Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) to bylina należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). Pochodzi ze wschodnich terenów Ameryki Północnej. 

Nazwa byliny pochodzi od łacińskiego słowa echinos, oznaczającego jeża, co oczywiście wzięło się od charakterystycznych kwiatostanów tej rośliny.

Roślina dorasta do 1 m wysokości, tworząc wzniesione kępy. Liście są ciemnozielone o jajowato-lancetowatym kształcie.

Jeżówka, jak wszystkie rośliny z rodziny astrowatych, posiada kwiatostany typu koszyczka – wewnętrzne, "kłujące" kwiaty rurkowe są zwykle ciemno-brązowe, a zewnętrzne "płatki", czyli kwiaty języczkowe, mogą mieć barwy: białą, żółtą, pomarańczową, łososiową, pomarańczową, czerwoną, fioletową i purpurową.
Najbardziej popularne w ogrodach są jeżówki o kwiatach purpurowych na obrzeżach i pomarańczo-brązowych w środku.

Jeżówka purpurowa jest rośliną miododajną i przyciąga wiele pożytecznych owadów! Kwitnie od lipca do października.

Uprawa i wymagania

Bylina preferuje piaszczysto-gliniaste lub gliniaste gleby, średnio zasobne i lekko wilgotne. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych ale znosi też zacienienie.

W Polsce bylina ta jest całkowicie mrozoodporna i nie atakują jej choroby. Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należy ochrona przed ślimakami oraz podwiązywanie roślin, aby się nie pokładały. Po przekwitnięciu roślinę należy podciąć.

Jeżówka bardzo łatwo zawiązuje nasiona i się wysiewa – tworzy dużo "samosiejek", które zazwyczaj nie powtarzają cech rodzicielskich (czyli różnią się od rośliny matecznej). Nasiona można zbierać i wysiewać wczesną wiosną do inspektu, a po paru tygodniach przesadzać sadzonki na miejsce stałe.

Zastosowanie

Bylina jest polecana do wszystkich ogrodów, ale najwspanialej prezentuje się w bylinowych ogrodach wiejskich. Nadaje się to tworzenia barwnych, mieszanych rabat. Pięknie wygląda sadzona w sąsiedztwie astrów i traw.

Nadaje się również na kwiat cięty, a po ususzeniu jest popularną roślina do suchych bukietów.

Jeżówkę purpurową zaliczamy do ziół – w medycynie ludowej jest stosowana jako lek na ból gardła, przeziębienie i podnoszący odporność. Obecnie stosowana w formie herbat i mieszanek ziołowych ma wspomagać działanie mocniejszych leków ziołowych.

Polecane odmiany

  • 'Alba' – o kwiatach białych,
  • 'Magnus' – o kwiatach czerwonych i
  • 'Leuchtstern' – o kwiatach purpurowych.


Zdjęcia tytułowe: M W/Pixabay, Katarzyna Jeziorska