Kocimiętka Faassena (Nepeta faassenii) to roślina wieloletnia należąca do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). W środowisku naturalnym nie występuje – jest bowiem gatunkiem botanicznym powstałym z krzyżówki kocimiętek Mussina oraz nepetella.

Zwykle dorasta do 50cm wysokości. Wytwarza srebrnozielone, sercowate liście. Kwiaty zebrane w nibyokółka są lejkowate i dwuwargowe. Kwitnie od maja do października Barwa kwiatów jest niebieskofioletowa. Cała roślina (a w szczególności liście) wytwarza intensywny aromat. Jak wskazuje nazwa – kocimiętka przyciąga koty. Zdarza się jednak, że zwierzęta w ogóle nie reagują na jej zapach.

Uprawa kocimiętki Faassena

Kocimiętka najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku i w żyznym, przepuszczalnym podłożu. Dobrze znosi krótkotrwałe susze, jednak w czasie długotrwale utrzymującej się bezdeszczowej pogody wymaga podlewania. Można ją rozmnażać przez wysiew nasion, dzielenie starszych okazów lub sadzonki wierzchołkowe sadzone wiosną. Wyższe odmiany mogą wymagać podpór. Roślinę po pierwszym kwitnieniu warto przyciąć – wtedy zakwitnie ponownie. Natomiast uszczykiwanie pędów wpływa pozytywnie na krzewienie. Do dokarmiania poleca się stosować nawozy organiczne i wolnodziałające.

Kocimętka Faassena - zastosowanie

Kocimiętkę można wykorzystywać do urozmaicania rabat w ogrodach naturalistycznych, wiejskich i śródziemnomorskich. Warto ją również uprawiać w pobliżu altan, na tarasie i balkonie, gdyż odstrasza niektóre owady (np.: muchy i komary). To ponadto znana roślina zielarska i miododajna.

fot. Wouter Hagens Public domain Wikimedia Commons