Rumianek pospolity to wieloletnia roślina osiągająca wysokość 60 cm należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae), tworząca korzeń palowy. Liście ma delikatne, pierzastodzielne, ostro zakończone. To pospolita roślina w Polsce, która w ogrodach jest rzadko uprawiana. Zwykle jest uprawiana dla przemysłu farmaceutycznego i kosmetycznego.

Od późnej wiosny do jesieni na twardych, wzniesionych łodygach obficie pojawiają się kwiatostany-koszyczki. Wewnątrz nich znajdują się żółte, rurkowate kwiaty - na zewnątrz białe, języczkowate. Owocem rumianku jest żeberkowany niełupek. Cała roślina wydziela przyjemny specyficzny zapach.

Roślina ma bardzo małe wymagania glebowe i często porasta tereny ruderalne. Jest rośliną długiego  dnia, lubi jasne stanowiska i gliniaste bądź piaszczyste podłoża. Uprawiana jest z siewu nasion wprost do gruntu.

Rumianek to jedna z najbardziej wartościowych roślin w ziołolecznictwie. Surowiec zielarski - koszyczki kwiatowe zbierane są na początku kwitnienia i suszone w warunkach naturalnych, w przewiewnym, wolnym od wilgoci i słońca miejscu.

Rumianek ma zastosowaniew zaburzeniach trawiennych, przy miesiączkowaniu oraz na nerwobóle. Zewnętrznie stosowany działa kojąco na skórę, łagodzi zmęczenie oczu i rozjaśnia włosy. W przemyśle barwierskim służy to wytwarzania purpurowego barwnika do tkanin. Olejek rumiankowy jest ceniony w aromatoterapii.

Zdjęcie: Fir0002 20D - Wikimedia Commons