Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
44
Okazje

Jak założyć ogród naturalistyczny?

Istnieje wiele stylów ogrodowych, ale jednym z najbardziej zgodnych z naturą, a także wpisujących się w modny obecnie trend ekologiczny jest ogród naturalistyczny. Dowiedz się dlaczego warto wybrać styl naturalistyczny, czym kierować się przy planowaniu takiego ogrodu oraz jakie rośliny będą wyglądać w nim najlepiej.

 

Ogród to wspaniałe miejsce wypoczynku. Powinniśmy czuć się w nim naprawdę dobrze, dlatego musi być odpowiednio zaaranżowany i dopasowany do naszych potrzeb. Zanim zaczniemy naszą przygodę ogrodniczą, należy dobrze przemyśleć i wyobrazić sobie przyszłość w naszym ogrodzie, ponieważ jest on zakładany na lata, a jego "remonty" są bardzo rzadkie.

Zastanawiając się nad ogrodem, warto zwrócić szczególną uwagę na styl naturalistyczny, który podkreśla jeden bardzo istotny aspekt życia – bycie w zgodzie z naturą.

Dlaczego warto wybrać styl naturalistyczny?

 • Ogród naturalistyczny to miejsce, gdzie drobne zwierzęta i pożyteczne ptaki znajdują przestrzeń do życia. Jest to niezmiernie istotne, gdyż działalność człowieka w wielu miejscach doprowadziła do utraty ich oryginalnych siedlisk. 

 • Utrzymanie stylu naturalistycznego w ogrodzie nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych – bardzo ograniczone jest pielenie, koszenie trawy czy cięcie krzewów, a opryski i sztuczne nawożenie często w ogóle nie jest stosowane.

Jak założyć ogród naturalistyczny, fot. katerynka - Depositphotos
Fot. katerynka/Depositphotos
 • Uprawiane w nim rośliny wyglądają zdrowo i pięknie, ponieważ w zgodzie z prawami natury, rośliny słabe, chore i delikatne, są wypierane przez te najsilniejsze i odporniejsze.

 • W takim ogrodzie rośliny same znajdują dla siebie najlepsze stanowiska i same się na nich osiedlają, tworząc własną, niepowtarzalną kompozycję.

 • Swoje miejsce znajduje w nim też wiele siewek roślin z pobliskich łąk, lasów czy pól, które trafiły tam z wiatrem lub z pomocą ptaków. Jeśli zadomowią się w ogrodzie, nie będziemy mieć z nimi większych problemów, gdyż z natury są dobrze przystosowane do naszego klimatu i warunków siedliskowych.

 • Rośliny ogrodów naturalistycznych nie będą przemarzać, chorować ani padać ofiarą szkodników, dzięki czemu nie będziemy musieli zabezpieczać ich na zimę czy opryskiwać chemią.

 • Swobodnie rozwijające się owady i drobne zwierzęta, spełnią też swoje zadanie jako obrońcy roślin i czyściciele ogrodu, zjadając szkodniki i usuwając nadmiar gnijących resztek roślinnych.

Jeśli pozwolimy działać naturze i nie będziemy jej zbytnio przeszkadzać, zachwyci ona nas swoją zaradnością, pomysłowością i fantazją, tworząc przestrzeń idealną dla roślin, zwierząt i dla nas.

Rośliny do ogrodu naturalistycznego

Musimy jednak pamiętać, że choć ogród naturalistyczny opiera się na roślinach rodzimych, nie możemy czekać, aż same go stworzą, tylko rozpocząć własne nasadzenia. Nie próbujmy jednak sięgać po wyszukane rośliny egzotyczne lub piękne, ale delikatne kwiaty, bo nie będą pasowały do otoczenia i sprawią nam kłopot (mogą przemarzać, chorować itp.). Zamiast wiec tworzyć kompozycję z udziałem akuby japońskiej, eukaliptusa, ostrokrzewu kolczastego, kanny czy krokosmii, wybierzmy dzwonki, kosaćce, bodziszki, maki, krwawniki, przywrotniki, stokrotki, chabry, nagietki, dziewanny, orliki, wiązówki, konwalie, naparstnice i rodzime drzewa (brzoza, wierzba, jarzębina), krzewy (bez czarny, kalina koralowa, berberys) oraz pnącza (np. bluszcz pospolity, powojniki botaniczne). Idealnie sprawdzi się też łąka kwietna.

