Logo
Logo

Rdest pokrewny (Polygonum affine)

Rdest pokrewny (Polygonum affine) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 
 • Dekoracyjność: kwiatostany, rozety liściowe, kwiaty, ulistnienie
 • Gleba: żyzna, próchniczna, gliniasta
 • Kolor kwiatów: bordowe, czerwone, różowe
 • Kwiatostan: kłos
 • Kwiaty: pojedyncze, drobne
 • Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
 • Owoce: orzechy
 • Pokrój: wzniesiony, zwarty, kępy, kobierce
 • Zapach: kwiaty
 • Wysokość: 30 cm
 • Okres kwitnienia: VII, VIII, IX, X, XI
 • Trwałość liści: sezonowe
 • Wilgotność: gleba wilgotna, gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: słońce, półcień
 • Zastosowanie: ogrody wiejskie, skalniaki, brzegi zbiorników wodnych, skarpy, roślina okrywowa, nasadzenia naturalistyczne, parki
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Polecane odmiany Gdzie kupić?

  Rdest pokrewny (Polygonum affine syn. Bistorta affinis syn. Persicaria affinis syn. Polygonum) to roślina z rodziny rdestowatych (Polygonaceae). Występuje naturalnie w Azji, w Himalajach (na wysokości nawet do 4900 m n.p.m.), a obecnie jest często spotykaną ogrodową rośliną ozdobną.

  Wygląd rdestu pokrewnego

  Rdest pokrewny jest byliną, która czasem może przybierać postać półkrzewu. Dorasta do 10-30 cm wysokości. Szybko się rozrasta i tworzy kępy podłużnych (3-10 cm), lancetowatych, ciemnozielonych, całobrzegich (rzadziej drobno ząbkowanych) liści. Są one na szczycie zaostrzone, a u nasady klinowate. Posiadają wyraźny, jasny nerw środkowy. Jesienią przebarwiają się na czerwono. Pędy kwiatostanowe posiadają po kilka zredukowanych liści i najczęściej mają kolor czerwony. 

  Rdest pokrewny kwitnie od lipca do listopada. Wytwarza kłosowate kwiatostany o dł. ok. 7 cm. Pojedyncze kwiaty są małe (do 6 mm średnicy), o różnych odcieniach różu, który nabiera intensywności wraz z dojrzewaniem oraz posiadają wystające pręciki, dzięki czemu kwiatostany czasem określa się jako "puszyste". Kwiaty mają przyjemny, delikatny zapach.

  Owocami rdestów są orzeszki.

  Wymagania i uprawa rdestu pokrewnego

  Rdest jest mało wymagającą rośliną. Dobrze rośnie zarówno na stanowisku słonecznym jak i w półcieniu. Nie jest też wymagający co do składników pokarmowych – doskonale radzi sobie na glebach średnio żyznych, piaszczystych czy też gliniastych. Jest całkowicie mrozoodporny.

  Rdest pokrewny rozmnaża się głównie przez podział roślin, rzadziej przez wysiew.

  Pielęgnacja rdestu pokrewnego

  Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych zaliczamy odchwaszczanie i podlewanie rdestu w razie konieczności, szczególnie wiosna i latem. Roślina bardzo dobrze reaguje na nawożenie – warto zaznaczyć, że w miejscu żyznym oraz wilgotnym będzie bardzo intensywnie się rozrastał i może stać się ekspansywny.

  Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
  Przeczytaj także
  Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

  Rdest dobrze znosi cięcie i w razie potrzeby można go przycinać późną wiosną i latem.

  Szkodniki i choroby rdestu pokrewnego

  Rdest jest bardzo mało podatny na choroby i rzadko atakowany przez szkodniki.

  Zastosowanie rdestu pokrewnego

  Rdest pokrewny to gatunek lubiany często sadzony ze względu na swoje małe wymagania. Pasuje do wielu styli ogrodowych, a w tym jest idealny, gdy planujemy założyć ogród naturalistyczny. To dobra roślina zadarniająca, okrywająca i wzmacniająca skarpy. Dla urozmaicenia powierzchni porośniętej przez rdest pokrewny warto sadzić w jego sąsiedztwie inne ogrodowe byliny, takie jak przetaczniki, szałwie, jeżówki i inne. 

  Rdest to idealna roślina do ogrodów naturalistycznych i skalnych. Sprawdza się na rabatach kwietnych.

  Wybrane odmiany rdestu pokrewnego

  • 'Darjeeling Red' – kwiatostany na początku kwitnienia są jasnoróżowe (a nawet białe), a gdy dojrzeją są ciemnoczerwone
  • 'Kabouter' – niska odmiana dorastająca do 15 cm wysokości
  • 'Superba' syn. 'Dimity' – (zdj. 5) gęste, długie i szerokie kwiatostany o kolorze od jasnoróżowego do różowego

  Gdzie kupić rdest pokrewny?

  Sadzonki rdestu pokrewnego w doniczkach kupimy w wielu szkółkach roślin ozdobnych. To dość łatwa do dostania roślina ale jeśli zależy nam na ciekawych odmianach dobrze zerknąć, jaką ofertę mają sklepy internetowe, np. takie jak:

   

  Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: iVerde, Hans Braxmeier/Pixabay, Polygonum affine (Persicaria)/wallygrom/CC BY-SA 2.0

  Autor
  Rdest pokrewny
  Rdest pokrewny
  Katarzyna Jeziorska

  Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (1)
  Powiązane rośliny
   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl