Jakie rośliny są niszczone przez ślimaki?
Dla wielu roślin w polskich ogrodach duże zagrożenie stanowią 4 gatunki ślimaków: ślinik luzytański, ślinik wielki, pomrowik plamisty oraz pomrów wielki.
Najczęściej żerują one nocą, a zwłaszcza po deszczu, zatem bardzo trudno jest je złapać na gorącym uczynku. Za dnia można z łatwością dostrzec niszczycielską działalność tych szkodników, w postaci dużych dziur wygryzionych na liściach lub owocach. Zaatakowane rośliny są też zazwyczaj pokryte zaschniętym śluzem.
Jakie rośliny jadalne jak i ozdobne uprawiane w ogrodzie są najchętniej atakowane przez ślimaki?
W jaki sposób miedź odstrasza ślimaki w ogrodzie?
Chcąc skutecznie pozbyć się ślimaków z ogrodu wcale nie trzeba od razu sięgać po toksyczne preparaty chemiczne. Warto używać ekologicznych metod, a w tym bardzo popularnych w ostatnim czasie miedzianych taśm i obręczy.
Śluz wydzielany przez ślimaki wchodzi w reakcję chemiczną z miedzią i w związku z tym tworzą się związki o właściwościach drażniących ślimaki. Stają się one bodźcem wyzwalającym impulsy elektryczne, zatem szkodniki te nie zbliżają się do roślin otoczonych takimi barierami.
Jak używać taśm miedzianych w ogrodzie?
Samoprzylepną taśmę miedziową można zastosować w wielu miejscach. Można ją przymocować do obrzeża podwyższanych rabat, owinąć wokół podstawy pnia drzewa czy tez otoczyć brzeg ogrodowej donicy. Lepkie taśmy miedziowe nadają się doskonale także do obklejania skrzynek, płotków oraz palisad.
Jak używać obręczy miedzianych w ogrodzie?
Miedziane obręcze można je umieścić w ogrodowej donicy czy na rabacie. Warto pamiętać o tym, aby wbijać je dość głęboko w ziemię, gdyż ślimaki lubią robić podkopy. Żadne liście nie powinny wystawać i dotykać ziemi poza obręczą, ponieważ wtedy mięczaki mogą wdrapać się po nich na sadzonkę. Pod wpływem powietrza oraz opadów deszczu miedziane obręcze pokrywają się patyną, która stanowi warstwę ochronną oraz zyskuje stylowy wygląd.
Walka ze ślimakami za pomocą miedzianych produktów nie wiąże się z ich krzywdzeniem. Doskonale sprawdzą się one u właścicieli ekologicznych i biodynamicznych ogrodów, którym zależy na pokojowym współistnieniu ze światem przyrody.
Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: mulevich / Depositphotos