Logo
Logo
53
Okazje

Ogród z jeżówkami

Te wyjątkowo okazałe byliny zna prawie każdy właściciel ogrodu czy działki. Jeżówki (Echinacea) są dość łatwe w uprawie, a do tego świetnie komponują się z innymi roślinami. Ogród, w którym rosną jest efektowny od połowy lipca aż do jesieni. Warto więc je zaprosić na rabaty – do wyboru mamy mnóstwo odmian różniących się wysokością i kolorem płatków. Obejrzyj galerię 15 ogród z jeżówkami, które nas zachwyciły i zainspiruj się do stworzenia swojej kompozycji!

 

Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) to łatwa w uprawie bylina, bardzo ceniona przez właścicieli ogrodów. Najlepiej rośnie i najobficiej kwitnie na słonecznych stanowiskach (ale znosi też lekkie zacienienie). Jeżówki preferują podłoże piaszczysto-gliniaste lub gliniaste, średnio żyzne i lekko wilgotne. Zależnie od odmiany kwiaty jeżówek mogą mieć różne kształty i być białe, żółte, zielonkawe, a także w różnych odcieniach różu, pomarańczowe, łososiowe lub czerwone. Mogą osiągać od 20 cm do 1 m wysokości.

Tworzące luźne kępy jeżówki najlepiej prezentują się na słonecznych rabatach. Ponieważ są to rośliny miododajnie (jeżówki przyciągają do siebie wiele gatunków pożytecznych owadów) i długo kwitnące (od lipca do października) warto przeznaczyć dla nich miejsce przy tarasie, w pobliżu miejsca do wypoczynku – placyku wypoczynkowego, altany, albo wzdłuż ścieżki prowadzącej do wejścia do domu.

Te piękne rośliny można sadzić pojedynczo, na przykład na tle niezbyt wysokich traw ozdobnych lub całymi łanami – i zestawiać z innymi bylinami o kontrastowej barwie kwiatów lub o ciekawie wyglądających liściach. Jeżówki pasują do ogrodów w różnych stylach – zarówno rustykalnych, angielskich, jak i nowoczesnych i minimalistycznych. Przejrzyj galerię 15 ogrodów z jeżówkami!

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcia tytułowe: Alicja/Pixabay, iVerde

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (8)
Powiązane rośliny
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!