Logo
Logo

Miedziane taśmy i obręcze przeciw ślimakom

Ślimak odgrywają bardzo ważna rolę przyrodzie. Wiele gatunków oczyszcza środowisko z biologicznych odpadów oraz gnijącej materii organicznej. Niestety są także takie, które w sprzyjających warunkach przestają być sprzymierzeńcami i stają się groźnymi wrogami niszczącymi rośliny ogrodowe. Jedną ze skuteczniejszych i dodatkowo ekologicznych sposobów walki z tymi szkodnikami jest miedź!

Spis treści
Jakie rośliny są najbardziej niszczone przez ślimaki? W jaki sposób miedziane taśmy i obręcze odstraszają ślimaki? Jak używać taśm miedzianych w ogrodzie? Jak używać obręczy miedzianych w ogrodzie?

Jakie rośliny są niszczone przez ślimaki?

Dla wielu roślin w polskich ogrodach duże zagrożenie stanowią 4 gatunki ślimaków: ślinik luzytański, ślinik wielki, pomrowik plamisty oraz pomrów wielki.

Najczęściej żerują one nocą, a zwłaszcza po deszczu, zatem bardzo trudno jest je złapać na gorącym uczynku. Za dnia można z łatwością dostrzec niszczycielską działalność tych szkodników, w postaci dużych dziur wygryzionych na liściach lub owocach. Zaatakowane rośliny są też zazwyczaj pokryte zaschniętym śluzem.

Jakie rośliny jadalne jak i ozdobne uprawiane w ogrodzie są najchętniej atakowane przez ślimaki?

W jaki sposób miedź odstrasza ślimaki w ogrodzie?

Chcąc skutecznie pozbyć się ślimaków z ogrodu wcale nie trzeba od razu sięgać po toksyczne preparaty chemiczne. Warto używać ekologicznych metod, a w tym bardzo popularnych w ostatnim czasie miedzianych taśm i obręczy.

Śluz wydzielany przez ślimaki wchodzi w reakcję chemiczną z miedzią i w związku z tym tworzą się związki o właściwościach drażniących ślimaki. Stają się one bodźcem wyzwalającym impulsy elektryczne, zatem szkodniki te nie zbliżają się do roślin otoczonych takimi barierami.

Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

Jak używać taśm miedzianych w ogrodzie?

Samoprzylepną taśmę miedziową można zastosować w wielu miejscach. Można ją przymocować do obrzeża podwyższanych rabat, owinąć wokół podstawy pnia drzewa czy tez otoczyć brzeg ogrodowej donicy. Lepkie taśmy miedziowe nadają się doskonale także do obklejania skrzynek, płotków oraz palisad.

Miedziana taśma czy obręcz to produkt wielosezonowy oraz w pełni ekologiczny. Są one odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne (np. nie tracą swoich właściwości po deszczu).

Taśma Miedziana Na Ślimaki
Samoprzylepna taśma miedziana to nowy i skuteczny sposób na ślimaki. Pozwala na stworzenie bariery nieprzekraczalnej dla tych szkodników.
► Zobacz w sklepie online

Jak używać obręczy miedzianych w ogrodzie?

Miedziane obręcze można je umieścić w ogrodowej donicy czy na rabacie. Warto pamiętać o tym, aby wbijać je dość głęboko w ziemię, gdyż ślimaki lubią robić podkopy. Żadne liście nie powinny wystawać i dotykać ziemi poza obręczą, ponieważ wtedy mięczaki mogą wdrapać się po nich na sadzonkę. Pod wpływem powietrza oraz opadów deszczu miedziane obręcze pokrywają się patyną, która stanowi warstwę ochronną oraz zyskuje stylowy wygląd.

Walka ze ślimakami za pomocą miedzianych produktów nie wiąże się z ich krzywdzeniem. Doskonale sprawdzą się one u właścicieli ekologicznych i biodynamicznych ogrodów, którym zależy na pokojowym współistnieniu ze światem przyrody.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: mulevich / Depositphotos

Autor
Miedziane taśmy i obręcze przeciw ślimakom
Miedziane taśmy i obręcze przeciw ślimakom
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (10)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl