Logo
Logo

Olejki eteryczne – właściwości, zastosowanie, rodzaje olejków

Każdy z nas lubi otaczać się pięknymi zapachami, a niektóre z nich przywołują pozytywne wspomnienia. Zapachy mogą dodawać energii, pobudzać do działania, ale i uspokajać czy relaksować. Mogą mieć też działanie terapeutyczne i prozdrowotne, to dlatego olejki eteryczne są wykorzystywane w aromaterapii. Przybliżamy właściwości, zastosowanie i rodzaje najczęściej wykorzystywanych olejków eterycznych.

Spis treści
Czym są olejki eteryczne? Jakie mają właściwości, jak wpływają na zdrowie? 10+ najpopularniejszych olejków eterycznych pochodzenia roślinnego W jaki sposób otrzymuje się olejki eteryczne? Jak stosować olejki eteryczne w domu?

Czym są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to naturalne związki lotne, które posiadają w swoim składzie od kilkudziesięciu do kilkuset związków. Są magazynowane w różnych częściach roślin i pozyskiwane kilkoma metodami. Gromadzą się w korzeniu, kłączach, liściach, kwiatach, owocach, a także korze. Zawartość olejków eterycznych w danej roślinie może wynosić od 1 do nawet 18%. Duże stężenie olejków eterycznych można znaleźć w pąkach goździkowca.

Jakie mają właściwości, jak wpływają na zdrowie?

Olejki eteryczne są stosowane przede wszystkim w aromaterapii i to już od czasów Starożytności. Egipcjanie, Rzymianie czy Arabowie używali ich do oczyszczania powietrza, pielęgnacji skóry, gojenia się ran, czy balsamowania zwłok. Od tamtej pory wiele się nie zmieniło; olejki eteryczne dodawane są do kosmetyków, maści, kremów, leków na kaszel i choroby górnych dróg oddechowych, a także perfum.

Olejków eterycznych jest tysiące i mogą mieć różne właściwości. Wykazują działanie antyseptyczne wobec wirusów, grzybów, bakterii Gram dodatnich i ujemnych. Mogą działać na bakterie oporne na niektóre antybiotyki. Większa aktywność danego olejku wiąże się z jego większym stężeniem.
Olejki eteryczne - właściwości zastosowanie rodzaje olejków  pexels-mareefe
Fot. mareefe/Pexels 

Najsilniejsze działanie mają olejek goździkowy, cynamonowy, czy posiadające w swoim składzie fenole, jak np. olejek tymiankowy. Wśród ich właściwości należy wymienić jeszcze działanie wykrztuśne. Olejki mogą udrażniać błony śluzowe oskrzeli ułatwiać odkrztuszanie wydzieliny w czasie przeziębienia. Tutaj sprawdza się mieszanina olejku z solą fizjologiczną. Można stosować chociażby olejek eukaliptusowy czy też sosnowy.

Olejki mają też działanie spazmolityczne, to znaczy wpływają korzystnie na perystaltykę jelit. Pobudzają wydzielanie soku żołądkowego i hamują namnażanie się bakterii. Tu można wymienić olejek lawendowy i melisowy.

Niektóre olejki mogą zwiększać wydzielanie moczu, np. olejek z korzenia lubczyku. Oczywiście szereg olejków ma działanie uspokajające, przeciwwirusowe, nasenne, przeciwwymiotne i przeciwzapalne. Należy jednak pamiętać, że olejków nie należy spożywać bezpośrednio. Olejki zawsze muszą być wymieszane z olejem bazowym przed zastosowaniem, łączy się je także z alkoholem. Nie ulegają rozpuszczeniu w wodzie.

Olejki eteryczne - właściwości zastosowanie rodzaje olejków  fot. silviarita Pixabay
Fot silviarita/Pixabay
Zioła, z których pozyskuje się olejki eteryczne są często uprawiane w naszych ogrodach. Gdy potrzemy liście szałwii, rozmarynu czy tymianku poczujemy intensywny aromat tych roślin.

10+ najpopularniejszych olejków eterycznych pochodzenia roślinnego

Olejek z drzewa herbacianego

Jest pomocny przy przeziębieniach, grypach, infekcjach wirusowych. Można używać go do inhalacji albo masażu. Nie bez znaczenia jest fakt, że jego zapach działa uspokajająco.

Olejek pomarańczowy

Jest polecany dla osób, które mają problemy z zasypianiem. Może też łagodzić objawy depresyjne i napięcie nerwowe. Warto używać go do kąpieli lub do masażu.

Olejek lawendowy

Jest polecany na przemęczenie, w stanach napięcia, osobom cierpiącym na bezsenność. Może łagodzić też stany zapalne skóry, dlatego warto dodawać go do kąpieli.

Olejek różany

Podobnie jak lawendowy polecany jest osobom z depresją. Może łagodzić objawy związane z migreną. Tutaj polane są zimne okłady z dodatkiem kilku kropel olejku. Polecany jest także na ciężko gojące się rany i stany zapalne skóry.

Olejek eukaliptusowy

Jest pozyskiwany z liści eukaliptusa. Masaże z dodatkiem tego olejku niwelują bóle mięśni i bóle reumatyczne. Można go także mieszać z solą fizjologiczną i robić inhalacje w czasie grypy, przeziębienia, czy przy zapaleniu oskrzeli.

Olejek miętowy

Jest pozyskiwany z liści mięty pieprzowej. Łagodzi bóle miesiączkowe i w tym przypadku warto wykonywać masaże z dodatkiem oleju bazowego. Sprawdza się także przy migrenowych bólach głowy, a także wspomagająco przy przeziębieniach, grypie, chorobach układu oddechowego.

Olejek cedrowy

Po niego powinny sięgnąć osoby, które szukają skutecznego sposobu na zwiększenie koncentracji, a jednocześnie złagodzenie objawów stresu. Taki olejek chroni skórę przed zanieczyszczeniami i toksynami.

Olejek kamforowy

Jest szeroko stosowany w branży farmaceutycznej i dodawany do maści. Łagodzi bowiem stany zapalne, owrzodzenia, zaczerwienienia, swędzenie, działa wspomagająco przy kontuzjach, np. skręceniach czy bólach mięśni. Poprawia krążenie, działa relaksująco, a nawet zwiększa libido.

Olejek imbirowy

Zmniejsza objawy stresu i zwiększa koncentrację. Działa rozgrzewająco, łagodzi podrażnienia, a nawet przyspiesza trawienie, eliminuje toksyny z organizmu i oczyszcza drogi oddechowe.

Olejek sosnowy

Pozytywnie wpływa na nastrój, oczyszcza drogi oddechowe i działa kojąco na stany zapalne skóry. Ponadto zapobiega procesom grzybicznym i spowalnia procesy starzenia.

Olejek rozmarynowy

Działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, detoksykująco, przeciwbólowo, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, antyseptycznie i przeczyszczająco.

Olejek bazyliowy

Ma działanie łagodzące na podrażnienia skóry, skurcze, bóle mięśni i stawów. Przeciwdziała też wzdęciom.

W jaki sposób otrzymuje się olejki eteryczne?

Te substancje pozyskiwane są metodą destylacji z parą wodną lub hydrodestylacji. W przypadku owoców olejki eteryczne pozyskuje się metodą wyciskania. Można też uzyskać je metodą tłoczenia na zimno bądź ekstrakcji z alkoholem.

Olejki eteryczne - właściwości zastosowanie rodzaje olejków
Fot. Ирина Кудрявцева/Pixabay, Eva Elijas/Pexels
Olejki eteryczne dostępne w małych buteleczkach z ciemnego szkła w domu najłatwiej stosować do masażu lub rozpylenia w dostosowanym do tego nebulizatorze.

Jak stosować olejki eteryczne w domu?

W domu można stosować olejki eteryczne na wiele różnych sposobów. Oczywiście świetnie sprawdzi się kilka kropel wybranego olejku dodanego do kąpieli. Można również dodać je do wody i robić zimne okłady w czasie migreny albo zmieszać z olejkiem bazowym i wykonywać masaże przeciwbólowe i relaksujące.

Olejki eteryczne można dodawać też do bębna pralki. Kilka kropel sprawi, że pranie będzie pięknie pachniało przez długi czas. Oczywiście można je również stosować do oczyszczaczy powietrza, mogą ulatniać się razem z parą wodną z nebulizatora.

Tekst Redakcja ZielonyOgródek, G.T., zdjęcie tytułowe: Couleur/Pixabay

Autor
Olejki eteryczne – właściwości, zastosowanie, rodzaje olejków
Olejki eteryczne – właściwości, zastosowanie, rodzaje olejków
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (13)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl