Logo
Logo

Rdestowiec ostrokończysty – jak wygląda i dlaczego nie możesz go posadzić w ogrodzie?

Są takie rośliny, które mogą wyglądać dobrze, a pomimo to nie należy sadzić ich w swoim ogrodzie. Świetnym przykładem może być rdestowiec ostrokończysty, znany także jako rdest japoński. Co to za roślina? Dlaczego nie można jej sadzić? Odpowiedzi na te i inne ważne pytania dotyczące tego chwastu znajdziesz w kolejnych akapitach niniejszego artykułu.

Spis treści
Jak wygląda rdestowiec ostrokończysty? Dlaczego nie można sadzić rdestowca ostrokończystego w ogrodzie? Co to znaczy, że rdestowiec ostrokończysty jest rośliną inwazyjną? Jak skutecznie usunąć rdestowca ostrokończystego z ogrodu?

Rdestowiec ostrokończysty

W Polsce spotykamy 3 gatunki rdestowców: rdestowiec ostrokończysty (Reynoutria japonica) i rdestowiec sachaliński (Reynoutria sachalinesis) oraz rdestowiec pośredni (Reynoutria x bohemica), który jest mieszańcem dwóch pierwszych gatunków.

Rdestowiec ostrokończysty nazywany jest też rdestowcem japońskim albo rdestem japońskim jest zdecydowanie najlepiej znany i nielubiany. Mimo, że jest bardzo dekoracyjny, to z uwagi na jego szybki i ekspansywny wzrost, jest zaliczany do roślin inwazyjnych. Nie można go uprawiać w ogrodach, a jego sadzenie zgodnie z obowiązującym prawem jest objęte karą grzywny lub pozbawienia wolności. 

W Polsce, zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, wprowadzenie do środowiska gatunków obcych lub zmiana ilościowa lub jakościowa ich populacji może być zagrożeniem dla przyrody i powodować szkody gospodarcze. Za nielegalne wprowadzenie do środowiska gatunków obcych grozi kara grzywny lub pozbawienia wolności do lat 2.

Zaleca się zgłaszanie pojawienia się tych roślin do odpowiednich władz, które podejmą działania w celu ich usunięcia i zapobiegania dalszemu rozprzestrzenianiu się.

Roman Stelmach / YouTube


Jak wygląda? 

Jest to duża bylina, która może osiągnąć wysokość od 2 do 4 metrów. Poniżej przedstawiam charakterystyczne cechy rdestowca ostrokończystego:

 • Liście 
  Są duże i mają sercowaty kształt. Mogą mieć długość od 15 do 40 cm i szerokość od 10 do 30 cm. Są jasnozielone, błyszczące i gładkie na górze, a matowe i lekko owłosione na spodzie.

 • Kwiaty
  Kwitnie od sierpnia do października. Kwiaty są drobne, zebrane w wiechy o długości do 50 cm. Są koloru białego lub różowego i mają 5 działek kielicha oraz 5 płatków korony.

 • Pędy
  Łodyga jest gruba, sztywna i szorstka w dotyku. Ma charakterystyczne czerwone plamy na węzłach i kolce na końcach pędów.

 • Owoce
  Po przekwitnięciu kwiatów rdestowiec ostrokończysty wytwarza trójkątne orzeszki o długości około 5 mm, które są brunatne lub czarne.

Jak wygląda rdestowiec ostrokończysty
Fot. evbrbe, Tomas Vynikal / Adobe Stock
Rdestowiec ostrokończysty może wyglądać niegroźnie i wydawać się po prostu ładną rośliną. Uwagę przykuwają zielone liście w kształcie serc, a także małe białe kwiaty, które pojawiają się, gdy lato dobiega końca. Ciekawie wyglądają także puste w środku łodygi, które mogą kojarzyć się z bambusem.

Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

Dlaczego nie można go sadzić w ogrodzie?

Jest to gatunek obcego pochodzenia, który pochodzi z północnej Japonii i Sachalinu. W XIX w. sprowadzono go z Azji do Wielkiej Brytanii, wówczas uważano roślinę ozdobną. Warto wspomnieć, że jest to roślina miododajna, a więc była sadzona w ogrodach, a także na nieużytkach.

