Języczka pomarańczowa (Ligularia dentata) to bylina z rodziny astrowatych (Asteraceae). Pochodzi z Japonii i Chin, gdzie można ją spotkać w wilgotnych lasach o umiarkowanej temperaturze.
Bylina wytwarza rozgałęziony pęd dorastający do 1,2-1,5 m wysokości i 1 m szerokości. Roślina ma charakterystyczne bardzo duże (do 40 cm średnicy), okrągłe, sercowate, skórzaste, ciemnozielone liście, które od spodu są brązowopurpurowe.
Języczka pomarańczowa kwitnie w sierpniu i wrześniu (stosunkowo krótko). Na końcach purpurowo nabiegłych pędów znajdują się żółto-pomarańczowe kwiatostany typu koszyczka, które z kolei zebrane są przeważnie w wiechy. Kwiaty są nektarodajne i chętnie odwiedzane przez owady zapylające.
🟢 Największe targi ogrodnicze w Polsce: Nowości roślinne, konkursy, kiermasze, wykłady i inspiracje. Zieleń to Życie 2025 już we wrześniu!
Wymagania i uprawa
Języczka pomarańczowa najlepiej rośnie na stanowiskach półcienistych. Preferuje gleby żyzne, gliniaste i stale wilgotne, o odczynie obojętnym. Bardzo źle reaguje na mocne słońce i suszę, a pozostawiona w takich warunkach szybko traci turgor i więdnie. Roślina jest mrozoodporna.
Roślinę należy systematycznie podlewać, a wiosną warto nawieźć ją produktami uniwersalnymi do ogrodu. Podczas kwitnienia warto usuwać przekwitnięte kwiaty. Późną jesienią należy usunąć suche i martwe części tuż nad ziemią (by zapobiec rozwijaniu się potencjalnych chorób grzybowych).
Rozmnażanie przez wysiew nasion (wczesną wiosną do inspektu lub szklarni) lub przez podział starszych roślin.
🟢 Czas odmienić swój ogród! Zajrzyj do naszego sklepu ogrodniczego i sprawdź ofertę roślin do ogrodu i doniczki! Darmowa dostawa już od 150 zł.
Zastosowanie
Języczka pomarańczowa to bylina ozdobna zarówno z kwiatów jak i z liści. Nadaje się do ogrodów naturalistycznych, leśnych i na tereny wilgotne. Jest wykorzystywana w nasadzeniach miejskich.
Sadzi się ją na rabatach pojedynczo lub w grupach. Dobrze się czuje w pobliżu (na brzegach) zbiorników wodnych oraz pod koronami drzew, gdzie może być stosowana jako roślina okrywowa.
Odmiany
- 'Britt-Marie Crawford' PBR – liście purpurowobrązowe, pod spodem fioletowe, kwiaty zebrane w nibybaldachy
- 'Desdemona' – łodyga, ogonki liściowe oraz liście od spodu purpurowo-czerwone, kwiaty pomarańczowe
- 'Othello' – prawie okrągłe, "talerzowate" liście
Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: kazakovmaksim/Depositphotos, Pieter Pelser/CC BY 3.0/Link, Bigbizu/Depositphotos, Paweł Romanowski