Pielęgnacja ogrodu naturalnego

Aranżując ogród naturalistyczny, nie zakładajmy jednak, że będzie to przestrzeń chaotyczna, nieporządna i dzika. Wprawdzie natura powinna w nim grać pierwsze skrzypce, ale to my musimy dyskretnie czuwać nad jej działaniami, aby zbytnio nie wymknęły się spod kontroli. 

 • CIĘCIE
  W ogrodzie naturalistycznym nie ma co prawda miejsca na geometryczne ścieżki, eleganckie trawniki, wypielęgnowane rabaty czy równo przystrzyżone żywopłoty, ale też rośliny nie mogą rozrastać się zupełnie swobodnie, gdyż po kilku latach stworzą nieprzebyte, gęste zarośla, dalekie od uroczego, przytulnego zakątka.
  Dlatego też jeśli któraś z roślin zaczyna zbytnio się rozrastać i zagłuszać inne, należy skorygować jej pokrój przez delikatne przycięcie pędów lub usuniecie części rozrośniętych kęp. Przycięcia będą też wymagały rośliny, które zaczną zasłaniać przejścia lub pokładać się na ścieżkach.

 • NAWOŻENIE I PODLEWANIE
  Roślin właściwie nie musimy nawozić, gdyż zwykle wystarcza im to, co zgromadzi się w podłożu, nie zaszkodzi jednak podrzucić im od czasu do czasu nieco kompostu lub innego naturalnego nawozu. W ogrodzie dobrze jest też umieścić zbiornik na deszczówkę, w której zgromadzi się woda przydatna w okresie suszy.

 • PRACE PORZĄDKOWE
  Starajmy się nie grabić liści i usuwać resztek roślinnych – a przynajmniej nie wszystkich, gdyż są one schronieniem dla drobnych zwierząt (np. jeży) oraz naturalnym nawozem.

Jak założyć ogród naturalistyczny, fot. Helga Kattinger - Pixabay
Fot. Helga Kattinger/Pixabay

Zasady zakładania ogrodu naturalistycznego

 • WIĘCEJ ROŚLIN MNIEJ TRAWY
  Zakładając ogród naturalistyczny, więcej miejsca powinniśmy przeznaczyć na rośliny, a mniej na trawnik czy brukowany placyk.

 • MIĘKKIE KSZTAŁTY I LINIE
  Przy wytyczaniu rabat pamiętajmy o zachowaniu płynnych linii i nieregularnych, miękkich kształtów, gdyż symetria i linie proste nie są miłe naturze i nie będą z nią harmonizować.

 • NATURALNIE WYGLĄDAJĄCE NAWIERZCHNIE
  Również ścieżki i chodniki nie powinny być ułożone z eleganckiej kostki brukowej. Lepiej będą wyglądać wijące się po ogrodzie żwirowe ścieżki lub chodnik z płyt imitujących naturalny kamień.

 • NIE ZAPOMINAJMY O NASZEJ WYGODZIE
  Ogród nie jest jednak wyłącznie oazą dla roślin, ale też przestrzenią mającą służyć nam do wypoczynku, dlatego musimy w nim zaplanować miejsca do relaksu, gdzie będziemy mogli napić się herbaty czy poczytać książkę. Do tego celu przydadzą się nam odpowiednie meble i elementy małej architektury. Nie próbujmy jednak budować altanki z metalu i szkła ani nie kupujmy nowoczesnych zestawów mebli ogrodowych, bo w naturalnym ogrodzie będą wyglądać sztucznie. Zdecydujmy się raczej na przytulne drewno czy ratanowe meble w naturalnych kolorach.

 • MAŁO DEKORACJI
  Nie przesadzajmy też z ilością dekoracji. Wystarczy w kilku miejscach ogrodu umieścić ładny kamień z piaskowca, ciekawy pień ściętego drzewa czy kamienną figurkę w naturalnym kolorze. Przyda się też kamienne lub ceramiczne poidełko dla ptaków, z którego będą mogły korzystać nie tylko nasi skrzydlaci przyjaciele, ale też pszczoły, trzmiele, motyle, a nawet zjadające mnóstwo szkodników żaby. Takie detale wspaniale dopełnią naturalny ogród i będą jego prawdziwą ozdobą.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: elenathewise/Depositphotos

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (14)
Powiązane rośliny
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu