Logo
Logo

Sprawdź, jaką masz glebę w ogrodzie. To łatwe!

Poznaj ziemię (glebę) w swoim ogrodzie: to ważne i bardzo łatwe. Nie musisz oddawać próbki ziemi do analizy w laboratorium! Dzięki dwóm prostym badaniom, które możesz wykonać samodzielnie, dowiesz się, co możesz w niej posadzić lub czy musisz ją zmienić. Sprawdź skład gleby oraz jej odczyn pH. Dowiedz się, jak to zrobić!

Spis treści
Badanie składu gleby Badanie odczynu pH gleby

Jak samodzielnie sprawdzić jaka jest gleba w naszym ogrodzie?

Badanie składu gleby

To szybkie i bardzo łatwe badanie pokaże, co zawiera gleba: piasek, ił, glinę, czy wszystkie te elementy (co jest zdecydowanie najlepsze!).

  • Aby wykonać badanie, weź do ręki garść wilgotnej ziemi, ściśnij i zacznij rozprowadzać ją między palcami.
    • Jeżeli jest kleista i łatwo zrobić z niej kulkę, ma wysoką zawartość gliny.

  • Włóż do gleby kciuk, aby oszacować zawartość piasku i iłu.
    • Jeżeli łatwo wyczuwasz drobinki, a ziemia łatwo się kruszy – jest piaszczysta. Jeśli jest bardziej jedwabista i kleista, masz do czynienia z glebą ilastą.

badanie gleby fot. Fotolia

Badanie odczynu pH gleby

Niestety nie ma możliwości samodzielnego dokładnego zbadania pH ziemi. Ale bez obaw! Za niewielką kwotę kupisz w sklepie ogrodniczym test do badania odczynu gleby – my wybraliśmy kolorymetryczny, ale dostępne są też różne inne produkty do tego celu.

Test kolorymetryczny
Wsyp ziemię do fiolki załączonej do zestawu kolorymetrycznego. Wlej do fiolki roztwór znajdujący się w zestawie. Powoli zmieni kolor, wtedy porównaj go wzornikiem. Wynik na poziomie 7 oznacza neutralny odczyn pH, poniżej 7 – kwaśny, a powyżej 7 – zasadowy.

Pamiętaj, że badając odczyn gleby należy pobrać próbki z 3-5 miejsc. W ogrodzie można mieć kilka rodzajów gleby. Zbadaj każdą próbkę osobno!


Zdjęcia: 279photo, hikdaigaku86, Phil / Fotolia

Autor
Sprawdź, jaką masz glebę w ogrodzie. To łatwe!
Sprawdź, jaką masz glebę w ogrodzie. To łatwe!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl