Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2020
12
Do góry

Polepszacze glebowe do ogrodu

Pytanie czytelnika: Mam słabą glebę w moim ogródku szeregowym (na parterze w dużym bloku) i zastanawiam się nad tym, jak mogę ją poprawić. Nie mam miejsca na kompostownik, a zastosowanie obornika nie wchodzi w grę. Szukam jakiejś alternatywy. Czy mogą Państwo polecić jakiś skuteczny preparat?

Polepszacze glebowe to świetny sposób, by poprawić każdą glebę w ogrodzie! Są stosunkowo niedrogie, wygodne w stosowaniu i skuteczne. Doskonale sprawdzą się w Pani ogródku i będą świetną alternatywą dla kompostu i obornika – bez nieprzyjemnego zapachu i uciążliwego przekopywania z ziemią!

Gdzie je kupić?
Z łatwością kupi je Pani w sklepach internetowych oraz w centrach ogrodniczych. Dostępne są w wygodnych opakowaniach w formie płynnej lub sypkiej.

Jaki mają skład?
Są to nawozy w pełni naturalne ekologiczne, które powstają w wyniku kompostowania materii organicznej, często przy udziale dżdżownic kalifornijskich, które dodatkowo użyźniają materię organiczną swoimi odchodami. Obfitują w materię organiczną (próchnicę), kwasy próchnicowe (humusowe) oraz miliony grzybów i bakterii pożytecznych mikroorganizmów glebowych. Można by nawet powiedzieć, że polepszacz glebowy to mocno skoncentrowany kompost, niejako zamiennik obornika.

Jak działają?
Dzięki wprowadzaniu do gleby sporej porcji materii organicznej (próchnicy) polepszają jej strukturę i właściwości wodno-powietrzne. Gleby lekkie lepiej magazynują wilgoć, a ciężkie ją oddają. W takiej ziemi korzenie roślin lepiej rosną, a dzięki udziałowi pożytecznych organizmów efektywniej pobierają składniki mineralne z nawozów i są bardziej odporne na problemy (suszę, choroby i szkodniki).

Jak je stosować?
Preparaty stosuje się doglebowo po rozpuszczeniu w wodzie i opryskuje nimi lub podlewać wilgotną glebę. Jest wiele różnych produktów i każdy z nich stosuje się trochę inaczej. Szczegółowe informacje zawsze podane są na opakowaniu. Najlepiej stosować je wczesną wiosną i późną jesienią. Doskonale nadają się do użyźniania ziemi w ogrodzie ozdobnym (pod bylinami, krzewami, drzewami), warzywnym i pod trawnikiem.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie: Pexels


Komentarze

Warto przeczytać

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Nowe treści
Aktualności
Nowe rośliny
CEBULOVE
Na czasie
CEBULOVE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 40, Sentencja nr:7
Tydzień 40, Sentencja nr:7
Nie stosujmy już nawozów azotowych, gdyż przedłużają one okres wegetacji drzew i krzewów, co może stać się przyczyną ich przemarznięcia.
Tydzień 40, Sentencja nr:6
Tydzień 40, Sentencja nr:6
Porażone chorobami lub pleśnią resztki owoców, pędy drzew i krzewów usuwamy po czym palimy. Nie wyrzucamy ich na kompost, gdyż mogą być źródłem chorób roślin.
Tydzień 40, Sentencja nr:5
Tydzień 40, Sentencja nr:5
Możemy jeszcze sadzić rośliny cebulowe kwitnące wiosną (krokusy, tulipany, narcyzy, hiacynty itp.). Jest to ostateczny termin ich sadzenia przed zimą.
Tydzień 40, Sentencja nr:4
Tydzień 40, Sentencja nr:4
Wykopmy z ogrodu rośliny niezimujące w gruncie, np. dalie i begonie. Część nadziemną wykopanych roślin należy usunąć, zaś podziemną – lekko przesuszyć, dokładnie oczyścić i przechowywać zimą w suchym i przewiewnym pomieszczeniu, w temperaturze 5-10°C.
Tydzień 40, Sentencja nr:1
Tydzień 40, Sentencja nr:1
Przenieśmy do domu kwiaty, które do tej pory zdobiły taras lub balkon (najlepiej zrobić to przed sezonem grzewczym, aby różnica temperatury nie była dla roślin zbyt duża). Przeniesione rośliny należy mniej podlewać i zaprzestać ich nawożenia.
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51744
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => badz-eko-uprawiaj-ziola-i-warzywa
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50887
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => 10-wyjatkowych-miejsc-do-odwiedzenia-w-polsce
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Najpopularniejszy magazyn ogrodniczy na Świecie!
Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2020
Zamów z darmową dostawą do domu!