Pożyteczne mikroorganizmy w ogrodzie
W ogrodach ekologicznych, gdzie niemal całkowicie zrezygnowano ze stosowania chemicznych środków ochrony roślin oraz sztucznych nawozów, mikroflora glebowa rozwija się prawidłowo i bez przeszkód, dlatego doskonale spełnia swoje zadanie. Niestety, w większości przydomowych ogrodów, właściciele wolą stosować wygodne i szybkie w użyciu preparaty chemiczne, które jednak na dłużą metę nie pomagają roślinom i mogą mocno zaburzać panującą w ogrodzie równowagę biologiczną.
Dlatego też warto ograniczyć wykorzystanie w ogrodzie preparatów chemicznych, na rzecz pożytecznych mikroorganizmów, do których zaliczają się między innymi bakterie kwasu mlekowego, grzyby fermentujące, niektóre drożdże, promieniowce oraz bakterie fototropowe. W podłożu spełniają one wiele ważnych funkcji, znacząco poprawiając jakość gleby oraz chroniąc rośliny przed chorobami i szkodnikami.
fot. NRCS Soil Health Flickr CC BY 2.0 |
Rola pożytecznych mikroorganizmów
W podłożu spełniają one wiele ważnych funkcji, znacząco poprawiając jakość gleby oraz chroniąc rośliny przed chorobami i szkodnikami. Pożyteczne mikroorganizmy odpowiadają między innymi za:
- rozkład substancji organicznych (tworzą próchnicę),
- zwiększenie w glebie ilości łatwo przyswajalnych substancji odżywczych,
- ograniczenie występowania chorób (np. szarą pleśnią, parchem),
- poprawę struktury gleby o stosunków powietrzno-wodnych
- oczyszczenie jej z toksyn pozostałych po zastosowaniu preparatów chemicznych i środków ochrony roślin,
- zapobieganie niekorzystnym zmianom zachodzącym w glebie np. zasoleniu lub zmianie wartości pH.
Źródło: Sięgnij po zdrowie, Youtube
Preparaty z EM-ami
Samodzielne wzbogacenie podłoża w pożyteczne mikroorganizmy jest bardzo trudne i czasochłonne (częste wykorzystywanie w ogrodzie kompostu i nawozów organicznych), dlatego dużo lepszym (i szybszym) rozwiązaniem będzie wykorzystanie gotowych preparatów, zawierających aż ponad 80 różnych mikroorganizmów.
Powstały one dzięki pracy profesora Teruo Higa z Uniwersytetu w Ryukyus w Japonii, który starannie skomponował ich skład (poza mikroorganizmami umieścił w nim między innymi wartościową pożywkę, wyciągi ziołowe, minerały), umożliwiając bezpieczne i szybkie wprowadzenie do gleby dużej liczby wartościowych mikroorganizmów.
Wykorzystanie preparatu zawierającego EM-y (dostępnego pod różnymi nazwami np. EM-Farming, Ema5 z wrotyczem oraz wiele innych), jest więc całkowicie bezpieczne i nie stanowi zagrożenia ani dla ludzi, ani dla zwierząt, ani dla środowiska. Jest też niezwykle proste, gdyż wystarczy podlewać lub opryskiwać podłoże preparatem kilka razy w sezonie, aby już po krótkim czasie od pierwszego zastosowania, zauważyć różnicę w wyglądzie roślin oraz jakości gleby.
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: © Dmitry Knorre - Fotolia.com