Dlaczego ślimaki nie są pożądane w ogrodzie?
Ślimaki to stworzenia, które lubią wilgotną pogodę i żerują w nocy. Gromadzą się w cienistych zakątkach, wysokiej trawie i zaniedbanych miejscach, gdzie znajduje się sporo resztek roślinnych. Jeśli pojawią się w dużej ilości w naszym ogrodzie, wówczas z pewnością narobią one tam wiele szkód – szczególnie ślimaki z grupy nagich, w dogodnych dla nich okresach potrafią ogołocić nasze warzywa i rośliny ozdobne.
Ślimaki niszczą nasze rośliny m.in. poprzez:
- wygryzanie dziur w kwiatach oraz liściach,
- niszczenie plonów – zjadanie owoców i warzyw,
- niszczenie korzen, co prowadzi do osłabienia roślin.
Ulubionym przysmakiem ślimaków są warzywa, dlatego ochrona przed tymi szkodnikami jest szczególnie ważna, jeśli planujemy ich uprawę w przydomowym ogrodzie lub na działce.
Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu?
Ślimaki łatwo zwalczymy, stosując ekologiczne nieszkodliwe dla środowiska naturalnego i naszego zdrowia metody. Łatwiejsze zadanie czeka nas w przypadku ślimaków z muszlami, ale i na te nagie są sprawdzone sposoby.
Możemy się pozbyć ślimaków z ogrodu, wykorzystując następujące metody:
1. Jak wyłapać ślimaki z muszlą
Tutaj mamy bardzo łatwe zadanie. Ślimaki muszlowe są dobrze widoczne. Łatwo je zauważyć i pozbierać. Przeszukajmy więc dokładnie cały warzywnik, zwracając szczególną uwagę na spodnie strony liści roślin, gdzie lubią chować się ślimaki, a następnie pozbierajmy je do wiaderka lub miski i wynieśmy gdzieś daleko od naszego grodu. Warto to robić systematycznie raz w tygodniu.
W ten sposób szybko pozbędziemy się ślimaków i uratujemy nasze warzywa przed zniszczeniem.
2. Jak wyłapać ślimaki nagie
W przypadku ślimaków nagich sprawa jest już nieco bardziej skomplikowana, ponieważ trudniej je znaleźć i złapać. W ciągu dnia pozostają one w ukryciu, a nocą wychodzą żerować.
Aby złapać ślimaki, trzeba zrobić pułapki, by skutecznie je wychwytywać. Przykładami pułapek mogą być:
ŁAPANIE NA WARZYWA I OWOCE
Pułapkę wykonamy np. wykładając na mokrą glebę liście łopianu, kapusty, deski, czy nawet zwykłe pocięte średniej wielkości szmatki bawełniane. Pod nimi wykładamy przynęty pokarmowe na ślimaki w postaci pokrojonej marchwi, jabłek, buraków, ziemniaków. Ślimaki z pewnością przyjdą w to miejsce nocą i schowają się tam, aby przespać dzień. W ten sposób możemy je złapać i podobnie jak w przypadku ślimaków muszlowych wynieść daleko od naszego ogrodu.
ŁAPANIE NA PIWO
Dobrą pułapką na ślimaki, nie tylko te nagie, jest też wiaderko lub miseczka, której wnętrze zostało przetarte szmatką zamoczoną w piwie. Możemy także ściereczkę też zostawić na dnie miski. Ślimaki bardzo lubią zapach piwa i wiele z nich zostanie w ten sposób zwabionych do pułapki.
Rośliny odstraszające ślimaki
Aby zapobiec inwazji ślimaków, zarówno tych muszlowych, jak i nagich warto również podsadzić w ogrodzie rośliny, które je skutecznie odstraszą. Jest ich bardzo wiele. Ślimaki nie lubią wydzielanego przez nie zapachu i unikają miejsc, gdzie rosną. Są to np.:
- bez czarny,
- bieluń dziędzierzawa,
- cebula,
- czosnek,
- gorczyca biała,
- hyzop lekarski,
- krwawnik pospolity,
- macierzanka piaskowa,
- majeranek,
- nasturcja wielkokwiatowa,
- orlik pospolity,
- szałwia lekarska,
- tymianek właściwy,
- wilczomlecze.
Jak zapobiec inwazji ślimaków w ogrodzie?
Jeśli już we wcześniejszych latach w naszym ogrodzie warzywnym wystąpił problem ślimaków, to warto zawczasu zabezpieczyć warzywnik tak, aby nie pojawiły się one ponownie. Jest na to wiele skutecznych sposobów. Aby uniknąć inwazji ślimaków w ogrodzie, zastosujemy następujące zasady:
- Utrzymujemy porządek w ogrodzie i unikajmy składowania w nim takich rzeczy jak sterty starych desek, gałęzi czy materiałów budowlanych, ponieważ mogą one stanowić kryjówkę dla ślimaków.
- Regularnie odchwaszczajmy ogród i kośmy trawę, gdyż w zaniedbanych mocno zarośniętych miejscach często bytują ślimaki.
- Ślimaki bardzo lubią wilgoć, potrzebują jej sporo do dopełnienia swojego cyklu życiowego i rozmnażania. Warto więc w słoneczne dni spulchniać glebę, dzięki czemu wysuszeniu ulegną jaja ślimaków. Pamiętajmy też, by nie przelewać trawników.
- Lepiej podlewać ogród wczesnym rankiem niż wieczorem. Gdy zrobimy to przed nocą, stworzymy ślimakom idealne warunki do żerowania.
- Chrońmy rośliny na grządkach, stosując ściółkowanie takimi materiałami jak: trociny, kora, piasek, igliwie sosnowe.
Na chemiczne środki ochrony roślin decydujmy się więc jedynie w ostateczności, jeśli inne metody zawiodą. Oczywiście nie zapominajmy przy ich stosowaniu o zachowaniu wszelkich niezbędnych środków ostrożności zalecanych przez producenta, ponieważ wiele z tych preparatów to środki drażniące lub wręcz toksyczne, które mogą zagrażać naszemu zdrowiu.
Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Dani Egli/Pixabay ed.