Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
13
Okazje

Polepszacze glebowe do ogrodu

Pytanie czytelnika: Mam słabą glebę w moim ogródku szeregowym (na parterze w dużym bloku) i zastanawiam się nad tym, jak mogę ją poprawić. Nie mam miejsca na kompostownik, a zastosowanie obornika nie wchodzi w grę. Szukam jakiejś alternatywy. Czy mogą Państwo polecić jakiś skuteczny preparat?

 

Polepszacze glebowe to świetny sposób, by poprawić każdą glebę w ogrodzie! Są stosunkowo niedrogie, wygodne w stosowaniu i skuteczne. Doskonale sprawdzą się w Pani ogródku i będą świetną alternatywą dla kompostu i obornika – bez nieprzyjemnego zapachu i uciążliwego przekopywania z ziemią!

Gdzie je kupić?
Z łatwością kupi je Pani w sklepach internetowych oraz w centrach ogrodniczych. Dostępne są w wygodnych opakowaniach w formie płynnej lub sypkiej.

Jaki mają skład?
Są to nawozy w pełni naturalne ekologiczne, które powstają w wyniku kompostowania materii organicznej, często przy udziale dżdżownic kalifornijskich, które dodatkowo użyźniają materię organiczną swoimi odchodami. Obfitują w materię organiczną (próchnicę), kwasy próchnicowe (humusowe) oraz miliony grzybów i bakterii pożytecznych mikroorganizmów glebowych. Można by nawet powiedzieć, że polepszacz glebowy to mocno skoncentrowany kompost, niejako zamiennik obornika.

Jak działają?
Dzięki wprowadzaniu do gleby sporej porcji materii organicznej (próchnicy) polepszają jej strukturę i właściwości wodno-powietrzne. Gleby lekkie lepiej magazynują wilgoć, a ciężkie ją oddają. W takiej ziemi korzenie roślin lepiej rosną, a dzięki udziałowi pożytecznych organizmów efektywniej pobierają składniki mineralne z nawozów i są bardziej odporne na problemy (suszę, choroby i szkodniki).

Jak je stosować?
Preparaty stosuje się doglebowo po rozpuszczeniu w wodzie i opryskuje nimi lub podlewać wilgotną glebę. Jest wiele różnych produktów i każdy z nich stosuje się trochę inaczej. Szczegółowe informacje zawsze podane są na opakowaniu. Najlepiej stosować je wczesną wiosną i późną jesienią. Doskonale nadają się do użyźniania ziemi w ogrodzie ozdobnym (pod bylinami, krzewami, drzewami), warzywnym i pod trawnikiem.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie: Pexels

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu