Pożyteczne biedronki pomogą w walce ze szkodnikami

pożyteczne biedronki fot. Myriams-Fotos - Pixabay

Biedronki to jedne z nielicznych owadów, które lubimy. Nazywane są bardzo sympatycznie "bożymi krówkami", a po angielsku "ladybugs". Nie wyglądają groźnie, więc ich tryb życia może zaskoczyć – wbrew swojemu łagodnemu urokowi to prawdziwe maszyny do zabijania! Zabójcze dla wielu ogrodowych szkodników są nieocenionymi pomocnikami dla ogrodników.

Posłuchaj
00:00
203

Biedronki to dobrze wszystkim znane niewielkie chrząszcze z rodziny biedronkowatych (Coccinellidae). Na świecie występuje ponad 5 tysięcy gatunków, a w Polce zaledwie około 80. Najczęściej spotykana jest biedronka siedmiokropka i biedronka dwukropka.

Ostatnio w Polsce coraz częściej można spotkać biedronki azjatyckie. Dowiedz się o nich więcej z artykułu: Biedronki azjatyckie - czy są groźne?

Biedronka siedmiokropka ma owalne i wypukłe ciało, szeroką głowę i krótkie czułki oraz charakterystyczne, szerokie przedplecze, na bokach którego znajdują się dwie, białe plamki. Na czerwonych pokrywach ma siedem czarnych kropek – po trzy na każdej z pokryw i jedną na ich łączeniu.

Fot. ariesa66/Pixabay 

Biedronka siedmiokropka

Larwy biedronek w niczym nie przypominają swoich kolorowych rodziców. Mają wydłużone czarne ciało, wyraźnie zaznaczoną głowę i 3 pary odnóży. Niestety larwy biedronek są mało znane i bardzo często brane za szkodniki (i niszczone), dlatego też warto dobrze zapamiętać jak wyglądają bo jeśli damy im „święty spokój” to za kilka tygodni przeobrażą się w osobniki dorosłe (które na szczęście trudno pomylić ze szkodnikami).

Fot. Harald Matern/Pixabay

Larwa biedronki

Co jedzą biedronki?

Biedronki to "ogrodowi ochroniarze" i nasi mali (wielcy!) sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami. Zarówno larwy jak i dorosłe chrząszcze zjadają przede wszystkim mszyce jednak nie są zbytnio wybredne i nie pogardzą innymi owadami. W ich menu często pojawiają się miodówki, roztocza, mączliki, czerwce, tarczniki, a nawet larwy muchówek, chrząszczy oraz niewielkie gąsienice. Biedronki są bardzo żarłoczne – w ciągu swojego życia mogą zjeść kilkaset mszyc przez co pomagają nam w ograniczaniu liczebności tych szkodników!

Poznaj innych ogrodowych sprzymierzeńców – przeczytaj artykuł: Pożyteczne owady w ogrodzie – owady drapieżne i zapylające kwiaty

biedronka zjada mszycę fot. Anderson Mancini CC BY-SA 3.0 Flickr
fot. Anderson Mancini
CC BY-SA 3.0 Flickr
larwa biedronki zjada mszycę fot. Gilles San Martin CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons
fot. Gilles San Martin
CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons
Biedronka i larwa biedronki zjadająca mszyce.

Cykl życia biedronek

Biedronki można zaobserwować już od wczesnej wiosny, kiedy to wychodzą ze swoich zimowych kryjówek. Zimują wyłącznie dorosłe osobniki, najczęściej w stertach liści, kamieni lub patyków, w zagłębieniach kory lub innych kryjówkach (np. na strychu lub w opuszczonej budce dla ptaków).

Po zimowym śnie chrząszcze są bardzo żarłoczne – jedzą mszyca za mszycą i szybko odzyskują utracone siły przygotowując się do godów. Samice składają jaja na początku maja. Jaja biedronek są żółte lub pomarańczowe, beczułkowate. Często są składane w skupiskach (po 30-50 sztuk), w pobliżu kolonii mszyc, aby młode osobniki już od momentu wyklucia miały stały dostęp do pokarmu.

Larwy występują najliczniej od czerwca do sierpnia. Są bardzo żarłoczne i zjadają wszystko co wpadnie im w odnóża (głaszczki szczękowe o kształcie toporków). Gdy brakuje im pokarmu mogą nawet zjadać jaja innych biedronek, a nawet swoje młodsze rodzeństwo. Larwy po około 3 tygodniach przeobrażają się w poczwarki, które po kilku dniach zmieniają się w dorosłe chrząszcze.

W przypadku biedronki siedmiokropki, w Polsce występują dwa pokolenia biedronek w ciągu roku. Osobniki dorosłe żerują aż do mrozów, aby wraz z nadejściem późnej jesieni znaleźć spokojną kryjówek w której przeczekają mroźną zimę.
Pożyteczne biedronki pomogą w walce ze szkodnikami
Zobacz galerię (0 zdjęć)
0 zdjęć
Zobacz galerię
Biedronki na mszyce | Naturalne zwalczanie szkodników
Biedronki zjadają mszyce i inne szkodniki fot. jan.rozehnal.gmail.com - Depositphotos larwa biedronki zjada mszyce fot. Christophe Blouin - Pixabay Biedronka żeruje na mszycy fot. Beverly Buckley - Pixabay
Zobacz galerię (10 zdjęć)
10 zdjęć
Zobacz galerię

Jak zaprosić biedronki do naszego ogrodu?

Biedronki pojawią się w naszym ogrodzie jeśli znajdą w nim swój ulubiony pokarm (czyli mszyce żerujące na roślinach). Można je zwabić opryskując kolonie mszyc słodką wodą jednak nie polecamy tego zabiegu, gdyż przede wszystkim powoduje on rozrost kolonii szkodników!

Aby biedronki dobrze się czuły w naszym ogrodzie powinien on bardziej przypominać leśne zarośla i dziką łąkę niż angielski trawnik, wypielone rabatki "pod linijkę" i równo przystrzyżone żywopłoty. Pozostawmy zatem kilka "dzikich" zakątków w ogrodzie aby biedronki dobrze się tam czuły.

Pozostaw czasem sterty liści i patyków (miejsce do zimowania) oraz ogranicz do minimum stosowanie chemicznych środków ochrony roślin i nawozów mineralnych, a na pewno zyskasz uznanie tych walecznych owadów.

Dowiedz się więcej z artykułu: Ekoogrodnictwo – ogród w zgodzie z naturą.

Tekst: Reakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Myriams-Fotos / Pixabay

Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Gość WWW
23-01-2021 22:27
BARDZO POMOCNE INFORMACJE
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści