Nagietek – na co pomaga i jak stosować?

nagietek na co pomaga jak stosować fot. JetraTull Pixabay

Nagietek lekarski to roślina jednoroczna z rośliny astrowatych o pięknych, wybarwionych na żółto lub pomarańczowo kwiatach. Mimo że jest chętnie uprawiania, to niewiele osób zdaje sobie sprawę z jej leczniczych właściwości. Tymczasem nagietek jest rośliną, która od lat doceniana jest w ziołolecznictwie, a jej szerokie właściwości prozdrowotne zostały wielokrotnie potwierdzone badaniami.

Posłuchaj
00:00
9

Nagietek – wartości odżywcze

Koszyczek nagietka (Calendula) to dobre źródło wielu cennych składników pokarmowych, które korzystnie wpływają na organizm człowieka, a często są wręcz niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. W nagietku znajdziemy przede wszystkim flawonoidy o silnym działaniu antyoksydacyjnym, olejek eteryczny, polisacharydy, glikozydy, karotenoidy, fitosterole, witaminy i składniki mineralne, takie jak magnez i mangan.

Działanie zdrowotne nagietka

Olejek eteryczny znajdujący się w nagietku wykazuje działanie przeciwzapalne, kojące i łagodzące. Dodatkowo pozytywnie wpływa na regenerację skóry i przyspiesza gojenie się różnego rodzaju ran, a także ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, przez co chętnie wykorzystywany jest w maściach leczniczych.

Zawarte w nagietku flawonoidy są silnymi przeciwutleniaczami, a więc zmniejszają ryzyko rozwoju chorób związanych ze stresem oksydacyjnym takich jak: miażdżyca, cukrzyca, otyłość i nowotwory. Fitosterole pomagają zmniejszyć poziom cholesterolu we krwi, ale należy pamiętać, że obniżają również poziom witaminy A i beta-karotenu.

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Zawarte w roślinie związki pomagają regulować hormony, co sprawia, że nagietek wykorzystywany jest również do produkcji suplementów i leków niwelujących objawy klimakterium.

Natomiast witaminy wspierają naturalną odporność organizmu, a składniki mineralne pozytywnie wpływają na funkcjonowanie serca i układu krwionośnego.

Nagietek ma działanie rozkurczowe, dzięki czemu pomaga uśmierzyć ból oraz regeneracyjne, przeciwzapalne i antybakteryjne, co jest wykorzystywane przede wszystkim w maściach, aby przyspieszyć gojenie się ran. Regularne spożywanie naparów z nagietka ma działanie moczopędne i żółciopędne.

nagietek na co pomaga jak stosować  fot. zoosnow Pixabay
Fot. zoosnow/Pixabay
Nagietek lekarski (Calendula officinalis) to łatwa w uprawie roślina jednoroczna,która najlepiej rośnie w słonecznych miejscach

Zalecenia do stosowania

Herbaty z nagietka zaleca się przede wszystkim przy stanach zapalnych układu pokarmowego, a więc żołądka, wątroby, jelit i dwunastnicy. Może ona złagodzić również dolegliwości związane z bolesnym miesiączkowaniem i zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości przy klimakterium.

Napar z nagietka stosowany jest w formie płukanki przy stanach zapalnych jamy ustnej i przy zapaleniu gardła.

Maść z nagietkiem doskonale sprawdzi się przy wielu problemach skórnych: zadrapaniach, stłuczeniach, oparzeniach, odmrożeniach, stanach zapalnych skóry i przy wysypkach. Można ją stosować również na blizny pooperacyjne, w celu przyspieszenia ich gojenia.

Nagietek często wykorzystywany jest również w kroplach do oczu, gdyż dzięki swoim właściwościom łagodzącym niweluje podrażnienia i pieczenie oczu.

Jak stosować nagietek?

Kwiaty nagietków można wykorzystywać w różnych formach w zależności od dolegliwości. Zazwyczaj stosuje się je w formie naparu, herbaty lub maści.

Do sporządzenia naparu wystarczy łyżka suszonych płatków nagietka, które należy zalać szklanką wrzątku i pozostawić na 10 minut pod przykryciem, a następnie odcedzić. Tak przygotowany napar można wypić lub wykorzystać do płukania jamy ustnej i gardła, co pozwoli na zmniejszenie dolegliwości. W naparze można również namoczyć okład i zastosować go bezpośrednio na skórę, w celu przyspieszenia gojenia się ran i zmian skórnych.

Herbatę przygotowuje się podobnie: jedną lub dwie łyżeczki suszonego nagietka zalewa się wrzątkiem i odstawia na około 5 minut. Nie jest zalecane przekraczanie ilości 3 herbat z nagietka na dzień.

Przeciwwskazania do stosowania nagietka

Nagietek mimo swoich właściwości zdrowotnych nie jest zalecany każdemu.

  • Przede wszystkim nie powinny go stosować osoby z alergią na rośliny z rodziny astrowatych.
  • Nie poleca się go również osobom, które przyjmują leki nasenne, uspokajające i wyciszające.
  • Osoby chore na choroby przewlekłe i przyjmujące na stałe leki przed zastosowaniem nagietka, czy jakichkolwiek innych ziół powinny skonsultować się z lekarzem. Wynika to z faktu, że zioła mogą wpływać na metabolizm i działanie leków.
  • Warto też pamiętać, że nagietek wykazuje działanie moczopędne, co u niektórych osób może być niekorzystne.

Co warto wiedzieć o nagietku?

Nagietek to popularna roślina ogrodowa, której walory zdrowotne mogą zaskakiwać. Ma działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Działa łagodząco i wspomaga regenerację, przez co często wykorzystywany jest w maściach i kroplach do oczu.

Związki zawarte w nagietku wykazują również działanie rozkurczowe, moczopędne i żółciopędne, przez co może picie naparu z tej rośliny może zmniejszyć dolegliwości związanie z bolesnym miesiączkowaniem i stanami zapalnymi układu pokarmowego.

Dodatkowo składniki znajdujące się w nagietku wykazują działanie antyoksydacyjne i przeciwnowotworowe. To sprawia, że nagietka warto wykorzystywać jako naturalne wsparcie podczas leczenia wielu chorób i dolegliwości.

Tekst Redakcja ZielonyOgródek, G.T., zdjęcie tytułowe: JetraTull/Pixabay


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Nagietek lekarski Calendula officinalis

Najważniejszy zabieg na wiosnę? Tak błyskawicznie zagęścisz, odżywisz i zazielenisz trawnik po zimie
Komentarze

Tagi
Najnowsze treści