Logo
Logo
40
Do góry
Artykuł na: 4-5 minut

Najpiękniejsze krwawniki do ogrodu

Szeroka gama kolorów oraz kępiasty pokrój sprawiają, że krwawniki są idealnymi roślinami na rabaty. Poza tym to byliny o niewielkich wymaganiach. Nic więc dziwnego, że cieszą się niesłabnącą popularnością. Spośród różnokolorowych odmian każdy z pewnością znajdzie swoją ulubioną. Warto wiedzieć, że sadząc te piękne rośliny w ogrodzie nie tylko poprawiamy jego walory ozdobne, ale też przyciągniemy motyle i pszczoły!

Krwawniki (Achillea) należą do rodziny astrowatych (Asteraceae). To ciekawe rośliny mające bardzo drobne kwiatki zebrane w płaskie kwiatostany. Na naszych łąkach spotkać można głównie rośliny białe lub bladoróżowe. W ogrodach można uprawiać też niezwykle urokliwe okazy o kwiatach żółtych, ciemnoróżowych, fioletowych, pomarańczowych czy nawet czerwonych. Krwawniki kwitną od czerwca do września. Każdy z pojedynczych kwiatków tej rośliny wytwarza nektar, który przyciąga pszczoły i motyle, dlatego warto sadzić je w pobliżu domu.

Stara ludowa legenda głosi, że łacińska nazwa krwawnika – Achillea – związana jest z Achillesem, starożytnym greckim bohaterem, który za pomocą tej rośliny wyleczył ranę centaura Chirona.

Wąskie, pierzaste liście wielu odmian krwawników wydzielają zapach. Najniższe odmiany mają tylko około 10 centymetrów wysokości, podczas gdy najwyższe mogą z łatwością osiągnąć nawet 120 centymetrów.

Najpiękniejsze krwawniki do ogrodu

Fot. iVerde

1 – krwawnik kichawiec 'Nana Compacta', 2 – krwawnik 'Monnhine'

Najpiękniejsze ogrodowe krwawniki

W sprzedaży w centrach ogrodniczych dostępne są różnokolorowe odmiany krwawnika pospolitego (Achillea millefolium), np. 'Red Beauty', 'Paprika', 'Cerise Queen' czy 'Kelwayi' oraz żółty krwawnik wiązówkowaty (A. filipendulina) i kilka jego odmian, np. 'Parker's Variety'. Popularne są również odmiany mieszańcowe, np. 'Coronation Gold', 'Credo', 'Feuerland', 'Summer Pastels', 'Terracota' czy 'Walther Funcke'.

Spotkać też można mniej popularne gatunki, takie jak krwawnik żeniszkolistny (A. ageratifolia), krwawnik wełnisty (A. tomentosa), krwawnik kichawiec (A. ptarmica) lub krwawnik baldaszkowaty (A. umbellata).

Najpiękniejsze krwawniki do ogrodu - odmiana Terracota

Fot. iVerde

Krwawnik 'Terracota'

Uprawa i wymagania

Krwawniki to łatwe w pielęgnacji rośliny, która uwielbiają pełne słońce. Należy je sadzić na przepuszczalnym podłożu. Jest to szczególnie ważne zimą, kiedy nie powinny mieć mokrych korzeni. Z wyjątkiem ciężkiej gliny odpowiedni jest dla nich każdy rodzaj gleby.

Krwawniki z łatwością znoszą suszę, więc należy je podlewać tylko w czasie długich okresów bez opadów. Aby doprowadzić do ponownego kwitnienia, wystarczy usunąć przekwitłe kwiatostany. Wiosną co kilka lat warto podzielić kępy roślin. Dzięki temu uzyskamy nowe okazy. A do tego krwawniki będą lepiej kwitły i doskonale prezentowały się na rabacie jeszcze przez wiele lat.

Najpiękniejsze krwawniki do ogrodu - odmiana Terracota

Fot. iVerde

1 – krwawnik pospolity, 2 – krwawnik pospolity 'Cerise Queen'

Zastosowanie krwawników w ogrodzie

Krwawniki sprawdzają się na rabatach naturalistycznych, preriowych i żwirowych, np. pośród traw ozdobnych, a także w towarzystwie roślin o różnych bardziej wyrazistych kształtach kwiatów, takich jak jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea), liatra kłosowa (Liatris spicata) czy kłosowiec (Agastache). Dobrze wyglądają obok mikołajków (Eryngium), juki karolińskiej (Yucca filamentosa), rozchodników (Sedum), kocimiętki (Nepeta) oraz lawendy wąskolistnej (Lavandula angustifolia).

Eksperymentuj z kolorami: posadź rośliny w podobnych lub kontrastujących odcieniach. Krwawniki doskonale sprawdzają się nie tylko na rabatach, ale także jako kwiaty cięte. Można je wykorzystywać do suchych bukietów. Obecnie suszone kwiaty są bardzo modne, a w ten sposób można cieszyć oczy krwawnikami jeszcze dłużej niż podziwiając je w ogrodzie.

Źródło: iVerde


Komentarze

Powiązane artykuły
Powiązane rośliny
Warto przeczytać
RENOWACJA
Na czasie
RENOWACJA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Czas zainteresować się ozdobnymi roślinami jednorocznymi: na miejsce stałe siejemy rośliny odporne na chłód, a w szklarni rośliny wrażliwe (petunia, niecierpek).
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Możemy dzielić i przesadzać byliny rabatowe, których okres kwitnienia przypada na lato i jesień (funkie, rojniki, rozchodniki).
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin domowych bo właśnie teraz intensywnie rosną. Kwiaty domowe w dalszym ciągu możemy przesadzać i przygotowywać sadzonki.
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Usuwamy pędy róż uszkodzone podczas zimy. Oprócz tego skracamy o 1/3 stare pędy, a u odmian wielkokwiatowych usuwamy także pędy słabe i rosnące w niewłaściwym kierunku.
 
Twoja strona ogrodu