Logo
Logo

Czym nawozić rośliny w ogrodzie? Rodzaje i formy nawozów

Wszystkie rośliny potrzebują składników odżywczych, zwłaszcza w okresie wegetacji (od marca do września), aby móc wytwarzać korzenie, pędy, kwiaty i owoce. Rozpuszczone w wodzie składniki odżywcze są pobierane przez korzenie. Im większa i intensywniej rosnąca roślina, tym więcej potrzebuje składników odżywczych, lecz zależy to też od warunków panujących w danym sezonie. Sztuką jest jednak wiedzieć, czym dokarmiać, a nie tylko kiedy.

Spis treści
Jak nawozić różne rodzaje gleb w ogrodzie?
Jakie nawozy można używać w ogrodzie?

Jak nawozić różne rodzaje gleb w ogrodzie?
Główne zasady nawożenia

Rośliny uprawiane w gruncie zazwyczaj nie cierpią na brak pożywienia, ale dostępność składników odżywczych zależy od rodzaju i jakości gleby.

Piaszczyste, przepuszczalne podłoża mają niską zawartość składników pokarmowych, szczególnie azotu (stymuluje wzrost liści). Ściółka z materii organicznej jest bogata w składniki odżywcze, które nie są wymywane przez deszcz.

W przeciwieństwie do nich gliniaste, ciężkie i podmokłe gleby zwykle są zasobne w składniki mineralne, które dodatkowo są mniej podatne na wymywanie. Poprzez dodawanie kompostu lub dobrze przekompostowanego obornika zapewnisz odpowiednią ilość składników roślinom bez konieczności dodawania nawozów.

3 zasady nawożenia gleb ogrodowych

 1. W przypadku kiedy gleba jest pozbawiona pierwiastków i uprawiamy w niej warzywa, dobrze zastosować nawozy wolnodziałające lub naturalne w formie stałej.
 2. Do poprawy ogólnej jakości gleby nie wybierajmy nawozów płynnych – działają szybko ale szybko są też wypłukiwane z podłoża.
 3. Przestrzegajmy dawek i terminów umieszczonych na opakowaniu.

nawożenie roślin ogrodowych fot. salvija - Fotolia
Fot. salvija / Fotolia 

Nawóz wolnodziałający granulowany.

Jakie nawozy można używać w ogrodzie?
Rodzaje i formy nawozów

 • Nawóz płynny
  Forma nawozów o szybkim działaniu. Dostępny są gotowe do użycia koncentraty do rozcieńczenia z wodą (zdjęcie z lewej) ale można je też zrobić samodzielnie (np. poprzez moczenie żywokostu lub chwastów w wodzie). Przeznaczenie: letnie rabaty, rośliny w domu, pomidory, papryka, kabaczki, cukinia i ogórki.
 • Proszek i kryształki
  Do sporządzania roztworów. Te skoncentrowane nawozy mineralne muszą być całkowicie rozpuszczone w wodzie przed zastosowaniem. Przeznaczenie: letnie rabaty, szybko rosnące rośliny letnie i rośliny w domu (przeznaczone dla nich mieszanki).
 • Zwykłe nawozy granulowane
  Zawierają mieszankę mikro- i makroelementów najważniejszych dla roślin. Można je wymieszać z podłożem lub glebą bądź rozsypać bezpośrednio na ich powierzchnię. Należy podlewać podczas upalnej pogody. Przeznaczenie: drzewa, krzewy, byliny, drzewa i krzewy owocowe, warzywa i rośliny rabatowe.
 • Nawozy wolnodziałające
  Mają postać granulowaną. Nawozy wolnodziałające uwalniają składniki pokarmowe przez długi czas, nawet przez 8 miesięcy. Przeznaczenie: drzewa, krzewy, byliny, rośliny w pojemnikach, owocowe, warzywa oraz rośliny rabatowe.
 • Obornik granulowany
  Granulowany obornik to nawóz organiczny, który czasem zawiera także składniki pokarmowe (mineralne). Najlepiej rozsypać go na powierzchni gleby lub podłoża. Przeznaczenie: krzewy, byliny, letnie warzywa, owoce i rośliny rabatowe.
 • Obornik
  Zawartość składników w oborniku zależy, od zwierzęcia, z którego go pozyskano. Dobrze przekompostowany może być używany jako ściółka wspomagająca odżywienie roślin w sezonie. Przeznaczenie: drzewa, krzewy, byliny, wieloletnie warzywna i rośliny owocujące.
 • Kompost i inne nawozy naturalne
  Kompost wygląda jak ziemia i jest pełen substancji odżywczych, które powstały w wyniku pracy mikroorganizmów glebowych w resztkach roślinnych. Nawozy naturalne można też przygotować w formie płynnej (o czym napisano wcześniej) – będą to np. gnojówki czy różne wywary przygotowywane z wybranych resztek ogrodowych lub kuchennych.


Zdjęcie tytułowe: schulzie / Fotolia

Autor
Czym nawozić rośliny w ogrodzie? Rodzaje i formy nawozów
Czym nawozić rośliny w ogrodzie? Rodzaje i formy nawozów
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Zwiń Pokaż więcej (8)
Twoja strona ogrodu