Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
81
Okazje

Jak stworzyć ogród w lesie?

Dom z ogrodem w otoczeniu lasu, to atrakcyjna perspektywa, ale założenie leśnego ogrodu nierzadko bywa dużym wyzwaniem. Ważne jest w takim przypadku umiejętne połączenie leśnego krajobrazu z planowaną ogrodową aranżacją. Warto rozważnie i adekwatnie do specyficznych, leśnych warunków dobrać rośliny, które wtopią się w krajobraz za płotem, a jednocześnie będą stanowić ozdobę ogrodu. Jak urządzić leśny ogród?

 

Jak zaplanować leśny ogród?

Często na działkach z domami w leśnych zakątkach rosną już drzewa lub krzewy, co stanowi dużą wartość dla przyszłego ogrodu. Jeśli tylko rosnące już rośliny nie kolidują z zabudowaniami, najlepiej włączyć je do aranżacji ogrodu. Dzięki temu zyskujemy naturalne nasadzenia w ogrodzie, a poza tym łatwo zobaczyć, które gatunki sprawdzają się na leśnej glebie i w leśnych warunkach. Gdy dodatkowo zestawimy to z obserwacją roślin występujących w okolicy naszego ogrodu, prościej będzie wybrać gatunki i odmiany roślin ogrodowych, które sprawdzą się w naszym leśnym ogrodzie.

Rabaty ogrodowe najkorzystniej założyć przy domu lub wokół niego, a jak największą część leśnej działki pozostawić w stanie „dzikim”, naturalnym. Chodzi przede wszystkim o to, by niepotrzebnie nie wprowadzać do naturalnych, leśnych warunków roślin, które będą czuły się tam obco, nie będą odpowiadały im leśne warunki, pochodzą z innych stref klimatycznych, co prowadzi zwykle do ich słabego wzrostu i nieatrakcyjnego wyglądu lub zamierania.

To samo dotyczy materiałów wykorzystywanych do wyposażenia i aranżacji ogrodu – sprawdzą się naturalne materiały, nawierzchnie żwirowe lub kamienne oraz proste drewniane altany czy meble ogrodowe, a także naturalne ściółki pod roślinami (grubo lub drobno mielona kora sosnowa, naturalne zrębki drzewne).

co posadzić na leśnej działce fot. Free-Photos Pixabay
Fot. Free-Photos/Pixabay

Dobór roślin do leśnego ogrodu

Leśne stanowisko, to zwykle lekkie, piaszczyste, przepuszczalne podłoże o kwaśnym odczynie oraz ograniczony dostęp światła słonecznego. Wydaje się, że trudno będzie wybrać atrakcyjne rośliny, które w takich warunkach dobrze się będą czuły. Jeśli jednak poobserwujemy otoczenie, gatunki drzew przeważające w lesie wokół domu, zadanie nie będzie już takie trudne. Można oczywiście wymieniać glebę na lepszą i poprawiać jej właściwości, jednak najkorzystniej będzie zaplanować w ogrodzie nasadzenia złożone z gatunków i odmian roślin, które występują w lesie, a także takich, którym odpowiada leśne stanowisko i lekka, przepuszczalna gleba.

Drzewa i krzewy iglaste

Z pewnością w każdym leśnym, niezbyt zacienionym ogrodzie z powodzeniem będą rosły gatunki takie jak: sosna pospolita (Pinus sylvestris), sosna czarna (Pinus nigra), sosna bośniacka (Pinus leucodermis), sosna górska, inaczej kosodrzewina (Pinus mugo), sosna wejmutka (Pinus strobus), świerk pospolity (Picea abies), modrzew europejski (Larix decidua) i japoński (Larix kaempferi)

jak stworzyć ogród w lesie
Fot. iVerde

1 – sosna górska 'Gnom', 2 – sosna wejmutka 'Radiata', 3 – sosna bośniacka, 4 – modrzew japoński 'Grey Pearl', 5 – cis pośredni 'Hicksii', 6 – świerk pospolity 'Frohburg', 7 – świerk biały 'Conica', 8 – świerk kłujący 'Alberta Globe', 9 – świerk biały 'Nidiformis', 10 – choina kanadyjska 'Jeddeloh'

Duże drzewa zmieszczą się tylko w dużym ogrodzie, ale jeśli mamy niewielki ogród mamy możliwość uatrakcyjnienia go lub uprawy roślin w pojemnikach wybierając odmiany karłowe lub wolno rosnące, nie osiągające dużych rozmiarów. Godne polecenia są m.in.

  • kolumnowe odmiany sosny czarnej (Pinus nigra) np. 'Green Tower' lub 'Pyramidalis' oraz 'Brepo', która zachowuje kulisty kształt i rośnie bardzo wolno
  • sosna pospolita (Pinus sylvestris) 'Watereri' o zaokrąglonym, krzaczastym pokroju i niebieskawo-zielonych igłach

  • odporna i efektowna sosna bośniacka (Pinus leucodermis) w odmianach, np. 'Satellit', 'Compact Gem', 'Smidtii' oraz sosnę wejmutkę (Pinus strobus) 'Radiata' o miękkich igłach

  • karłowa sosna górska (kosodrzewina), np. 'Pumilio', 'Gnom', 'Humpy' , także o złocistych igłach – 'Winter Gold' lub 'Ophir'

  • stożkowate odmiany świerka białego (Picea glauca) 'Alberta Globe' i 'Conica'

  • świerk pospolity (Picea abies) – karłowe, o zaokrąglonym kształcie – 'Nidiformis', 'Echiniformis' i 'Little Gem' oraz formy płaczące, np. 'Inversa' lub 'Frohburg', które mają malowniczy pokrój i dorastają do około 2-3 m wysokości

  • szczepione na niewysokim pniu odmiany modrzewia europejskiego, np. płaczący 'Pendula' lub 'Repens' oraz modrzewia japońskiego, np. 'Steef Weeper' o zwisających gałęziach oraz 'Kórnik' o kulistej koronie

  • rosnące na nieco lepszych glebach i w cieniucisy (Taxus) oraz choiny kanadyjskie (Tsuga canadensis)

co posadzić na leśnej działce fot. gmc3101 Depositphotos
Fot. gmc3101/Depositphotos

W cieniu drzew liściastych doskonale radzą sobie hortensje. Obok nich mogą rosnąć funkie i paprocie, które przez cały sezon mają efektowne liście.

Krzewy i drzewa liściaste

W leśnym ogrodzie nie może zabraknąć brzozy brodawkowatej (Betula pendula), także jej malowniczej odmiany o nazwie 'Youngii' – szczepione na pniu drzewo o zwisających gałęziach tworzących parasolowata koronę. Sprawdzą się także np. jarzęby pospolite (Sorbus aucuparia) i jego ozdobne czy pokrojowe odmiany.

Zarówno w ogrodzie, jak i w pojemnikach można uprawiać lubiące leśne warunki kaliny, które tworzą ładne krzewy lub niskie drzewka z małą zaokrąglona koroną (w formie szczepionej na pniu). Może to być np. kalina koralowa (Viburnum opulus), kalina hordowina (Viburnum lentago), czy kalina angielska (Viburnum carlcephalum). Ponadto, można posadzić inne krzewy, które nie mają zbyt dużych wymagań co do gleby – np. pęcherznicę kalinolistną (Physocarpus opulifolius), wiciokrzewy (Lonicera) czy różne gatunki tawuł (Spiraea).

jak stworzyć ogród w lesie
Fot. iVerde, Marzena P., Rita, Teodor, bernswaelz, barbara baldocchi, Kamilfoto/Pixabay

1 – wrzosiec, 2 – wrzos 'Allegro', 3 – jarzębina, 4 – różanecznik, 5 – pęcherznica kalinolistna, 6 – wiciokrzew, 7 – tawuła, 8 – azalia,

W widnych lasach sosnowych, będą świetnie warunki do uprawy wrzosów (Calluna), wrzośców (Erica) oraz innych roślin kwasolubnych – np. różaneczników (rododendronów), azalii, a także innych atrakcyjnych krzewów – np. hortensji bukietowych (Hydrangea paniculata).

co posadzić na leśnej działce fot. Jill Wellington  Pixabay
Fot. Jill Wellington/Pixabay

Różaneczniki i azalie świetnie sprawdzają się w leśnym ogrodzie i okrywają się w maju niezwykle kolorowymi kwiatami.

Byliny i trawy

Do dzikiego, leśnego charakteru będą pasować także trawy o różnych pokrojach i barwach liści. Warte polecenia są kostrzewy (Festuca), trzęślica modra (Molina caerulea) 'Variegata', imperata 'Red Baron', spartyna grzebieniasta (Spartina pectinata) 'Aureomarginata', turzyca Buchanana (Carex buchanani) o brązowawych, efektownych, cienkich liściach, rozplenica japońska (Pennisetum setaceum) 'Rubrum' o bordowych liściach, czy mozga trzcinowata (Phalaris arundinacea) lub trzcinnik piaskowy (Calamagrostis epigejos).

W bardziej zacienionych zakątkach posadzić można funkie (Hosta), języczki (Ligularia), żurawki (Heuchera), bluszcze (Hedera). Z powodzeniem można posadzić także rośliny cebulowe, które wiosną z pewnością wprowadza ożywienie w ogrodzie.

jak stworzyć ogród w lesie
Fot.  JamesDeMers, Onkel Ramirez, Rupert Kittinger-Sereinig, Jana, Hans Braxmeier, dference, Saga1974, Anna Pismenskova, Katie McMurray/Pixabay

1 – winobluszcz pięciolistkowy, 2 – rozplenica japońska, 3 – bluszcz pospolity, 4 – dąbrówka rozłogowa, 5 – kostrzewa sina, 6 – runianka japońska, 7 – języczka pomarańczowa, 8 – barwinek pospolity – 9 funkia

Trawnik wśród drzew

W większości leśnych ogrodów trudno o dobre nasłonecznienie, które jest niezbędne, do utrzymania gęstej i równomiernie wybarwionej murawy. Dlatego też, jeśli w ogrodzie przeważa cień, trudno utrzymać trawnik i nie pomagają nawet specjalne mieszanki traw na zacienione tereny, warto zrezygnować z trawnika na rzecz roślin zadarniających. Mogą to być okrywowe byliny lub pnącza, np. bluszcz (Hedera), winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia) oraz runianka japońska (Pachysandra terminalis), barwinek (Vinca) i dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans).

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: antoninavincent/Depositphotos 

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT