Logo
Logo
13
Do góry

Polepszacze glebowe do ogrodu

Pytanie czytelnika: Mam słabą glebę w moim ogródku szeregowym (na parterze w dużym bloku) i zastanawiam się nad tym, jak mogę ją poprawić. Nie mam miejsca na kompostownik, a zastosowanie obornika nie wchodzi w grę. Szukam jakiejś alternatywy. Czy mogą Państwo polecić jakiś skuteczny preparat?

 

Polepszacze glebowe to świetny sposób, by poprawić każdą glebę w ogrodzie! Są stosunkowo niedrogie, wygodne w stosowaniu i skuteczne. Doskonale sprawdzą się w Pani ogródku i będą świetną alternatywą dla kompostu i obornika – bez nieprzyjemnego zapachu i uciążliwego przekopywania z ziemią!

Gdzie je kupić?
Z łatwością kupi je Pani w sklepach internetowych oraz w centrach ogrodniczych. Dostępne są w wygodnych opakowaniach w formie płynnej lub sypkiej.

Jaki mają skład?
Są to nawozy w pełni naturalne ekologiczne, które powstają w wyniku kompostowania materii organicznej, często przy udziale dżdżownic kalifornijskich, które dodatkowo użyźniają materię organiczną swoimi odchodami. Obfitują w materię organiczną (próchnicę), kwasy próchnicowe (humusowe) oraz miliony grzybów i bakterii pożytecznych mikroorganizmów glebowych. Można by nawet powiedzieć, że polepszacz glebowy to mocno skoncentrowany kompost, niejako zamiennik obornika.

Jak działają?
Dzięki wprowadzaniu do gleby sporej porcji materii organicznej (próchnicy) polepszają jej strukturę i właściwości wodno-powietrzne. Gleby lekkie lepiej magazynują wilgoć, a ciężkie ją oddają. W takiej ziemi korzenie roślin lepiej rosną, a dzięki udziałowi pożytecznych organizmów efektywniej pobierają składniki mineralne z nawozów i są bardziej odporne na problemy (suszę, choroby i szkodniki).

Jak je stosować?
Preparaty stosuje się doglebowo po rozpuszczeniu w wodzie i opryskuje nimi lub podlewać wilgotną glebę. Jest wiele różnych produktów i każdy z nich stosuje się trochę inaczej. Szczegółowe informacje zawsze podane są na opakowaniu. Najlepiej stosować je wczesną wiosną i późną jesienią. Doskonale nadają się do użyźniania ziemi w ogrodzie ozdobnym (pod bylinami, krzewami, drzewami), warzywnym i pod trawnikiem.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie: Pexels


Komentarze

Powiązane artykuły
Pokaż więcej (2)
Warto przeczytać
RENOWACJA
Na czasie
RENOWACJA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Czas zainteresować się ozdobnymi roślinami jednorocznymi: na miejsce stałe siejemy rośliny odporne na chłód, a w szklarni rośliny wrażliwe (petunia, niecierpek).
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Możemy dzielić i przesadzać byliny rabatowe, których okres kwitnienia przypada na lato i jesień (funkie, rojniki, rozchodniki).
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin domowych bo właśnie teraz intensywnie rosną. Kwiaty domowe w dalszym ciągu możemy przesadzać i przygotowywać sadzonki.
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Usuwamy pędy róż uszkodzone podczas zimy. Oprócz tego skracamy o 1/3 stare pędy, a u odmian wielkokwiatowych usuwamy także pędy słabe i rosnące w niewłaściwym kierunku.
 
Twoja strona ogrodu