymaganiach. Nic więc dziwnego, że cieszą się niesłabnącą popularnością. Spośród różnokolorowych odmian każdy z pewnością znajdzie swoją ulubioną. Warto wiedzieć, że sadząc te piękne rośliny w ogrodzie, nie tylko poprawiamy jego walory ozdobne, ale też przyciągniemy motyle i pszczoły!

Posłuchaj
00:00
43
Spis treści
Jak wyglądają krwawniki? Kiedy kwitną? Jakie odmiany krwawników posadzić w ogrodzie? Jak uprawiać krwawniki? Gdzie posadzić krwawniki? Obok jakich roślin mogą rosnąć?

Krwawniki (Achillea) należą do rodziny astrowatych (Asteraceae). To ciekawe rośliny mające bardzo drobne kwiatki zebrane w płaskie kwiatostany. Na naszych łąkach spotkać można głównie rośliny białe lub bladoróżowe. W ogrodach można uprawiać też niezwykle urokliwe okazy o kwiatach żółtych, ciemnoróżowych, fioletowych, pomarańczowych czy nawet czerwonych. Krwawniki kwitną od czerwca do września. Każdy z pojedynczych kwiatków tej rośliny wytwarza nektar, który przyciąga pszczoły i motyle, dlatego warto sadzić je w pobliżu domu.

Stara ludowa legenda głosi, że łacińska nazwa krwawnika – Achillea – związana jest z Achillesem, starożytnym greckim bohaterem, który za pomocą tej rośliny wyleczył ranę centaura Chirona.

Wąskie, pierzaste liście wielu odmian krwawników wydzielają zapach. Najniższe odmiany mają tylko około 10 centymetrów wysokości, podczas gdy najwyższe mogą z łatwością osiągnąć nawet 120 centymetrów.

Najpiękniejsze krwawniki do ogrodu

Fot. iVerde

1 – krwawnik kichawiec 'Nana Compacta', 2 – krwawnik 'Monnhine'

Najpiękniejsze ogrodowe krwawniki

W sprzedaży w centrach ogrodniczych dostępne są różnokolorowe odmiany krwawnika pospolitego (Achillea millefolium), np. 'Red Beauty', 'Paprika', 'Cerise Queen' czy 'Kelwayi' oraz żółty krwawnik wiązówkowaty (A. filipendulina) i kilka jego odmian, np. 'Parker's Variety'. Popularne są również odmiany mieszańcowe, np. 'Coronation Gold', 'Credo', 'Feuerland', 'Summer Pastels', 'Terracota' czy 'Walther Funcke'.

Spotkać też można mniej popularne gatunki, takie jak krwawnik żeniszkolistny (A. ageratifolia), krwawnik wełnisty (A. tomentosa), krwawnik kichawiec (A. ptarmica) lub krwawnik baldaszkowaty (A. umbellata).

Najpiękniejsze krwawniki do ogrodu - odmiana Terracota

Fot. iVerde

Krwawnik 'Terracota'

Uprawa i wymagania

Krwawniki to łatwe w pielęgnacji rośliny, która uwielbiają pełne słońce. Należy je sadzić na przepuszczalnym podłożu. Jest to szczególnie ważne zimą, kiedy nie powinny mieć mokrych korzeni. Z wyjątkiem ciężkiej gliny, odpowiedni jest dla nich każdy rodzaj gleby.

Krwawniki z łatwością znoszą suszę, więc należy je podlewać tylko w czasie długich okresów bez opadów. Aby doprowadzić do ponownego kwitnienia, wystarczy usunąć przekwitłe kwiatostany. Wiosną co kilka lat warto podzielić kępy roślin. Dzięki temu uzyskamy nowe okazy. A do tego krwawniki będą lepiej kwitły i doskonale prezentowały się na rabacie jeszcze przez wiele lat.

Najpiękniejsze krwawniki do ogrodu - odmiana Terracota

Fot. iVerde

1 – krwawnik pospolity, 2 – krwawnik pospolity 'Cerise Queen'

Zastosowanie krwawników w ogrodzie

Krwawniki sprawdzają się na rabatach naturalistycznych, preriowych i żwirowych, np. pośród traw ozdobnych, a także w towarzystwie roślin o różnych bardziej wyrazistych kształtach kwiatów, takich jak jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea), liatra kłosowa (Liatris spicata) czy kłosowiec (Agastache). Dobrze wyglądają obok mikołajków (Eryngium), juki karolińskiej (Yucca filamentosa), rozchodników (Sedum), kocimiętki (Nepeta) oraz lawendy wąskolistnej (Lavandula angustifolia).

Eksperymentuj z kolorami: posadź rośliny w podobnych lub kontrastujących odcieniach. Krwawniki doskonale sprawdzają się nie tylko na rabatach, ale także jako kwiaty cięte. Można je wykorzystywać do suchych bukietów. Obecnie suszone kwiaty są bardzo modne, a w ten sposób można cieszyć oczy krwawnikami jeszcze dłużej, niż podziwiając je w ogrodzie.

Źródło: iVerde

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Krwawnik wiązówkowaty Achillea filipendulina

Krwawnik pospolity Achillea millefolium

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści