- Skąd pochodzą biedronki azjatyckie i jak trafiły do Polski
- Czy biedronki azjatyckie są groźne dla rodzimych owadów
- Czy biedronki azjatyckie są groźne dla ludzi
Biedronki azjatyckie: skąd pochodzą i jak trafiły do Polski?
Biedronki azjatyckie nazywane są często arlekinami (od ich angielskiej nazwy Harleguin ladybird). Ich łacińska nazwa to Harmonia axyridis. Jak ich nazwa wskazuje chrząszcze te pochodzą z Azji. Do Europy zostały sprowadzone przez ogrodników jako wrogowie naturalni mszyc i były wykorzystywane do zwalczania tego szkodnika (w USA, Europie zachodniej, Rosji i na Ukrainie).
Niestety liczebność biedronek bardzo szybko rosła i krótkim czasie stały się gatunkiem inwazyjnym. W Polsce pierwszy raz zaobserwowano je w 2006 roku w Poznaniu i od tego czasu nieustannie jest o nich głośno.
Czy biedronki azjatyckie są groźna dla "polskich" biedronek?
Biedronki azjatyckie są bardzo ekspansywne! Bardzo szybko się rozmnażają i zasiedlają tereny dotychczas zajmowane przez nasze rodzime gatunki – biedronkę siedmiokropkę i biedronkę dwukropkę. Są też do nich bardzo podobne i często trudne do rozpoznania gdyż wysypują w bardo wielu „umaszczeniach”, poza tym mogą mieć zmienną liczbę kropek – od 0 do nawet 23.
Biedronki azjatyckie (zarówno ich larwy jak i osobniki dorosłe) są bardzo żarłoczne. W okresie około 10-dniowego rozwoju larwa zjada od 90 do 370 mszyc. Owad dorosły zjada od 15 do 65 mszyc dziennie. Gdy brakuje pokarmu zjadają inne owady, także jaja i larwy innych biedronek (także siedmiokropki i dwukropki).
Są też bardzo płodne i szybko się rozmnażają. W Polsce w sprzyjających warunkach biedronki azjatyckie wydają do 5 pokoleń w ciągu roku. Żyją przeciętnie od 30 do 90 dni, zimują bez większych problemów.
Fot. ©entomart Różne odmiany barwne biedronek azjatyckich (Harmonia axyridis) |
Czy biedronki azjatyckie są groźne dla ludzi? Czy gryzą?
Biedronki azjatyckie potrafią ukąsić człowieka. Owady wydzielają wtedy żółtą drażniącą substancję. Wydzielina ta jest wystrzykiwana z tzw. gruczołów obronnych biedronek w przypadku zagrożenia lub przy zgnieceniu chrząszcza. W nielicznych przypadkach stwierdzono reakcje alergiczne.
Do ugryzień najczęściej dochodzi jesienią, kiedy biedronki gromadnie szukają miejsca schronienia (często w zabudowaniach). Ukąszenie jet bolesne jednak nie jest bardzo groźne!
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, opracowanie na podstawie Wikipedia, zdjęcie tytułowe: cocoparisienne/Pixabay