Rdest himalajski (Bistorta amplexicaulis syn. Persicaria amplexicaule) to gatunek byliny z rodziny rdestowatych (Polygonaceae). Jego naturalne stanowiska znajdują się min. w Azji (głównie w Chinach), ale jest też uprawiany jako roślina ozdobna w wielu innych krajach świata. Posiada też bardzo wiele odmian ozdobnych.
Bylina ta może dorastać do ok. 40-50 cm wys., a w porze kwitnienia nawet do 1-1,3 m wys. Początkowo rozwija odziomkowe, duże, jajowate, ogonkowe, zielone, lekko pofalowane na brzegach i delikatnie omszone od spodu liście z wyraźnie zaznaczonym na blaszce nerwem głównym, zebrane ponad ziemią w gęstą, rozłożystą kępę. W porze kwitnienia pojawiają się też liście łodygowe, które są mniejsze, krótkoogonkowe, a szczytowe siedzące i obejmujące pęd podstawą blaszki liściowej.
Rdest himalajski kwitnie późnym latem (VIII-IX), rozwijając drobne, pięciokrotne kwiaty z wystającymi pręcikami, zebrane na szczycie wzniesionego, sztywnego, ulistnionego, rozgałęzionego pędu w długi, kłosokształtny, gęsty, smukły kwiatostan. Kwiaty zwykle są czerwone, ale u odmian mogą być białe, różowe lub czerwone.
Rdest himalajski tworzy mocne, poziome, częściowo drewniejące korzenie kłączowe, dzięki którym rozrasta się w okazałe kępy.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Wymagania i uprawa
W naturze rdest himalajski zasiedla zwykle wilgotne łąki i polany, brzegi strumieni czy obrzeża lasu, dlatego w uprawie oczekuje słonecznego lub lekko półcienistego stanowiska i dość żyznego, stale lekko wilgotnego podłoża, choć dobrze zniesie też krótkotrwałą suszę. Roślina jest dostatecznie mrozoodporna i może być uprawiana na terenie całego kraju.
Rdest himalajski najłatwiej rozmnażać przez podział dorosłych egzemplarzy, ale gatunek można też rozmnażać przez wysiew nasion (na dobrym stanowisku może dawać samosiew).
Zastosowanie
Rdest himalajski to bardzo atrakcyjna roślina ozdobna. Wprawdzie potrzebuje sporo miejsca, gdyż lubi rozrastać się w okazałe kępy, ale na dużych rabatach doskonale prezentuje się w kompozycjach z innymi bylinami np. rudbekiami, jeżówkami, astrami bylinowymi oraz ozdobnymi trawami (np. rozplenice).
Może być też traktowana jako roślina okrywowa w świetlistym półcieniu pod ażurowymi koronami drzew lub luźnymi krzewami. Ładnie wygląda posadzona w dużej grupie na brzegu zbiornika lub oczka wodnego.
Wybrane odmiany
- 'Alba' – kwiaty białe
- 'Golden Arrow' – liście wiosną żółte, latem żółtozielone, kwiaty ciemnoczerwone, wys. 60-90 cm
- 'Blackfield' – długie, gęste kwiatostany w ciemnoczerwonym kolorze
- 'Fat Domino' (zdj. 2) – kwiatostany czerwono-fioletowe, wys. ok. 80 cm
- 'JS Caliente' – kwiatostany gęste, czerwone, wys. ok. 80-90 cm
- 'Orange Field' – kwiatostany smukłe, wysokie, pomarańczowo-różowe 90-120 cm
- 'Spotted Eastfield' – kwiatostany różowe, liście zielone z białymi smugami
- 'Pink Elephant' – kwiatostany długie, smukłe, różowe
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Dinkum/CC0/Wikimedia Commons, zzzz