Herbatka z kwiatów rumianku – jak zrobić i na co pomaga?

herbatka z rumianku fot. congerdesign - Pixabay

Rumianek od wieków jest wykorzystywany w ziołolecznictwie ze względu na ogromną zawartość składników aktywnych o działaniu prozdrowotnym. Jest łatwo dostępny, ma wszechstronne działanie, a do tego herbatka z rumianku doskonale smakuje. Warto pamiętać, że w celach spożywczych wykorzystuje się jedynie kwiaty rumianku. Jakie właściwości ma herbatka z kwiatów rumianku? Kiedy warto ją pić i jak ją przygotować?

Posłuchaj
00:00
5

Przepis na herbatkę z rumianku

Przygotowanie herbatki z kwiatów rumianku jest niezwykle proste. Wystarczy 1 łyżkę kwiatów wrzucić do szklanki, zalać wrzątkiem i odstawić na 15 minut.

Warto jednak pamiętać, aby kwiaty zbierać w odpowiednim terminie: najlepiej na początku lata tuż przed pełnym rozkwitnięciem, gdyż wtedy są najbogatsze w prozdrowotne związki. Oczywiście zioła należy zbierać z dala od dróg i innych źródeł zanieczyszczeń. Zbiory najkorzystniej przeprowadzać w ciepłe, suche dni.

Jak często można pić herbatę rumiankową?

Rumianek jest jednym z najbezpieczniejszych ziół, dlatego herbatkę można spożywać nawet 3 do 5 razy dziennie. Niemowlętom i małym dzieciom (np. podczas kolek, biegunek i bólu brzucha) zazwyczaj podaje się 150 ml 3 razy dziennie. Herbatka z rumianku jest również bezpieczna dla kobiet w ciąży.

Nasiona rumianku
Nasiona rumianku
Popularna roślina jednoroczna o aromatycznym zapachu. Główki kwiatowe zbierać i suszyć po ich całkowitym rozwinięciu. Idealnie nadaje się do przygotowania naparu.
Kup w naszym sklepie!

Czy warto pić herbatę rumiankową?

Kwiaty rumianku są bogate we flawonoidy, fitosterole, związki kumarynowe i śluzowe, olejki eteryczne oraz witaminę C. Zawierają więc dużo silnych antyoksydantów. Taka zawartość silnych składników aktywnych korzystnie wpływa na profilaktykę zdrowotną, zmniejszając ryzyko zachorowania na nowotwory i inne choroby cywilizacyjne oraz opóźniając procesy starzenia się organizmu.

Dodatkowo składniki zawarte w rumianku działają rozkurczowo, przeciwzapalnie, antybakteryjnie oraz przeciwwirusowo. To oznacza, że herbatka z kwiatów rumianku doskonale sprawdzi się w trakcie leczenia chorób przewodu pokarmowego oraz przy niestrawności, łagodząc dolegliwości. Warto po nią sięgać również przy infekcjach gardła i jamy ustnej, kiedy można nią płukać jamę ustną i gardło lub po prostu spożywać.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: congerdesign / Pixabay

Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Rumianek pospolity Matricaria chamomilla

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści