Czy biedronki zjadają mszyce?
Głównym pokarmem biedronek są mszyce, ale zjadają również czerwce, przędziorki, miodówki i larwy muchówek. To właśnie dlatego są takie pożyteczne i warto je zapraszać do własnego ogrodu. Zwłaszcza że dorosłe biedronki zjadają nawet kilkadziesiąt mszyc dziennie. Równie pożyteczne są ich larwy, zjadające kilkaset mszyc w ciągu 3 tygodni! Dlatego zwabienie biedronek do ogrodu to jeden z najskuteczniejszych naturalnych sposobów na mszyce. Warto wiedzieć, że nie ma możliwości, aby biedronek było za dużo w ogrodzie – jeśli populacja zacznie być liczna, a biedronkom będzie brakowało pożywienia, to zaczną zjadać się nawzajem.
Jak zwabić biedronki do naszego ogrodu?
Sposobów na zaproszenie biedronek do ogrodu jest kilka, dlatego warto wypróbować wszystkie, aby w ogrodzie pojawiło się więcej tych pożytecznych owadów.
Posadź jasne kwiaty
Biedronki lubią żółte i białe kwiaty i bardzo do nich lgną – warto to wykorzystać, przywiązując do roślin żółte tasiemki. Dobrym pomysłem jest również zasianie łąki kwietnej i nasadzenie roślin o żółtych i białych kwiatach.
Daj biedronkom trochę słodyczy
Biedronki równie chętnie przylatują do słodkich rzeczy, dlatego raz w tygodniu warto wykonać słodki oprysk. Wystarczy rozpuścić pół łyżki cukru w litrze wody i spryskać nim rośliny, a te pożyteczne chrząszcze z pewnością chętnie przylecą do naszego ogrodu. Opryski należy wykonywać przede wszystkim na roślinach, które zostały zaatakowane przez mszyce, dzięki temu biedronki szybciej zostaną zwabione, a jednocześnie od razu będą miały pokarm, więc chętnie zostaną na dłużej. Co więcej, szkodniki zostaną szybciej zlikwidowane.
Nie stosuj chemii
Warto również pamiętać, że często zwalczając szkodniki, zabijamy także pożyteczne owady. Dlatego najlepiej wybierać preparaty selektywne, które działają na konkretne grupy owadów, nie szkodząc tym, które są pożądane w ogrodzie. Dobrze jest też poznać wygląd larw i jaj biedronek, gdyż zauważone w tej fazie rozwoju, często są niszczone przez ogrodników, którzy myślą, że to szkodniki. Co więcej, wabienie owadów nic nie da, jeśli nie zapewnimy im możliwości rozmnażania się i rozwoju w naszym ogrodzie.
Co zrobić, aby biedronki zostały w ogrodzie na dłużej?
Zwabienie biedronek do ogrodu to nie wszystko, należy również zadbać, aby zostały one z nami na dłużej. Można to zrobić na kilka sposobów, a wykorzystanie ich wszystkich sprawi, że biedronki przezimują u nas i wiosną rozpoczną intensywną walkę ze szkodnikami.
Chroń biedronki
Jeśli chcemy, aby biedronki bytowały w naszym ogrodzie, to kluczowe jest ich niezabijanie. Oznacza to konieczność rezygnacji z chemicznych środków zwalczających szkodniki.
Zadbaj o kryjówki dla biedronki
Te małe owady lubią różnego rodzaju zakamarki, dlatego najczęściej chowają się w gęstych krzakach, pod konarami i kamieniami. Warto w takich miejscach zostawić nieco opadłych liści, a jesienią zrezygnować z koszenia, dzięki czemu biedronki spokojnie przezimują w ogrodzie.
Domek dla owadów
Chcąc zadbać o obecność biedronek i innych pożytecznych owadów, warto ustawić domek dla owadów, który można kupić w dobrym sklepie ogrodniczym lub wykonać samodzielnie. Domek dla owadów to doskonałe schronienie dla nich, a jednocześnie piękna ozdoba.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: kolaż Depositphotos / Pixabay