Lubczyk ogrodowy Levisticum officinale

Lubczyk ogrodowy liscie, fot. donogl - Depositphotos
Lubczyk ogrodowy (Levisticum officinale) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
73
Gleba: przepuszczalna, bogata w wapń, żyzna, próchniczna
Kolor kwiatów: zielonkawe, żółte
Kwiatostan: baldach
Kwiaty: pojedyncze, drobne, pachnące
Odczyn gleby: zasadowa, lekko zasadowa
Owoce: rozłupnia
Pokrój: kępy, wzniesiony, zwarty
Przydatność do spożycia: liście, korzenie
Zapach: cała roślina
Wysokość: 1,5 m
Okres kwitnienia: VI, VII, VIII
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: nasadzenia naturalistyczne, pojedynczo, ogrody przydomowe, roślina lecznicza, roślina jadalna, ogrody wiejskie

Lubczyk ogrodowy (Levisticum officinale) nazywany czasem naturalnym maggi, należy do rodziny selerowatych (Apiaceae). Jest bardzo znanym ziołem i rośliną przyprawową.

To roślina dwuletnia dorastająca do 2 m wysokości. W pierwszym roku wytwarza rozetę podwójnie pierzastych liści, w drugim pędy kwiatostanowe. Łodyga jest prosta, rozgałęziająca się, gładka i pusta w środku. Liście są złożone – pojedynczo lub podwójnie pierzaste, długoogonkowe. Pojedyncze listki mają kształt jajowaty lub romboidalny i są ostro powcinane od wierzchołka.

Lubczyk ogrodowy kwitnie od czerwca do sierpnia. Wytwarza małe, niepozorne, żółte kwiaty zebrane w baldachy.

Owocem lubczyku jest lekko jajowata, podwójna rozłupnia. Organem podziemnym jest grube kłącze z którego wyrastają mięsiste, nieliczne korzenie.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Cała roślina silnie pachnie i posiada ostry, gorzkawy smak.

Wymagania i uprawa

Roślina preferuje nasłonecznione, ciepłe stanowiska i lekkie, żyzne, próchnicze, przepuszczalne gleby bogate w wapń. W ostre zimy może wymarzać, dlatego warto ją osłaniać przykrywając liśćmi lub agrowłókniną zimową.

Zabiegi pielęgnacyjne polegają na spulchnianiu gleby, odchwaszczaniu i regularnym nawożeniu, ponieważ lubczyk ma dość duże wymagania wodne i pokarmowe.

Dla potrzeb domowych lubczyk rozmnażany jest zwykle z siewu wprost do gruntu zaraz po zbiorze (sierpień-wrzesień). Nasiona kiełkują w ok. miesiąc po wysianiu.

Zbiór liści na suszenie najlepiej przeprowadzić przed kwitnieniem, a korzeni późną jesienią (rośliny 2-3 letnie!).

Zastosowanie

Surowcem lekarskim są korzenie i kłącza lubczyku, zbierane jesienią, czyszczone i suszone w warunkach naturalnych po uprzednim rozdrobnieniu. Mają właściwości moczopędne, wiatropędne, rozkurczowe, odtruwające, żółciopędne i ogólnie poprawiające trawienie. Olejek eteryczny pozyskiwany z korzeni wykorzystuje się też w kosmetyce (np. do rozluźniających kąpieli).

Lubczyk to też popularna przyprawa. Jego liście – świeże i suszone – dodaje się do zup, gulaszów i sosów, dań rybnych, sałatek itp.. Owoce są często dodawane do wypieków, likierów i w produkcji popularnej przyprawy maggi. Łodygi lubczyka można natomiast przygotowywać jak szparagi!

Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online

Ciekawostki

Lubczyk ogrodowy jest nazywany zielem miłości, gdyż przez długi czas wierzono, że to roślina magiczna, którą można "oczarować" wybrankę/-a. Do niedawna twierdzono, że liście i korzeń lubczyku to afrodyzjaki, ale badania nie wykazały występowania w roślinie związków pobudzających.

Przesłanki o stosowaniu lubczyku w Polsce sięgają już XVI wieku i używano go właściwie jedynie jako środek leczniczy. Powszechnie stosowaną przyprawą stał się stosunkowo późno.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcia: donogl/Depositphotos, nahhan/Depositphotos


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Obserwuj
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Zdaniem Czytelnika
10-04-2024 23:10
Komentarz dodany przez Bożena: szkodniki - jakie ?
Gość prezes
16-10-2022 11:43
Wszystko fajnie ale ceny to macie jak za komuny w PEWEX-ie. Skąd wy te ceny bierzecie? z kosmosu? Może oligarchowie tego sklepiku odjęli by sobie nadmiar od ust i zrobili normalne ceny?
Gość
01-06-2021 16:53
Czy lubczyk po przycięciu odrasta?
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści