Logo
Logo

Jak założyć ogród naturalistyczny? Wszystko, co warto wiedzieć!

Istnieje wiele stylów ogrodowych, ale jednym z najbardziej zgodnych z naturą, a także wpisujących się w modny obecnie trend ekologiczny jest ogród naturalistyczny. Dowiedz się dlaczego warto wybrać styl naturalistyczny, czym kierować się przy planowaniu takiego ogrodu oraz jakie rośliny będą wyglądać w nim najlepiej.

Spis treści
Dlaczego warto wybrać styl naturalistyczny? Co posadzić w ogrodzie naturalistycznym? Jak naturalnie dbać o ogród? Jak założyć ogród naturalistyczny? Te zasady Ci to ułatwią!

Ogród to wspaniałe miejsce wypoczynku. Powinniśmy czuć się w nim naprawdę dobrze, dlatego musi być odpowiednio zaaranżowany i dopasowany do naszych potrzeb. Zanim zaczniemy naszą przygodę ogrodniczą, należy dobrze przemyśleć i wyobrazić sobie przyszłość w naszym ogrodzie, ponieważ jest on zakładany na lata, a jego "remonty" są bardzo rzadkie.

Zastanawiając się nad ogrodem, warto zwrócić szczególną uwagę na styl naturalistyczny, który podkreśla jeden bardzo istotny aspekt życia – bycie w zgodzie z naturą.

Dlaczego warto wybrać styl naturalistyczny?

 • Ogród naturalistyczny to miejsce, gdzie drobne zwierzęta i pożyteczne ptaki znajdują przestrzeń do życia. Jest to niezmiernie istotne, gdyż działalność człowieka w wielu miejscach doprowadziła do utraty ich oryginalnych siedlisk. 

 • Utrzymanie stylu naturalistycznego w ogrodzie nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych – bardzo ograniczone jest pielenie, koszenie trawy czy cięcie krzewów, a opryski i sztuczne nawożenie często w ogóle nie jest stosowane.

Dobrze zaplanowany ogród naturalistyczny powinien wymagać jak najmniej koszenia
Fot. katerynka/Depositphotos
 • Uprawiane w nim rośliny wyglądają zdrowo i pięknie, ponieważ w zgodzie z prawami natury, rośliny słabe, chore i delikatne, są wypierane przez te najsilniejsze i odporniejsze.

 • W takim ogrodzie rośliny same znajdują dla siebie najlepsze stanowiska i same się na nich osiedlają, tworząc własną, niepowtarzalną kompozycję.

 • Swoje miejsce znajduje w nim też wiele siewek roślin z pobliskich łąk, lasów czy pól, które trafiły tam z wiatrem lub z pomocą ptaków. Jeśli zadomowią się w ogrodzie, nie będziemy mieć z nimi większych problemów, gdyż z natury są dobrze przystosowane do naszego klimatu i warunków siedliskowych.

 • Rośliny ogrodów naturalistycznych nie będą przemarzać, chorować ani padać ofiarą szkodników, dzięki czemu nie będziemy musieli zabezpieczać ich na zimę czy opryskiwać chemią.

 • Swobodnie rozwijające się owady i drobne zwierzęta, spełnią też swoje zadanie jako obrońcy roślin i czyściciele ogrodu, zjadając szkodniki i usuwając nadmiar gnijących resztek roślinnych.

Jeśli pozwolimy działać naturze i nie będziemy jej zbytnio przeszkadzać, zachwyci ona nas swoją zaradnością, pomysłowością i fantazją, tworząc przestrzeń idealną dla roślin, zwierząt i dla nas.

Rośliny do ogrodu naturalistycznego

Musimy jednak pamiętać, że choć ogród naturalistyczny opiera się na roślinach rodzimych, nie możemy czekać, aż same go stworzą, tylko rozpocząć własne nasadzenia. Nie próbujmy jednak sięgać po wyszukane rośliny egzotyczne lub piękne, ale delikatne kwiaty, bo nie będą pasowały do otoczenia i sprawią nam kłopot (mogą przemarzać, chorować itp.). Zamiast wiec tworzyć kompozycję z udziałem akuby japońskiej, eukaliptusa, ostrokrzewu kolczastego, kanny czy krokosmii, wybierzmy dzwonki, kosaćce, bodziszki, maki, krwawniki, przywrotniki, stokrotki, chabry, nagietki, dziewanny, orliki, wiązówki, konwalie, naparstnice i rodzime drzewa (brzoza, wierzba, jarzębina), krzewy (bez czarny, kalina koralowa, berberys) oraz pnącza (np. bluszcz pospolity, powojniki botaniczne). Idealnie sprawdzi się też łąka kwietna.

