Rumianek pospolity Matricaria chamomilla

Rumianek pospolity, fot. Manfred Antranias Zimmer - Pixabay
Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
40
Dekoracyjność: kwiaty
Gleba: gliniasta, piaszczysta, każda ogrodowa, uboga
Kolor kwiatów: białe, żółte
Kwiatostan: koszyczek kwiatowy
Owoce: niełupka
Pokrój: wzniesiony
Przydatność do spożycia: kwiaty
Zapach: kwiaty, liście
Wysokość: do 60 cm
Okres kwitnienia: V, X
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba stale wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: nasadzenia naturalistyczne, w grupie, roślina lecznicza, ogrody wiejskie, rabaty

Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla, dawniej – Chamomilla recutita) to jednoroczna roślina zaliczana do ziół, należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). Jest pospolitą rośliną w Polsce i choć jest rzadko uprawiana w ogrodach można ją łatwo znaleźć w stanie dzikim. 

Rumianek osiąga wysokość 60 cm. Liście ma niemal nitkowate, delikatne, mocno pierzastodzielne i ostro zakończone. Tworzy mocny korzeń palowy.

Od późnej wiosny do jesieni na twardych, wzniesionych łodygach pojawiają się kwiatostany-koszyczki. Wewnątrz nich znajdują się żółte, rurkowate kwiaty – na zewnątrz białe, języczkowate. Owocem rumianku jest żeberkowany niełupek. Cała roślina wydziela przyjemny specyficzny zapach.

Wymagania i uprawa

Roślina ma bardzo małe wymagania glebowe i często porasta tereny ruderalne. Jest rośliną długiego  dnia, lubi jasne stanowiska i gliniaste bądź piaszczyste podłoża. Uprawiana jest z siewu nasion wprost do gruntu.

Zastosowanie

Rumianek pospolity to jedna z najbardziej wartościowych roślin w ziołolecznictwie. Surowiec zielarski – koszyczki kwiatowe, zbierane są na początku kwitnienia i suszone w warunkach naturalnych, w przewiewnym, wolnym od wilgoci i słońca miejscu.

Ma zastosowanie w zaburzeniach trawiennych, przy miesiączkowaniu oraz na nerwobóle. Zewnętrznie stosowany działa kojąco na skórę, łagodzi zmęczenie oczu i rozjaśnia włosy. W przemyśle barwierskim służy do wytwarzania purpurowego barwnika do tkanin.

Olejek rumiankowy jest ceniony w aromatoterapii.

Ciekawostki

Rumianek jest bardzo często mylony z innymi roślinami z rodziny astrowatych, szczególnie ze złocieniami (Chrysanthemum). Można go odróżnić m.in. po tym, że ma puste dno kwiatostanowe (kwiatostan należy przełamać i sprawdzić jak wygląda w środku).


Zdjęcia: Manfred Antranias Zimmer/Pixabay, Fir0002_20D/Wikimedia Commons


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera i obserwuj nas w Google News.

Redakcja poleca
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Ogórek Ozdobny Meksykański
Ogórek Ozdobny Meksykański
Papryka 'Blocky Mix' (blokowa)
Papryka 'Blocky Mix' (blokowa)
Kalarepa 'Gigant'
Kalarepa 'Gigant'
Obserwuj
Więcej na ten temat
Podwyższone grządki betonowe. Uprawa własnych warzyw nigdy nie była prostsza... i przyjemniejsza
Komentarze

Podwyższone grządki betonowe. Uprawa własnych warzyw nigdy nie była prostsza... i przyjemniejsza
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści
Polecamy