Logo
Logo

Krwawnik 'Terracotta'

Krwawnik pospolity to powszechnie spotykana w Europie, Azji i Ameryce Północnej bylina z rodziny astrowatych, łatwo dostosowująca się do lokalnych warunków glebowych i klimatycznych. Gatunek występuje na łąkach, pastwiskach i polach uprawnych, rozrasta się za pomocą niewielkich rozłogów. Od wieków był zbierany i wykorzystywany jako roślina lecznicza. Surowcem zielarskim są wysuszone wierzchołki pędów, zawierające olejki eteryczne. Oprócz preparatów leczniczych wyciąg z krwawnika jest składnikiem preparatów kosmetycznych – maseczek i kremów.

Obecnie, dzięki hodowli i selekcji kultywarów o barwnych kwiatach, krwawnik stał się popularną rośliną ogrodową, sadzoną na rabatach przy domach, na działkach oraz w zieleni publicznej. Poznaj krwawnik 'Terracotta'!

Spis treści
Jak wygląda?
Jak uprawiać?
Gdzie posadzić?

Krwawnik (Achillea) ‘Terracotta’ jest jedną z ciekawszych ogrodowych odmian – charakteryzuje się ciepłą ceglastą barwą kwiatów. Jest to kępiasta bylina o wzniesionych, sztywnych łodygach i miękkich, głęboko powcinanych, ciemnozielonych liściach, dorasta do 80 cm wysokości.

Latem na szczytach łodyg rozwijają się talerzowate kwiatostany zbudowane z drobnych, rdzawopomarańczowych koszyczków (rodzaj kwiatostanu charakterystyczny dla rodziny astrowatych).

Pojedyncze koszyczki mają około 5 mm średnicy i są zebrane w płaskie baldachogrona. Każdy koszyczek jest zbudowany z 5 pomarańczowych, płonnych kwiatów języczkowatych otaczających umieszczone w środku jaśniejsze, kremowe, rurkowate kwiaty płodne z pręcikami i słupkami.

Młode, rozwijające się kwiaty mają intensywną i ciemniejszą barwę, w miarę przekwitania jaśnieją. Systematyczne usuwanie przekwitających kwiatostanów zapobiega tworzeniu się nasion i stymuluje pojawianie się nowych kwiatów, przez co znacznie wydłuża się okres kwitnienia.

krwawnik Achillea Terracotta Fot. Fot. Grzegorz Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Krwawniki dobrze rosną na niemal wszystkich glebach ogrodowych, są tolerancyjne na niedobór wody i wytrzymałe na mróz. Preferują podłoża przepuszczalne, nie lubią jedynie gleb bardzo ciężkich i mokrych. Wymagają pełnego nasłonecznienia, dosyć dobrze znoszą krótkotrwałe okresy suszy.

krwawnik Achillea Terracotta Fot. Fot. G. Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski

Odmiana ‘Terracotta’ jest zdrowa, żywotna, nadaje się do uprawy zarówno w ogrodach przydomowych (zwłaszcza o charakterze rustykalnym), jak i w zieleni miejskiej. Krwawnik ten świetnie sprawdza się na słonecznych rabatach bylinowych, na skalniakach, w ogrodach ziołowych i kompozycjach roślinnych wabiących motyle, szczególnie polecanych do zakładania przy przedszkolach i szkołach.

Krwawniki coraz częściej uprawia się na kwiat cięty. Te cenne byliny wykorzystywane do tworzenia żywych lub suchych bukietów.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Autor
Krwawnik 'Terracotta'
Krwawnik 'Terracotta'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Powiązane tematy
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz