Biedronki i ich domki | Jak zrobić schronienia dla tych owadów

biedronki i ich domki - jak zrobić schronienia dla tych owadów

Trudno znaleźć owada, którego ludzie darzyliby większą sympatią. Kolorowe ubarwienie i powszechnie znane upodobanie biedronki do zjadania mszyc sprawiają, że zawsze jest mile widzianym gościem w ogrodzie. Ale biedronki mają kłopoty – i to poważne. Potrzebują pomocy tak samo, jak my potrzebujemy ich obecności w naszych ogrodach – przekonuje Łukasz Skop na łamach magazynu Gardeners' World Edycja Polska.

Posłuchaj
00:00
Artykuł pochodzi z magazynu:
Gardeners' World. Edycja Polska
Gardeners' World. Edycja Polska
Październik 2024
Przejrzyj i kup
2
Spis treści
Jakie są gatunki biedronek w Polsce? Czym się żywi biedronka? Jak pomóc biedronkom? Co grozi biedronkom? Jak rozmnażają się biedronki? Jak zbudować domek dla biedronek?


Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Październik 2024

Biedronkę rozpozna nawet przedszkolak. Wystarczy policzyć jej kropki, i już wiadomo, jak się nazywa. Mamy więc biedronkę dwukropkę, pięciokropkę, siedmiokropkę, dziesięciokropkę, jedenastokropkę, dwunastokropkę, czternastokropkę, szesnastokropkę, dwudziestokropkę, dwudziestoczterokropkę… są też pokropki, wielokropki i oczatki.

Jednak to zaledwie kilka reprezentantek olbrzymiej rodziny, która na całym świecie liczy obecnie ponad 4000 opisanych gatunków, a naukowcy szacują, że może ich być nawet 6000!

biedronka dwukropka na zielonym liściu
Fot. Mabelinse / AdobeStock
Biedronka dwukropka (Adalia bipunctata) ma zmienne ubarwienie: może być czerwona w czarne kropki lub czarna w czerwone kropki
W Polsce występuje 76 gatunków biedronek o bardzo zróżnicowanym wyglądzie. Co ciekawe, niektóre w ogóle nie mają kropek (tak jak cała czarna wrzeciążeczka atłasowa), inne są włochate (tak jak owłosiony skulik świerkowiec), a jeszcze inne zamiast kropek mają paski (tak jak biedronka bledniczka).

Dieta biedronek jest równie zróżnicowana, co ich wygląd. Najczęściej spotykane biedronki – dwukropka, siedmiokropka i biedronka azjatycka – są drapieżcami. Zjadają przede wszystkim mszyce, ale też mrówki, czerwce, przędziorki, skoczki, a nawet… inne biedronki.

Jednak nie wszystkie biedronki gustują w diecie mięsnej, bo są też takie, jak jaraszki, które od niej stronią. Odżywiają się liśćmi, owocami, nasionami, sokami roślinnymi, nektarem, pyłkiem, spadzią, a nawet grzybami. Zdecydowana większość, bo aż 90% wszystkich biedronek, to wszystkożercy, tak jak pospolita w całym kraju biedronka szesnastokropka (Tytthaspis sedecimpunctata).

Na ratunek biedronkom

Zapewnienie zróżnicowanego pożywienia poprzez zwiększenie różnorodności biologicznej w naszych ogrodach to najlepszy sposób, żeby pomóc biedronkom. O ile larwy tych chrząszczy spędzają swoje krótkie dzieciństwo na uganianiu się za mszycami, o tyle dorosłe owady korzystają z bardziej zróżnicowanego pokarmu. Często można je spotkać na pąkach kwiatów i otwartych kwiatach, gdzie mogą pożywić się zarówno mszycami, jak i pyłkiem czy nektarem.

Rośliny, które przyciągają biedronki, to przede wszystkim te o otwartych i płaskich kwiatostanach. Najpopularniejsze z nich należą do rodziny selerowatych: to koper włoski, koper ogrodowy, kolendra, kminek, arcydzięgiel, aminek, trybula i dzika marchew, a także wrotycz pospolity oraz krwawnik.

Biedronki chętnie odwiedzają również kosmosy, nachyłki, bodziszki oraz mniszki lekarskie, które przecież są tak często niemile widziane w ogrodach. Musimy więc pamiętać, że żaden ogród nie stanie się ostoją biedronek, jeśli do zera wytępimy w nim wszystkie szkodniki i chwasty. Nikt, a już na pewno nie biedronki, nie chciałby zamieszkać na takiej pustyni.

biedronka na roślinie zjadająca mszyce
Fot. Łukasz Skop
Biedronki spełniają w ogrodzie pożyteczną rolę, zjadając mszyce

Pomoc biedronkom powinna przebiegać wielotorowo. Oprócz sadzenia właściwych roślin w ogrodzie, można zwiększyć populację biedronek, rezygnując z oprysków insektycydami. Same biedronki są wrażliwe na większość syntetycznych środków owadobójczych, ale też jeśli większość ich pożywienia zniknie, nie złożą jaj w twoim ogrodzie. Choć na początku może to być trudne, pozwól mszycom zasiedlić niektóre rośliny, aby zapewnić biedronkom wystarczającą ilość pożywienia.

Dorosłe owady już późnym latem szukają bezpiecznego schronienia w ściółce leśnej, w spękaniach kory, w szczelinach skalnych lub w zakamarkach drzew, gdzie mogą bezpiecznie przezimować.

Im więcej takich miejsc im zapewnimy, tym więcej biedronek wiosną wyruszy patrolować rośliny w poszukiwaniu pokarmu, a to z kolei może przyczynić się do ograniczenia występowania szkodników na początku sezonu, a kilka mszyc nie zmieni się w plagę, którą później będzie trudno opanować.

W dużych miastach, gdzie biedronek jest dużo, a kryjówek – mało, jesienią biedronki często gromadnie chronią się w szczelinach budynków i przy oknach, a nawet wchodzą do domów. Jeśli chcesz pomóc biedronkom i zapewnić im bezpieczną, a przy tym atrakcyjną kryjówkę na zimę, wykonaj dla nich domek według instrukcji na kolejnych stronach.

Inwazja biedronek

Kontrastowe ubarwienie biedronek jest ich znakiem rozpoznawczym oraz sygnałem dla drapieżników, ostrzegającym ich o toksyczności tych owadów. Ptaki, a nawet mrówki, omijają je szerokim łukiem. Podrażniona lub zaatakowana biedronka wydziela ze stawów kolanowych na odnóżach żółtą, silnie pachnącą i piekącą ciecz – hemolimfę, zawierającą trujący alkaloid, kokcinellinę. Z tego powodu biedronki właściwie nie posiadają wrogów naturalnych.

biedronka azjatycka
Fot. Alexey Protasov / AdobeStock
Biedronka azjatycka

Poważnym zagrożeniem dla naszych krajowych biedronek jest jednak inna, pochodząca z południowo- wschodniej Azji biedronka. Biedronka azjatycka (Harmonia axyridis), zwana też arlekinem, pierwszy raz w Polsce została odnotowana w 2006 roku w Poznaniu i od tego czasu szybko rozprzestrzeniła się po całym kraju. Jest bardzo płodna (wydaje do pięciu pokoleń w ciągu roku), drapieżna (zjada mszyce, ale też jaja innych biedronek) i zajmuje nisze, z których wypiera Polskie biedronki, dlatego została uznana za gatunek inwazyjny.

Jak rozpoznać biedronkę azjatycką?

  • na przedpleczu ma czarny rysunek w kształcie litery „M”

  • może mieć żółty, pomarańczowy, czerwony lub czarny kolor

  • ma od 0 do 23 kropek, zazwyczaj kilkanaście

Cykl życiowy biedronki

Larwy biedronek wykluwają się z żółtopomarańczowych, owalnych jaj, które biedronka-matka składa w pakietach najczęściej na spodniej stronie liści różnych gatunków roślin. Im więcej mszyc dręczy roślinę, tym większa szansa, że biedronka wybierze ją na kolebkę dla swojego potomstwa. Pojedynczy pakiet liczy przeciętnie 3-20 jaj, ale jedna samica składa 10-50 jaj dziennie, a w ciągu roku może złożyć nawet do 1000 jaj.

cykl życiowy biedronki siedmiokropki
Fot. Alexey Protasov / AdobeStock
Cykl rozwojowy biedronki siedmiokropki (Coccinella septempunctata)

Po 3-5 dniach z jaj wykluwają się larwy, które zupełnie nie przypominają dorosłych owadów. Są smukłe, zwinne i szybkie. No i nie potrafią jeszcze latać. Grasują na roślinach w poszukiwaniu pokarmu, a są przy tym niezwykle zręczne i skuteczne. Oszacowano, że w ciągu swojego rozwoju larwa zjada około 600 mszyc, starsze larwy po 40-50 sztuk dziennie.

Po czterech linieniach, które zajmują około trzech tygodni, larwa zmienia się w nieruchomą poczwarkę, w której owad przechodzi przeobrażenie zupełne i po 2-5 dniach wyłania się postać dorosła. Wyższa temperatura przyspiesza rozwój larwalny biedronek. Chociaż powszechnie uważa się, że biedronki mają tyle lat, ile kropek, w rzeczywistości rzadko dożywają swoich drugich urodzin.

biedronka azjatycka i inne różnobarwne gatunki
Fot. Alexey Protasov / AdobeStock
Biedronkę azjatycką najłatwiej odróżnić od innych gatunków po charakterystycznym rysunku w kształcie czarnej litery „M” na białym przedpleczu

Zrób to sam: domek dla biedronek

Wczesna jesień to doskonały moment, żeby wykonać dla biedronek schronienie, w którym będą mogły przezimować i doczekać wiosny. Owady te lubią ciemne, ciasne i zaciszne kryjówki, w których mogą pozostać niewidoczne w czasie hibernacji. Domek dla biedronek zawieszony w ogrodzie będzie dla nich bezpiecznym miejscem zimowania, a jeśli powiesisz go na balkonie, tarasie lub w pobliżu okna, zniechęcisz te owady do wchodzenia do domu.

To prosty projekt, który zrobisz w kilkanaście minut. Zaproś do pomocy dzieci, bo to także świetna okazja do zapoznania ich z tymi niezwykłymi owadami oraz wspólnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu.

materiały do budowy domku dla biedronek
Fot. Łukasz Skop
Lista materiałów
Kwiatostany i łodygi dzikich roślin, np. krwawnika, wrotyczu, szczawiu, cykorii, marchwi, dziurawca, chabrów oraz traw. Dla ozdoby możesz dodać gałązki z owocami, np. dzikiej róży lub głogu, gliniana doniczka o śr. 12 cm (może być większa), bawełniany lub jutowy sznurek o dł. 1 m, biedronki-naklejki dla dekoracji, nożyczki, sekator.
budowa domku dla biedronek
Fot. Łukasz Skop
KROK 1
Ułóż rośliny w ciasny bukiet, dokładając kolejne pod kątem, tak aby krzyżowały się na tej samej wysokości. Układaj je w tym samym kierunku, obracając bukiet w ręku (jest to metoda skrętoległa układania kwiatów, inaczej „na okrętkę”).
budowa domku dla biedronek
Fot. Łukasz Skop
KROK 2
Nożyczkami odetnij 1 m sznurka ze szpuli, złóż sznurek na pół i ciasno zwiąż nim bukiet. Na tym etapie możesz jeszcze poprawić łodygi i rozłożyć rośliny w wachlarz. Wolne końcówki sznurka zawiąż na supeł.
budowa domku dla biedronek
Fot. Łukasz Skop
KROK 3
Przytnij krótko wszystkie końcówki łodyg, używając sekatora. Sprawdź, czy bukiet ściśle pasuje do doniczki. W razie potrzeby skróć łodygi jeszcze mocniej.
budowa domku dla biedronek
Fot. Łukasz Skop
KROK 4
Przewlecz sznurek przez otwór odpływowy w doniczce i mocno go pociągnij, żeby bukiet dobrze osadził się w donicy. Wyrównaj nożyczkami końcówki kwiatostanów.
budowa domku dla biedronek
Fot. Łukasz Skop
KROK 5
Ozdób doniczkę samoprzylepnymi biedronkami. Dzięki nim nikt (w tym biedronki!) nie będzie miał wątpliwości, dla kogo jest przeznaczony domek. Naklejki kupisz online lub w sklepie papierniczym.
domek dla biedronek wiszący na gałęzi drzewa
Fot. Łukasz Skop
KROK 6
Gotowy domek zawieś w zacisznym i osłoniętym od deszczu miejscu: przy pniu drzewa, pod dachem szopy lub domu, na balkonie, tarasie lub przy oknie (od zewnętrznej strony).

Tekst: Łukasz Skop, zdjęcia tytułowe: Christian Musat / AdobeStock, Łukasz Skop 

  Gardeners' World Edycja Polska 10/2024

Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Październik 2024


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Dzieci Karmią Dzikie Ptaki - mieszanka ziaren 1 kg
Dzieci Karmią Dzikie Ptaki - mieszanka ziaren 1 kg
Karmnik dla ptaków na sypki pokarm Prosperplast
Karmnik dla ptaków na sypki pokarm Prosperplast
Pokarm dla ptaków - mieszanka ziaren 3 kg
Pokarm dla ptaków - mieszanka ziaren 3 kg
Pokarm Dla Ptaków, uniwersalna mieszanka ziaren – 1 l
Pokarm Dla Ptaków, uniwersalna mieszanka ziaren – 1 l
Obserwuj
Autor
Gardeners' World. Edycja Polska Gardeners' World. Edycja Polska

To wydanie licencyjne największego brytyjskiego magazynu ogrodniczego. W zielonym ogródku publikowane są wybrane artykuły.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści