Nagietek lekarski (Calendula officinalis) to roślina jednoroczna należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae Dumort). Nazywany jest miesięcznicą, paznokietnikiem. Jego pochodzenie to prawdopodobnie tereny śródziemnomorskie i Iran, gdyż do dzisiaj rośnie tam na stanowiskach naturalnych. W Polsce jest to roślina uprawna, ale czasami dziczejąca.

Kwiaty nagietka są w kolorze żółtym i pomarańczowym, są jadalne.

Zobacz: Kwiaty, które możesz jeść

Uprawa nagietka lekarskiego

Nasiona wysiewa się w kwietniu wprost do gruntu. Roślina nie ma specjalnych wymagań co do gleby. Lubi stanowiska słoneczne. Kwitnienie od czerwca do września. Wysiana jesienią rozkwitnie wcześniej w następnym sezonie.

Nagietek lekarski należy do roślin wabiących owady i jest rośliną miododajną.

Roślina jest podatna na mączniaka prawdziwego. Objawy mączniaka, to biały, mączysty nalot na górnej stronie liści. Zaatakowana, wygląda jak "posypana mąką". Rośliny silnie porażone mają zahamowany wzrost i kwitnienie oraz mogą zamierać.

Zastosowanie nagietka lekarskiego

Może być uprawiany na rabatach i w donicach. Pomarańczowo-złociste płatki kwiatów nagietka lekarskiego dodaje się do sałatek, zup i sosów, do barwienia ryżu, masła i serów, którym nadają piękny kolor.

Polecane odmiany ozdobne:

  • 'Geisha Girl' - odmiana wysoka o pełnych, pomarańczowych kwiatach
  • 'Princess' - odmiana wysoka o kwiatach dwubarwnych ze złotymi, żółtymi lub pomarańczowymi koszyczkami
  • 'Fiesta Gitana' - odmiana karłowa o pełnych kwiatach w kolorach od kremowego do pomarańczowego
  • 'Honey Babe' - odmiana karłowa o kwiatach pełnych (barwa kwiatów: morelowa, żółta i pomarańczowa)

Ciekawe: Kwiaty nagietka przewidują pogodę - gdy rano przed godziną 9.00 płatki są rozchylone i ułożone równolegle do ziemi, to znak, że w tym dniu nie będzie padał deszcz.