Czym nawozić rośliny w ogrodzie?
Wszystkie rośliny potrzebują składników odżywczych, zwłaszcza w okresie wegetacji (od marca do września), aby móc wytwarzać korzenie, pędy, kwiaty i owoce. Rozpuszczone w wodzie składniki odżywcze są pobierane przez korzenie. Im większa i intensywniej rosnąca roślina, tym więcej potrzebuje składników odżywczych, lecz zależy to też od warunków panujących w danym sezonie. Sztuką jest jednak wiedzieć, czym dokarmiać, a nie tylko kiedy.
Gleba ma znaczenie!
Rośliny uprawiane w gruncie zazwyczaj nie cierpią na brak pożywienia, ale dostępność składników odżywczych zależy od rodzaju i jakości gleby.
Piaszczyste, przepuszczalne podłoża mają niską zawartość składników pokarmowych, szczególnie azotu (stymuluje wzrost liści). Ściółka z materii organicznej jest bogata w składniki odżywcze, które nie są wymywane przez deszcz. W przypadku kiedy gleba jest pozbawiona pierwiastków i uprawiamy w niej warzywa, dobrze jednak zastosować większą dawkę nawozu.
Nawozy wolnodziałające, granulowane lub w postaci groszku są najlepsze (płynne natomiast działają szybko i szybko są wypłukiwane z podłoża). Przestrzegaj dawek umieszczonych na opakowaniu. Jedna dawka na początku sezonu powinna wystarczyć.
W przeciwieństwie do nich gliniaste, ciężkie i podmokłe gleby zwykle są zasobne w składniki mineralne, które dodatkowo są mniej podatne na wymywanie. Poprzez dodawanie kompostu lub dobrze przekompostowanego obornika zapewnisz odpowiednią ilość składników roślinom bez konieczności dodawania nawozów.
Zawsze przestrzegaj dawek podanych na opakowaniu produktu. Nie łudź się, że jeśli zastosujesz większą dawkę, roślina będzie lepiej rosła – wręcz przeciwnie: to raczej ją zniszczy lub otworzy drogę chorobom i szkodnikom. |
Jakiego nawozu użyć?
Nawóz płynny
Dostępny jako gotowy do użycia koncentrat do rozcieńczenia z wodą (zdjęcie z lewej). Możesz go zrobić samodzielnie poprzez moczenie żywokostu lub chwastów w wodzie. Przeznaczenie: letnie rabaty, rośliny w domu, pomidory, papryka, kabaczki, cukinia i ogórki.
Proszek i kryształki
Do sporządzania roztworów. Te skoncentrowane nawozy muszą być całkowicie rozpuszczone w wodzie przed zastosowaniem. Przeznaczenie: letnie rabaty, szybko rosnące rośliny letnie i rośliny w domu (przeznaczone dla nich mieszanki).
Nawozy granulowane
Zawierają mieszankę mikro- i makroelementów najważniejszych dla roślin. Można je wymieszać z podłożem lub glebą bądź rozsypać bezpośrednio na ich powierzchnię. Należy podlewać podczas upalnej pogody. Przeznaczenie: drzewa, krzewy, byliny, drzewa i krzewy owocowe, warzywa i rośliny rabatowe.
Nawozy wolnodziałające
Uwalniają składniki pokarmowe przez długi czas, nawet przez 8 miesięcy. Używaj tak samo jak nawozy granulowane. Przeznaczenie: drzewa, krzewy, byliny, rośliny w pojemnikach, owocowe, warzywa oraz rośliny rabatowe.
Obornik granulowany
Granulowany nawóz organiczny – obornik – czasem zawiera także składniki pokarmowe (mineralne). Najlepiej rozsypać go na powierzchni gleby lub podłoża. Przeznaczenie: krzewy, byliny, letnie warzywa, owoce i rośliny rabatowe.
Obornik
Zawartość składników zależy, od zwierzęcia, z którego go pozyskano. Dobrze przekompostowany obornik może być używany jako ściółka wspomagająca odżywienie roślin w sezonie. Przeznaczenie: drzewa, krzewy, byliny, wieloletnie warzywna i rośliny owocujące.
Zdjęcie tytułowe: schulzie / Fotolia
Komentarze