Mniszek lekarski to wieloletnia roślina należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae).  Stosowany w medycynie ludowej, jako składnik na wina i nalewki, rzadziej w kuchni. W ogrodzie traktowany jest jak uciążliwy chwast trudny do zwalczenia. Uprawiany masowo na potrzeby przemysłu farmaceutycznego i kosmetycznego.

Zwykle dorasta do maksymalnie 40 cm, tworząc lancetowate, powcinane liście i długie, zawierające sok mleczny łodygi, na których wyrastają duże, żółte kwiatostany-koszyczki. Kwitnie od kwietnia do lipca, owocem jest charakterystyczny, przypominający puchową kulę niełupek.

Korzenie mniszka zbiera się jesienią, a liście i kwiaty na początku kwitnienia. Można je suszyć w warunkach naturalnych, w przewiewnym i wolnym od wilgoci miejscu. Na potrzeby "domowe" surowce zbierane są ze środowiska naturalnego w miejscach oddalonych od dróg, obszarów miejskich i zakładów przemysłowych. Korzenie wcześniej należy rozdrobnić.

Mniszek działa odtruwająco na organizm, pomaga w leczeniu chorób wątroby, nerek i dróg moczowych. Syropy z kwiatów podawane są dzieciom na kaszel. Z kwiatów i korzeni mniszka można sporządzać smaczne i zdrowe nalewki oraz wina. W kuchni mniszek ma małe zastosowanie - czasem używa się jego liści do sałatek i sosów.

Mniszek lekarski nie jest uprawiany w ogrodach. To uciążliwy, trudny do zwalczenia chwast trawników o niewielkich wymaganiach. Uprawia się go masowo dla przemysłu farmaceutycznego i kosmetycznego.