Rdestowiec ostrokończysty ma bardzo "agresywny charakter" i jest w stanie zdominować ekosystem, w którym się rozwija, wypierając rodzime gatunki roślin. Rośnie bardzo szybko, osiągając nawet kilka metrów wysokości, i tworzy gęste zarośla, które uniemożliwiają rozwój innych roślin.

Ponadto, ma bardzo silny system korzeniowy, który jest w stanie przebić beton, asfalt i inne twarde powierzchnie. W ten sposób może zagrażać infrastrukturze, np. poprzez niszczenie fundamentów budynków.

Z powodu swojej ekspansywnej natury, rdestowiec ostrokończysty jest uznawany za gatunek inwazyjny, a jego kontrola jest bardzo ważna, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się i szkodom dla środowiska naturalnego.

Preparat zwalczający rdestowiec ostrokończysty
Preparat zwalczający rdestowiec ostrokończysty
Roundup Hobby Szybko Działa 6h AL to gotowy do użycia środek chwastobójczy w sprayu. Wyposażony opryskiwacz pozwalający na precyzyjne wcelowanie w chwasty. Najnowsza formulacja pozwala punktowo zwalczyć uciążliwe chwasty w punktowy. Pierwsze efekty widoczne na roślinie już po 6 godzinach. Zamieranie chwastów następuje po około 3 tygodniach.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Jak się go pozbyć? 

Niestety pozbycie się rdestowca ostrokończystego nie jest łatwym zadaniem. Przede wszystkim pamiętaj, że liczy się szybkie podjęcie działania. Jeśli rdest japoński pojawił się w przydomowym ogrodzie lub na działce, nie zwlekaj.

Metody mechaniczne
W celu usunięcia chwastów zastosuj metody mechaniczne. Wykopywanie rośliny na pewno zajmie Ci trochę czasu, ale warto to zrobić dokładnie, aby podejmowane działania były jak najbardziej skuteczne. Pamiętaj, że jeśli pozostawisz nawet niewielki kawałek rośliny, spowoduje to jej odtworzenie.

Metody chemiczne
Możesz zdecydować się także na użycie środka chemicznego. Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, wybierz środek na bazie glifosatu. Decydując się na tę opcję, pamiętaj, aby postępować zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdziesz na opakowaniu. 

Po usunięciu chwastu z ogrodu lub działki zadbaj o odpowiednią utylizację. Części naziemne można kompostować, należy jednak monitorować ten proces. Jeśli chodzi o części podziemne, nie zaleca się ich kompostowania.

Pamiętaj, aby miejsce, w którym rósł usunięty już chwast regularnie oczyszczać. Polega to na wycinaniu odrastających pędów. Nie przenoś ziemi, w której wyrósł rdestowiec ostrokończysty na inne stanowiska.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: wiha3 / Adobe Stock

Autor
Rdestowiec ostrokończysty – jak wygląda i dlaczego nie możesz go posadzić w ogrodzie?
Rdestowiec ostrokończysty – jak wygląda i dlaczego nie możesz go posadzić w ogrodzie?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Anubis

30-01-2020 09:36

A ja się zastanawiałam co to za cholerstwo! Kupiłam dom z koszmarnie zarośniętą działką i tego rdestu nie mogę się pozbyć od trzech lat, ciągle gdzieś wyłazi od nowa gorszy chyba do wypełnienia niż sumak octowiec i siewki brzuz.

Gość Beata

14-01-2020 12:53

Co za bzdury!!! W Wielkiej Brytani nawet kredytu na dom nie dostaniesz jezeli to rosnie w poblizu.Pozbycie sie tego jest kosmicznie drogie I trwa latami i traktuje sie tak samo jak asbest...Ten chwast przebija sie przez cement, znajomi stracili dach nad glowa przez ten chwast...OMIJAJ z daleka!!!😡😡😡

Gość vero

09-09-2019 06:08

Proszę się zastanowić przed zasadzeniem rdestu. Roślina bardzo ekspansywna, praktycznie nie do wyplenienia. http://www.gdos.gov.pl/files/artykuly/5050/Wytyczne_dotyczace_zwalczania_rdestowcow_na_terenie_Polski.pdf

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl