Masz takie "robaki" w ogrodzie? Ciesz się! Pożrą nawet 50 mszyc dziennie

To nie wróg, to bohater ogrodu! Larwa biedronki uratuje Twoje rośliny przed szkodnikami

Ten widok może przyprawić o dreszcze – ta larwa wygląda jak stworzenie z kosmosu. Ale nie wyrzucaj jej z ogrodu! To jeden z najskuteczniejszych naturalnych drapieżników mszyc. Dziennie potrafi pożreć nawet 50 szkodników, a jej żarłoczność sprawia, że ogrodnicy kochają ją bardziej niż opryski.

Posłuchaj
00:00
1

Biedronka to Twój ogrodowy sojusznik 

Wielu ogrodników nie rozpoznaje larw biedronek i przez to – nieświadomie – pozbywa się ich z ogrodu. A to ogromny błąd! Larwy biedronek to żarłoczni łowcy mszyc, przędziorków i mączlików. Ich wygląd może odstraszać: są czarne, wydłużone, z pomarańczowymi plamkami, poruszają się szybko i mają segmentowane ciało przypominające miniaturową gąsienicę. Ale nie daj się zwieść pozorom – to prawdziwe maszyny do eksterminacji mszyc

Jedna larwa potrafi zjeść nawet 600 mszyc w ciągu swojego rozwoju i nawet 50 szkodników dziennie! To o wiele więcej niż dorosła biedronka. Dlatego warto wiedzieć, jak wygląda i nie usuwać jej z roślin.

Larwa biedronki zjada mszyce
Fot. Alexey Protasov / Adobe Stock
Dorosła biedronka zjada mszyce
Fot. Alexey Protasov / Adobe Stock

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Od jajeczka do chrząszcza – cykl życia biedronki 

Wiosną, gdy temperatury rosną, biedronki składają jaja na spodniej stronie liści – najczęściej tam, gdzie już grasują mszyce. Żółte, podłużne jajeczka są składane w grupach, a po kilku dniach wylęgają się z nich larwy. Przez około dwa tygodnie intensywnie żerują, rosną i linieją, aż w końcu tworzą poczwarkę

Z poczwarki po kilku dniach wykluwa się dorosła biedronka, której charakterystyczne ubarwienie pojawia się dopiero po kilku godzinach – początkowo ciało jest blade i miękkie. W zależności od warunków pogodowych, cały cykl rozwojowy może trwać od 3 do 7 tygodni. Rocznie może się pojawić nawet kilka pokoleń biedronek. 

Cykl życia biedronki
Fot. Alexey Protasov / Adobe Stock

Polska dwukropka, siedmiokropka i... inwazyjna azjatka 

W naszych ogrodach najczęściej spotkać można biedronkę dwukropkę (Adalia bipunctata) oraz siedmiokropkę (Coccinella septempunctata). Obie są pożyteczne, piękne i nieszkodliwe dla człowieka. Dwukropka ma czarne ciało z dwoma czerwonymi kropkami, a siedmiokropka – odwrotnie: czerwony pancerzyk z siedmioma czarnymi plamkami. Są symbolem zdrowego, naturalnego ogrodu. 

Inaczej sprawa wygląda z biedronką azjatycką (Harmonia axyridis). Choć również zjada mszyce, to jej ekspansywny charakter budzi kontrowersje. Może wypierać nasze rodzime gatunki, a zimą chętnie wchodzi do domów i mieszkań, gdzie staje się uciążliwa. Różni się kształtem, liczbą kropek i tym, że potrafi ukąsić. Mimo to, w ogrodzie również pełni pożyteczną rolę.

Różne gatunki biedronek
Fot. Alexey Protasov / Adobe Stock

Biedronki zamiast oprysków – jak je przyciągnąć? 

Jeśli chcesz, by biedronki zagościły w Twoim ogrodzie na stałe, zadbaj o odpowiednie warunki. Unikaj chemicznych oprysków, szczególnie tych zawierających pyretroidy, które są śmiertelne dla owadów pożytecznych. W zamian stawiaj na naturalne metody ochrony roślin. 

Biedronki lubią miejsca z dużą ilością mszyc, ale także kwitnące rośliny, które dostarczają im nektaru i pyłku, gdy brakuje zdobyczy. Zasadź nagietki, koper, rumianek, krwawnik lub ogórecznik – to naturalne wabiki. Można również kupić specjalne domki dla biedronek i zawiesić je w spokojnych, nasłonecznionych miejscach w ogrodzie. 

Mały drapieżnik – wielki sprzymierzeniec 

Biedronki i ich larwy to "naturalna broń biologiczna" w walce z mszycami, znacznie skuteczniejsza niż niejedna chemia ogrodowa. Ich obecność w ogrodzie świadczy o zdrowym, zrównoważonym ekosystemie. Zamiast się ich bać – ciesz się, że je masz! 

Zdjęcie tytułowe: Alexey Protasov / Adobe Stock


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Redakcja poleca
Dzieci Karmią Dzikie Ptaki - mieszanka ziaren 1 kg
Dzieci Karmią Dzikie Ptaki - mieszanka ziaren 1 kg
Karmnik dla ptaków na sypki pokarm Prosperplast
Karmnik dla ptaków na sypki pokarm Prosperplast
Duży drewniany karmnik dla ptaków biały 25,5 x 29 x 24,5 cm
Duży drewniany karmnik dla ptaków biały 25,5 x 29 x 24,5 cm
Pokarm dla ptaków - mieszanka ziaren 3 kg
Pokarm dla ptaków - mieszanka ziaren 3 kg
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Nowe traktorki Cedrus C-Trac. Moc, komfort i efektywność pielęgnacji dużych powierzchni
Treści naszych partnerów
Tydzień 17, Sentencja nr:5
Możemy rozpocząć przycinanie krzewów, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści, np. forsycji, migdałka, wierzby czy derenia jadalnego. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Przeczytaj także
Narzędzia do cięcia drzew i krzewów TOP 9 najpiękniejszych kwitnących krzewów Wiosenne przycinanie krzewów | Terminy i zasady dla 8 gatunków! Czym przycinać drzewa i krzewy? Narzędzia mechaniczne i ręczne
Tydzień 17, Sentencja nr:2
W kwietniu wysiewamy rośliny jednoroczne, niektóre warzywa i sadzimy byliny – szczególne te, kwitnące w lecie i na jesieni. To czas bardzo pracowitej pracy w ziemi!
Przeczytaj także
Wiosenne vademecum ogrodnika Które rośliny ozdobne wysiewamy jako pierwsze? Wiosenne wysiewy: Co wysiewać na początku sezonu? Kwiaty balkonowe: terminy siewu, sadzenia i kwitnienia | Kalendarz uprawy
Komentarze

Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści