Herbatka z kwiatów mniszka – pyszna i niesamowicie zdrowa!

herbatka z kwiatów mniszka fot. ivabalk - Pixabay

Mniszek lekarski to jedna z najpopularniejszych ziół, jakie można spotkać w przestrzeni miejskiej, na łąkach i w ogrodach. Często mylony z pospolitym mleczem, który nie ma żadnych wartości zdrowotnych, a nawet może być toksyczny dla organizmu! Mniszek lekarski wykazuje mnóstwo prozdrowotnych właściwości, dlatego warto go zbierać i wykorzystywać w swojej kuchni, np. robiąc z niego pyszny napój. Jak odróżnić mniszka od mlecza? Jak przygotować herbatę z kwiatów mniszka i dlaczego warto ją pić?

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
14
Spis treści
Przepis na herbatę z kwiatów mniszka Jak odróżnić mniszka od mlecza? Dlaczego warto pić herbatę z mniszka?

Przepis na herbatę z kwiatów mniszka

  • Do przygotowania napoju z mniszka lekarskiego potrzebna jest szklanka wody i ½ łyżki kwiatów.
  • Kwiaty należy umieścić w garnku i zalać wodą, a następnie gotować przez 20 minut.
  • Pijemy po odcedzeniu i przestudzeniu.
  • Zaleca się 2 szklanki herbatki z kwiatów mniszka dziennie.

Jak odróżnić mniszka od mlecza?

Mniszek kwitnie od końca kwietnia do końca maja i to właśnie wtedy należy zbierać jego kwiaty. Tymczasem mlecz kwitnie od czerwca do października i to właśnie moment, kiedy pojawiają się charakterystyczne, żółte kwiaty jest najprostszym sposobem na ich rozróżnienie. Zbierając kwiaty na początku maja ryzyko, że zerwiemy bezużytecznego w kuchni mlecza jest praktycznie zerowe. Dla pewności, warto jednak przyjrzeć się również łodydze: mniszek ma wiele bezlistnych łodyg wyrastających z jednego miejsca, podczas gdy mlecz charakteryzuje się rozgałęzioną i pokrytą liśćmi łodygą.

Dlaczego warto pić herbatę z mniszka?

Mniszek lekarski zawiera dużą ilość antyoksydantów, fitosteroli, polifenoli, inuliny i innych składników o działaniu prozdrowotnym. Regularne spożywanie herbaty z mniszka pomaga obniżyć poziom glukozy we krwi (działa przeciwcukrzycowo), a także wspomaga leczenie zmian skórnych i dolegliwości żołądkowych. Dodatkowo pozytywnie wpływa na działanie układu odpornościowego i niweluje działanie wolnych rodników (przeciwdziała stresowi antyoksydacyjnemu) korzystnie wpływając na cały organizm.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: ivabalk / Pixabay


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Mniszek lekarski Taraxacum officinale

Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści