Biedronki azjatyckie w Polsce: czy są groźne dla ludzi i dla rodzimych biedronek?

Biedronki azjatyckie Czy są groźne fot. cocoparisienne - Pixabay

W ostatnich latach coraz częściej mówi się o inwazji azjatyckich biedronek (Harmonia axyridis), nazywanych potocznie arlekinami. Czy są one tak groźne jak to nagłaśniają media? Dowiedz się skąd pochodzą, jak się rozmnażają oraz dlaczego gryzą.

Posłuchaj
00:00
95
Z artykułu dowiesz się:
  • Skąd pochodzą biedronki azjatyckie i jak trafiły do Polski
  • Czy biedronki azjatyckie są groźne dla rodzimych owadów
  • Czy biedronki azjatyckie są groźne dla ludzi

Biedronki azjatyckie: skąd pochodzą i jak trafiły do Polski?

Biedronki azjatyckie nazywane są często arlekinami (od ich angielskiej nazwy Harleguin ladybird). Ich łacińska nazwa to Harmonia axyridis. Jak ich nazwa wskazuje chrząszcze te pochodzą z Azji. Do Europy zostały sprowadzone przez ogrodników jako wrogowie naturalni mszyc i były wykorzystywane do zwalczania tego szkodnika (w USA, Europie zachodniej, Rosji i na Ukrainie).

Niestety liczebność biedronek bardzo szybko rosła i krótkim czasie stały się gatunkiem inwazyjnym. W Polsce pierwszy raz zaobserwowano je w 2006 roku w Poznaniu i od tego czasu nieustannie jest o nich głośno.

Działka I Ogród Naszą Pasją / YouTube

Czy biedronki azjatyckie są groźna dla "polskich" biedronek?

Biedronki azjatyckie są bardzo ekspansywne! Bardzo szybko się rozmnażają i zasiedlają tereny dotychczas zajmowane przez nasze rodzime gatunki – biedronkę siedmiokropkę i biedronkę dwukropkę. Są też do nich bardzo podobne i często trudne do rozpoznania gdyż wysypują w bardo wielu „umaszczeniach”, poza tym mogą mieć zmienną liczbę kropek – od 0 do nawet 23.

Biedronki azjatyckie (zarówno ich larwy jak i osobniki dorosłe) są bardzo żarłoczne. W okresie około 10-dniowego rozwoju larwa zjada od 90 do 370 mszyc. Owad dorosły zjada od 15 do 65 mszyc dziennie. Gdy brakuje pokarmu zjadają inne owady, także jaja i larwy innych biedronek (także siedmiokropki i dwukropki).

Są też bardzo płodne i szybko się rozmnażają. W Polsce w sprzyjających warunkach biedronki azjatyckie wydają do 5 pokoleń w ciągu roku. Żyją przeciętnie od 30 do 90 dni, zimują bez większych problemów.

Biedronki azjatyckie, fot. ©entomart
Fot. ©entomart

Różne odmiany barwne biedronek azjatyckich (Harmonia axyridis)

Czy biedronki azjatyckie są groźne dla ludzi? Czy gryzą?

Biedronki azjatyckie potrafią ukąsić człowieka. Owady wydzielają wtedy żółtą drażniącą substancję. Wydzielina ta jest wystrzykiwana z tzw. gruczołów obronnych biedronek w przypadku zagrożenia lub przy zgnieceniu chrząszcza. W nielicznych przypadkach stwierdzono reakcje alergiczne.

Do ugryzień najczęściej dochodzi jesienią, kiedy biedronki gromadnie szukają miejsca schronienia (często w zabudowaniach). Ukąszenie jet bolesne jednak nie jest bardzo groźne!

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, opracowanie na podstawie Wikipedia, zdjęcie tytułowe: cocoparisienne/Pixabay

Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Gość franek
28-05-2020 12:04
siem xd
Gość Karolina Pawłowska
12-10-2019 12:29
Po co sprowadzali te biedronki. Mszyce da się inaczej wytępić.
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści