Logo
Logo

Jak siać nasiona ziół do doniczek? Podpowiadamy, jak zrobić rozsadę!

Świeże zioła z własnego ogródka lub parapetu, to źródło zdrowych, aromatycznych i smacznych przypraw do potraw. Można zakupić zioła w doniczkach, ale warto także w łatwy sposób wysiać je w domu lub w ogrodzie samodzielnie. Jak rozmnażać zioła z siewu? Jak siać nasiona ziół do doniczek i przygotować rozsadę?

Spis treści
Co lubią zioła? Jakich warunków potrzebują podczas siania i kiełkowania? Krok po kroku: jak siać zioła i dbać o sadzonki po wykiełkowaniu nasion? Czy można siać zioła do gruntu?

Czego potrzebują nasiona ziół, aby wykiełkować?

Przede wszystkim należy pamiętać, że większość ziół, to gatunki roślin pochodzące z cieplejszych stref klimatycznych niż nasza, czyli lubią ciepło. Dlatego, niezależnie od tego, czy planujemy uprawę ziół w donicach na parapecie lub balkonie, czy w ogrodzie, warto znaleźć im jasne (słoneczne), ciepłe i osłonięte przed wiatrem miejsce. Optymalna temperatura dla kiełkowania i rozwoju ziół, to co najmniej 15-20 °C, dlatego nasiona ziół najlepiej wysiać w ciepłym, jasnym pomieszczeniu.

Ziemia do wysiewu i rozsady ziół
Ziemia do wysiewu i rozsady
Ziemia do siewu firmy Target to specjalnie przygotowane podłoże do wysiewów i pikowania. Jest przystosowana do wysiewania wszystkich nasion warzyw, ziół i kwiatów. Posiada odpowiedni skład i optymalne pH (5,7-6,2), które zapewniają prawidłowy wzrost młodych siewek, a później pobieranie wody i składników pokarmowych przez wzrastające rośliny.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Doniczki torfowe do rozsady ziół
Doniczki torfowe do rozsady ziół
Jest to ekologiczna alternatywa doniczek do rozsad z tworzywa sztucznego. Oprócz dbania o środowisko ułatwia to prowadzenie rozsad i oszczędza czas, gdyż nie trzeba roślinek z takich doniczek wyjmować przed posadzeniem na stałym miejscu. Dodatkowo naturalne włókno kokosowe jest przepuszczalne, dzięki czemu korzenie mają zapewnione świetne warunki rozwoju.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Nasiona ziół
Nasiona ziół
Bazylia, cząber, koper, trybula, majeranek, pietruszka, szczypiorek, melisa – to aromatyczna mieszanka ziół, to kompozycja nasion, popularnych roślin przyprawowych, niezbędnych w każdej kuchni. Nasiona mieszanki ziół umieszczone na taśmie, przez co są łatwe w wysianiu i uprawie. Taśmę wystarczy włożyć do przygotowanego rowka o głębokości 1 cm, lekko zwilżyć, przykryć ziemią i podlać. 
KUP W NASZYM SKLEPIE

Jeśli planujemy przygotowanie rozsady ziół w domu, warto przygotować sobie małe (kwadratowe lub okrągłe) doniczki lub specjalne wielodoniczki do wysiewu nasion i wypełnić je żyznym, ale też dobrze przepuszczalnym podłożem. Może to być uniwersalna ziemia ogrodowa z dodatkiem kompostu lub ziemia do wysiewu warzyw, tak by była ona odkażona (wolna od patogenów) oraz o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie. Lepiej nie stosować ziemi do kwiatów, ponieważ jest ona zmieszana z nawozami, co nie jest korzystne przy wysiewie nasion.

Ważne! Przy wyborze nasion ziół do domowego wysiewu, trzeba pamiętać, aby były one dobrej jakości (zakupione z pewnego źródła, w dobrym sklepie i nieprzeterminowane).

Ponadto, należy wziąć pod uwagę, że zioła to rośliny zarówno jednoroczne i dwuletnie, jak i wieloletnie. Do jednorocznych ziół zaliczamy np. bazylię, kolendrę, majeranek, koper, pietruszkę, cząber, czy rzeżuchę. Zioła takie jak kminek, koper włoski, czy seler lub wiesiołek to rośliny dwuletnie. Z kolei zioła wieloletnie, to te najbardziej popularne, czyli między innymi mięta, melisa, lubczyk, szałwia, rozmaryn, tymianek, a także estragon, oregano, czy lawenda.

Jak przygotować rozsadę ziół? Jak siać zioła?

W przypadku domowego wysiewu nasion do doniczek, najlepszym terminem będzie okres od połowy marca do końca kwietnia. W odpowiednich warunkach, zwykle zioła wschodzą dość szybko i kiełkuje niemal każde wysiane nasionko.

W zależności od wielkości nasion, wysiewamy je na dwa sposoby. Najdrobniejsze nasiona (np. bazylia, tymianek, oregano) wystarczy wysiać tylko na powierzchni ziemi w doniczce i tylko leciutko docisnąć, by się nieco zagłębiły w podłożu. Nie trzeba wysiewać wszystkich nasion z torebki – wystarczy kilka sztuk do doniczki. Następnie tylko zraszamy podłoże (np. spryskujemy zraszaczem) i dbamy o to, by nie przesychało. W każdym razie nie przelewamy gleby nadmiernie, bo nadmiar wilgoci może zaszkodzić kiełkowaniu. Najkorzystniej i najlepiej jest stosować zasadę, by każde zioło uprawiać w osobnej doniczce. Z kolei nasiona większe (np. wielkości ok. 0,5-1 cm), siejemy do dołka o głębokości maksymalnie 1 cm i przysypujemy warstwą podłoża.

Po wschodach młode rośliny nadal umiarkowanie, ale regularnie podlewamy. Warto pamiętać, że woda do podlewania powinna nie powinna być bardzo zimna (szok dla roślin) i najlepiej, by miała temperaturę pokojową. Dodatkowo, jeśli podlewamy wodą z kranu, warto odstawić ją w butelce lub konewce przynajmniej na kilka godzin i podlać rośliny dopiero po tym czasie (niekorzystne dla roślin związki chemiczne zawarte w wodzie zdążą opaść na dno).

Warto pamiętać, że zioła najlepiej będą się czuły i rosły na zewnątrz, dlatego domową rozsadę wysianą w marcu i kwietniu, lepiej przenieść po 15 maja do ogrodu lub ustawić w donicach na balkonie, parapecie, czy tarasie. Oczywiście można także trzymać je na słonecznym parapecie, jeśli nie ma możliwości wystawienia doniczki na zewnątrz.

Czy warto siać zioła bezpośrednio do gruntu?

W podobny sposób możemy wysiewać nasiona ziół bezpośrednio w ogrodzie, ale w tym przypadku lepiej zrobić to nieco później, czyli kiedy będzie już mniejsze ryzyko spadków temperatury (niektóre zioła nie tolerują niskich temperatur) – najwcześniej od połowy kwietnia, w maju, a nawet w czerwcu, kiedy łatwiej o najlepszą dla rozwoju ziół temperaturę (15-20°C).

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Bruno D Andrea / Dreamstime

Kasia In / YouTube
Autor
Jak siać nasiona ziół do doniczek? Podpowiadamy, jak zrobić rozsadę!
Jak siać nasiona ziół do doniczek? Podpowiadamy, jak zrobić rozsadę!
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, przewidziany do kształtowania terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od ponad 10 lat pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje ściśle od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata, ludzi i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, muzykę i smak kawy – najlepiej pitej nieśpiesznie w ogrodzie lub z widokiem na zielone...

Komentarze

Dodaj komentarz
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (10)
Twoja strona ogrodu