Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
53
Okazje

Ogród z jeżówkami

Te wyjątkowo okazałe byliny zna prawie każdy właściciel ogrodu czy działki. Jeżówki (Echinacea) są dość łatwe w uprawie, a do tego świetnie komponują się z innymi roślinami. Ogród, w którym rosną jest efektowny od połowy lipca aż do jesieni. Warto więc je zaprosić na rabaty – do wyboru mamy mnóstwo odmian różniących się wysokością i kolorem płatków. Obejrzyj galerię 15 ogród z jeżówkami, które nas zachwyciły i zainspiruj się do stworzenia swojej kompozycji!

 

Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) to łatwa w uprawie bylina, bardzo ceniona przez właścicieli ogrodów. Najlepiej rośnie i najobficiej kwitnie na słonecznych stanowiskach (ale znosi też lekkie zacienienie). Jeżówki preferują podłoże piaszczysto-gliniaste lub gliniaste, średnio żyzne i lekko wilgotne. Zależnie od odmiany kwiaty jeżówek mogą mieć różne kształty i być białe, żółte, zielonkawe, a także w różnych odcieniach różu, pomarańczowe, łososiowe lub czerwone. Mogą osiągać od 20 cm do 1 m wysokości.

Tworzące luźne kępy jeżówki najlepiej prezentują się na słonecznych rabatach. Ponieważ są to rośliny miododajnie (jeżówki przyciągają do siebie wiele gatunków pożytecznych owadów) i długo kwitnące (od lipca do października) warto przeznaczyć dla nich miejsce przy tarasie, w pobliżu miejsca do wypoczynku – placyku wypoczynkowego, altany, albo wzdłuż ścieżki prowadzącej do wejścia do domu.

Te piękne rośliny można sadzić pojedynczo, na przykład na tle niezbyt wysokich traw ozdobnych lub całymi łanami – i zestawiać z innymi bylinami o kontrastowej barwie kwiatów lub o ciekawie wyglądających liściach. Jeżówki pasują do ogrodów w różnych stylach – zarówno rustykalnych, angielskich, jak i nowoczesnych i minimalistycznych. Przejrzyj galerię 15 ogrodów z jeżówkami!

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcia tytułowe: Alicja/Pixabay, iVerde

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)
Powiązane rośliny
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT