Logo
Logo

Krwawnik 'Terracotta'

Krwawnik pospolity to powszechnie spotykana w Europie, Azji i Ameryce Północnej bylina z rodziny astrowatych, łatwo dostosowująca się do lokalnych warunków glebowych i klimatycznych. Gatunek występuje na łąkach, pastwiskach i polach uprawnych, rozrasta się za pomocą niewielkich rozłogów. Od wieków był zbierany i wykorzystywany jako roślina lecznicza. Surowcem zielarskim są wysuszone wierzchołki pędów, zawierające olejki eteryczne. Oprócz preparatów leczniczych wyciąg z krwawnika jest składnikiem preparatów kosmetycznych – maseczek i kremów.

Obecnie, dzięki hodowli i selekcji kultywarów o barwnych kwiatach, krwawnik stał się popularną rośliną ogrodową, sadzoną na rabatach przy domach, na działkach oraz w zieleni publicznej. Poznaj krwawnik 'Terracotta'!

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Krwawnik (Achillea) ‘Terracotta’ jest jedną z ciekawszych ogrodowych odmian – charakteryzuje się ciepłą ceglastą barwą kwiatów. Jest to kępiasta bylina o wzniesionych, sztywnych łodygach i miękkich, głęboko powcinanych, ciemnozielonych liściach, dorasta do 80 cm wysokości.

Latem na szczytach łodyg rozwijają się talerzowate kwiatostany zbudowane z drobnych, rdzawopomarańczowych koszyczków (rodzaj kwiatostanu charakterystyczny dla rodziny astrowatych).

Pojedyncze koszyczki mają około 5 mm średnicy i są zebrane w płaskie baldachogrona. Każdy koszyczek jest zbudowany z 5 pomarańczowych, płonnych kwiatów języczkowatych otaczających umieszczone w środku jaśniejsze, kremowe, rurkowate kwiaty płodne z pręcikami i słupkami.

Młode, rozwijające się kwiaty mają intensywną i ciemniejszą barwę, w miarę przekwitania jaśnieją. Systematyczne usuwanie przekwitających kwiatostanów zapobiega tworzeniu się nasion i stymuluje pojawianie się nowych kwiatów, przez co znacznie wydłuża się okres kwitnienia.

krwawnik Achillea Terracotta Fot. Fot. Grzegorz Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)
 

Uprawa i wymagania

Krwawniki dobrze rosną na niemal wszystkich glebach ogrodowych, są tolerancyjne na niedobór wody i wytrzymałe na mróz. Preferują podłoża przepuszczalne, nie lubią jedynie gleb bardzo ciężkich i mokrych. Wymagają pełnego nasłonecznienia, dosyć dobrze znoszą krótkotrwałe okresy suszy.

krwawnik Achillea Terracotta Fot. Fot. G. Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski

Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania

Odmiana ‘Terracotta’ jest zdrowa, żywotna, nadaje się do uprawy zarówno w ogrodach przydomowych (zwłaszcza o charakterze rustykalnym), jak i w zieleni miejskiej. Krwawnik ten świetnie sprawdza się na słonecznych rabatach bylinowych, na skalniakach, w ogrodach ziołowych i kompozycjach roślinnych wabiących motyle, szczególnie polecanych do zakładania przy przedszkolach i szkołach.

Krwawniki coraz częściej uprawia się na kwiat cięty. Te cenne byliny wykorzystywane do tworzenia żywych lub suchych bukietów.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Autor
Krwawnik 'Terracotta'
Krwawnik 'Terracotta'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Powiązane rośliny