Pielęgnacja ogrodu naturalnego

Aranżując ogród naturalistyczny, nie zakładajmy jednak, że będzie to przestrzeń chaotyczna, nieporządna i dzika. Wprawdzie natura powinna w nim grać pierwsze skrzypce, ale to my musimy dyskretnie czuwać nad jej działaniami, aby zbytnio nie wymknęły się spod kontroli. 

 • CIĘCIE
  W ogrodzie naturalistycznym nie ma co prawda miejsca na geometryczne ścieżki, eleganckie trawniki, wypielęgnowane rabaty czy równo przystrzyżone żywopłoty, ale też rośliny nie mogą rozrastać się zupełnie swobodnie, gdyż po kilku latach stworzą nieprzebyte, gęste zarośla, dalekie od uroczego, przytulnego zakątka.
  Dlatego też jeśli któraś z roślin zaczyna zbytnio się rozrastać i zagłuszać inne, należy skorygować jej pokrój przez delikatne przycięcie pędów lub usuniecie części rozrośniętych kęp. Przycięcia będą też wymagały rośliny, które zaczną zasłaniać przejścia lub pokładać się na ścieżkach.

 • NAWOŻENIE I PODLEWANIE
  Roślin właściwie nie musimy nawozić, gdyż zwykle wystarcza im to, co zgromadzi się w podłożu, nie zaszkodzi jednak podrzucić im od czasu do czasu nieco kompostu lub innego naturalnego nawozu. W ogrodzie dobrze jest też umieścić zbiornik na deszczówkę, w której zgromadzi się woda przydatna w okresie suszy.

 • PRACE PORZĄDKOWE
  Starajmy się nie grabić liści i usuwać resztek roślinnych – a przynajmniej nie wszystkich, gdyż są one schronieniem dla drobnych zwierząt (np. jeży) oraz naturalnym nawozem.

Jeż to częsty bywalec ogrodu naturalistycznego.
Fot. Helga Kattinger/Pixabay

Zasady zakładania ogrodu naturalistycznego

 • WIĘCEJ ROŚLIN MNIEJ TRAWY
  Zakładając ogród naturalistyczny, więcej miejsca powinniśmy przeznaczyć na rośliny, a mniej na trawnik czy brukowany placyk.

 • MIĘKKIE KSZTAŁTY I LINIE
  Przy wytyczaniu rabat pamiętajmy o zachowaniu płynnych linii i nieregularnych, miękkich kształtów, gdyż symetria i linie proste nie są miłe naturze i nie będą z nią harmonizować.

 • NATURALNIE WYGLĄDAJĄCE NAWIERZCHNIE
  Również ścieżki i chodniki nie powinny być ułożone z eleganckiej kostki brukowej. Lepiej będą wyglądać wijące się po ogrodzie żwirowe ścieżki lub chodnik z płyt imitujących naturalny kamień.

 • NIE ZAPOMINAJMY O NASZEJ WYGODZIE
  Ogród nie jest jednak wyłącznie oazą dla roślin, ale też przestrzenią mającą służyć nam do wypoczynku, dlatego musimy w nim zaplanować miejsca do relaksu, gdzie będziemy mogli napić się herbaty czy poczytać książkę. Do tego celu przydadzą się nam odpowiednie meble i elementy małej architektury. Nie próbujmy jednak budować altanki z metalu i szkła ani nie kupujmy nowoczesnych zestawów mebli ogrodowych, bo w naturalnym ogrodzie będą wyglądać sztucznie. Zdecydujmy się raczej na przytulne drewno czy ratanowe meble w naturalnych kolorach.

 • MAŁO DEKORACJI
  Nie przesadzajmy też z ilością dekoracji. Wystarczy w kilku miejscach ogrodu umieścić ładny kamień z piaskowca, ciekawy pień ściętego drzewa czy kamienną figurkę w naturalnym kolorze. Przyda się też kamienne lub ceramiczne poidełko dla ptaków, z którego będą mogły korzystać nie tylko nasi skrzydlaci przyjaciele, ale też pszczoły, trzmiele, motyle, a nawet zjadające mnóstwo szkodników żaby. Takie detale wspaniale dopełnią naturalny ogród i będą jego prawdziwą ozdobą.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: elenathewise/Depositphotos

Autor
Jak założyć ogród naturalistyczny? Wszystko, co warto wiedzieć!
Jak założyć ogród naturalistyczny? Wszystko, co warto wiedzieć!
Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl