Logo
Logo

Mrówki i mszyce – wrogowie czy przyjaciele?

Mszyce to najbardziej znane i najpowszechniej występujące szkodniki, występujące w polskich ogrodach. Wypijają soki z młodych części roślin, osłabiając je, spowalniając wzrost i kwitnienie, a nawet doprowadzając do ich obumarcia. Często na roślinach, na których występują mszyce, można zauważyć również znaczącą ilość mrówek. W obiegowej opinii wynika to z faktu, że mrówki zjadają mszyce, jednak czy tak jest naprawdę? Czy mrówki są naturalnym wrogiem mszyc?

Czy mrówki zabijają mszyce, czy je chronią?

Mszyce to trudne do zwalczania szkodniki, które szybko się rozprzestrzeniają i mogą w krótkim czasie zaatakować całe rabaty, niszcząc rośliny. Z tego powodu wciąż poszukuje się sposobów na walkę z tymi szkodnikami. Można w tym celu wykorzystać różne preparaty na mszyce lub domowe sposoby na mszyce jak np. wabienie i ochrona naturalnych wrogów mszyc. Wśród wielu ogrodników panuje przekonanie, że to mrówki intensywnie zabijają i zjadają w dużej ilości mszyce. Tymczasem mrówki nie tylko nie zabijają tych szkodników, ale w dodatku je chronią!

Naturalny odstraszacz mrówek
Naturalny odstraszacz mrówek
Probio Ogród Czosnek & Chilli to moc ekstraktu z czterech naturalnych składników – czosnku, chilli, kurkumy i imbiru. Działa zarówno prewencyjnie, odstraszając szkodniki i zapobiegając chorobom, a także interwencyjnie w przypadku zaatakowania rośliny przez szkodniki takie jak: mszyce, mączliki, mrówki, gąsienice i wiele innych.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Mrówki potrafią zaciekle bronić kolonii mszyc, jednak może się zdarzyć, że mszyce są mało efektywne. W takiej sytuacji mrówki mogą zniszczyć całą populację, pozyskując w ten sposób cenne źródło pokarmu. Jednak są to sytuacje rzadkie i nie ma raczej, co liczyć na to, że mszyce w ogrodzie zostaną zlikwidowane przez mrówki. Dlatego, chcąc pozbyć się mszyc z ogrodu, trzeba poszukać innego sposobu i zastosować środki na mszyce lub wykorzystać któryś z domowych sposobów na mszyce.

Andrzej Szmid / YouTube

Trofobioza – na współpracy korzystają oba gatunki owadów

Mrówki i mszyce żyją w swego rodzaju symbiozie, a konkretniej w trofobiozie. To forma współpracy, w której jeden gatunek otrzymuje pokarm, a w zamian zapewnia ochronę, a więc w tym układzie każda ze stron odnosi korzyści.

Mrówki (w większości przypadków) to drapieżniki, jednak nie zjadają mszyc, gdyż pobierają od nich słodki płyn, czyli spadź. W zamian za to mrówki chronią mszyce przed drapieżnikami, same często przy tym ginąc. To właśnie dlatego mszyce najliczniej występują na roślinach zlokalizowanych przy mrowiskach, gdyż tam są chronione przed innymi owadami, zyskując spokojne miejsce do żerowania.

Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania

Jak wygląda współpraca mszyc i mrówek?

Mszyce wydzielają słodką spadź, która dla mrówek jest cennym źródłem pokarmu, umożliwiając wyżywienie kolonii. Spadź jest słodką wydzieliną wytwarzaną z soków roślinnych. Zawiera dużo aminokwasów, soli mineralnych, witamin i kwasów organicznych. Mszyca w ciągu godziny potrafi wydzielić spadź o wadze przewyższającą samego owada. Wydzielina mszyc to dla mrówek pełnowartościowy pokarm, który dla dorosłych osobników może stanowić jedyne źródło energii, dlatego mszyce dla mrówek są bardzo cenne i ich zaciekle chronią. Zapewniają im odpowiednie miejsce żerowania i chronią przed drapieżnikami, skutecznie likwidując biedronki i inne owady, zjadające mszyce.

Pułapki na mrówki
Pułapki na mrówki
Fastion pułapka na mrówki to trutka w postaci gotowej do wyłożenia pułapki przeznaczona do zwalczania insektów w domach, mieszkaniach, pomieszczeniach gospodarczych oraz na zewnątrz budynków.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Mrówki otaczają mszyce opieką przez cały okres ich rozwoju, stając się ich opiekunami i pobudzając je do wytwarzania większej ilości spadzi. Co ciekawe, mrówki to jedyni naturalni sprzymierzeńcy mrówek, dlatego wczesną wiosną wyszukują osobniki zdolne do założenia kolonii i im to ułatwiają niczym dobry hodowca. Nie dopuszczają do młodych osobników biedronek i innych naturalnych wrogów, dzięki czemu populacja mszyc szybko się rozrasta, a mrówki mają stały dostęp do pokarmu. Większość mrówek pobiera spadź z ziemi lub roślin, ale są też gatunki, które potrafią pobierać wydzielinę bezpośrednio od mszycy.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcia: agungbracuk, DerWeg / Pixabay

Autor
Mrówki i mszyce – wrogowie czy przyjaciele?
Mrówki i mszyce – wrogowie czy przyjaciele?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl