Języczka pomarańczowa (Ligularia dentata) to bylina z rodziny astrowatych (Asteraceae). Pochodzi z Japonii i Chin, gdzie można ją spotkać w wilgotnych lasach o umiarkowanej temperaturze. 

Bylina wytwarza rozgałęziony pęd dorastający do 1,2-1,5 m wysokości i 1 m szerokości. Roślina ma charakterystyczne bardzo duże (do 40 cm średnicy), okrągłe, sercowate, skórzaste, ciemnozielone liście, które od spodu są brązowopurpurowe.

Języczka pomarańczowa kwitnie w sierpniu i wrześniu (stosunkowo krótko). Na końcach purpurowo nabiegłych pędów znajdują się żółto-pomarańczowe kwiatostany typu koszyczka, które z kolei zebrane są przeważnie w wiechy. Kwiaty są nektarodajne i chętnie odwiedzane przez owady zapylające.

Wymagania i uprawa

Języczka pomarańczowa najlepiej rośnie na stanowiskach półcienistych. Preferuje gleby żyzne, gliniaste i stale wilgotne, o odczynie obojętnym. Bardzo źle reaguje na mocne słońce i suszę, a pozostawiona w takich warunkach szybko traci turgor i więdnie. Roślina jest mrozoodporna.

Roślinę należy systematycznie podlewać, a wiosną warto nawieźć ją produktami uniwersalnymi do ogrodu. Podczas kwitnienia warto usuwać przekwitnięte kwiaty. Późną jesienią należy usunąć suche i martwe części tuż nad ziemią (by zapobiec rozwijaniu się potencjalnych chorób grzybowych).

Rozmnażanie przez wysiew nasion (wczesną wiosną do inspektu lub szklarni) lub przez podział starszych roślin.

Zastosowanie

Języczka pomarańczowa to bylina ozdobna zarówno z kwiatów jak i z liści. Nadaje się do ogrodów naturalistycznych, leśnych i na tereny wilgotne. Jest wykorzystywana w nasadzeniach miejskich.

Sadzi się ją na rabatach pojedynczo lub w grupach. Dobrze się czuje w pobliżu (na brzegach) zbiorników wodnych oraz pod koronami drzew, gdzie może być stosowana jako roślina okrywowa.

Odmiany

  • 'Britt-Marie Crawford' PBR – liście purpurowobrązowe, pod spodem fioletowe, kwiaty zebrane w nibybaldachy
  • 'Desdemona' – łodyga, ogonki liściowe oraz liście od spodu purpurowo-czerwone, kwiaty pomarańczowe
  • 'Othello' – prawie okrągłe, "talerzowate" liście


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: kazakovmaksim/Depositphotos, Pieter Pelser/CC BY 3.0/Link, Bigbizu/Depositphotos, Paweł Romanowski