Logo
Logo

Jak siać nasiona ziół do doniczek? Podpowiadamy, jak zrobić rozsadę!

Świeże zioła z własnego ogródka lub parapetu, to źródło zdrowych, aromatycznych i smacznych przypraw do potraw. Można zakupić zioła w doniczkach, ale warto także w łatwy sposób wysiać je w domu lub w ogrodzie samodzielnie. Jak rozmnażać zioła z siewu? Jak siać nasiona ziół do doniczek i przygotować rozsadę?

Spis treści
Co lubią zioła? Jakich warunków potrzebują podczas siania i kiełkowania? Krok po kroku: jak siać zioła i dbać o sadzonki po wykiełkowaniu nasion? Czy można siać zioła do gruntu?

Czego potrzebują nasiona ziół, aby wykiełkować?

Przede wszystkim należy pamiętać, że większość ziół, to gatunki roślin pochodzące z cieplejszych stref klimatycznych niż nasza, czyli lubią ciepło. Dlatego, niezależnie od tego, czy planujemy uprawę ziół w donicach na parapecie lub balkonie, czy w ogrodzie, warto znaleźć im jasne (słoneczne), ciepłe i osłonięte przed wiatrem miejsce. Optymalna temperatura dla kiełkowania i rozwoju ziół, to co najmniej 15-20 °C, dlatego nasiona ziół najlepiej wysiać w ciepłym, jasnym pomieszczeniu.

Ziemia do wysiewu i rozsady ziół
Ziemia do wysiewu i rozsady
Ziemia do siewu firmy Target to specjalnie przygotowane podłoże do wysiewów i pikowania. Jest przystosowana do wysiewania wszystkich nasion warzyw, ziół i kwiatów. Posiada odpowiedni skład i optymalne pH (5,7-6,2), które zapewniają prawidłowy wzrost młodych siewek, a później pobieranie wody i składników pokarmowych przez wzrastające rośliny.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Doniczki torfowe do rozsady ziół
Doniczki torfowe do rozsady ziół
Jest to ekologiczna alternatywa doniczek do rozsad z tworzywa sztucznego. Oprócz dbania o środowisko ułatwia to prowadzenie rozsad i oszczędza czas, gdyż nie trzeba roślinek z takich doniczek wyjmować przed posadzeniem na stałym miejscu. Dodatkowo naturalne włókno kokosowe jest przepuszczalne, dzięki czemu korzenie mają zapewnione świetne warunki rozwoju.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Nasiona ziół
Nasiona ziół
Bazylia, cząber, koper, trybula, majeranek, pietruszka, szczypiorek, melisa – to aromatyczna mieszanka ziół, to kompozycja nasion, popularnych roślin przyprawowych, niezbędnych w każdej kuchni. Nasiona mieszanki ziół umieszczone na taśmie, przez co są łatwe w wysianiu i uprawie. Taśmę wystarczy włożyć do przygotowanego rowka o głębokości 1 cm, lekko zwilżyć, przykryć ziemią i podlać. 
KUP W NASZYM SKLEPIE

Jeśli planujemy przygotowanie rozsady ziół w domu, warto przygotować sobie małe (kwadratowe lub okrągłe) doniczki lub specjalne wielodoniczki do wysiewu nasion i wypełnić je żyznym, ale też dobrze przepuszczalnym podłożem. Może to być uniwersalna ziemia ogrodowa z dodatkiem kompostu lub ziemia do wysiewu warzyw, tak by była ona odkażona (wolna od patogenów) oraz o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie. Lepiej nie stosować ziemi do kwiatów, ponieważ jest ona zmieszana z nawozami, co nie jest korzystne przy wysiewie nasion.

Ważne! Przy wyborze nasion ziół do domowego wysiewu, trzeba pamiętać, aby były one dobrej jakości (zakupione z pewnego źródła, w dobrym sklepie i nieprzeterminowane).

Ponadto, należy wziąć pod uwagę, że zioła to rośliny zarówno jednoroczne i dwuletnie, jak i wieloletnie. Do jednorocznych ziół zaliczamy np. bazylię, kolendrę, majeranek, koper, pietruszkę, cząber, czy rzeżuchę. Zioła takie jak kminek, koper włoski, czy seler lub wiesiołek to rośliny dwuletnie. Z kolei zioła wieloletnie, to te najbardziej popularne, czyli między innymi mięta, melisa, lubczyk, szałwia, rozmaryn, tymianek, a także estragon, oregano, czy lawenda.

Jak przygotować rozsadę ziół? Jak siać zioła?

W przypadku domowego wysiewu nasion do doniczek, najlepszym terminem będzie okres od połowy marca do końca kwietnia. W odpowiednich warunkach, zwykle zioła wschodzą dość szybko i kiełkuje niemal każde wysiane nasionko.

W zależności od wielkości nasion, wysiewamy je na dwa sposoby. Najdrobniejsze nasiona (np. bazylia, tymianek, oregano) wystarczy wysiać tylko na powierzchni ziemi w doniczce i tylko leciutko docisnąć, by się nieco zagłębiły w podłożu. Nie trzeba wysiewać wszystkich nasion z torebki – wystarczy kilka sztuk do doniczki. Następnie tylko zraszamy podłoże (np. spryskujemy zraszaczem) i dbamy o to, by nie przesychało. W każdym razie nie przelewamy gleby nadmiernie, bo nadmiar wilgoci może zaszkodzić kiełkowaniu. Najkorzystniej i najlepiej jest stosować zasadę, by każde zioło uprawiać w osobnej doniczce. Z kolei nasiona większe (np. wielkości ok. 0,5-1 cm), siejemy do dołka o głębokości maksymalnie 1 cm i przysypujemy warstwą podłoża.

Po wschodach młode rośliny nadal umiarkowanie, ale regularnie podlewamy. Warto pamiętać, że woda do podlewania powinna nie powinna być bardzo zimna (szok dla roślin) i najlepiej, by miała temperaturę pokojową. Dodatkowo, jeśli podlewamy wodą z kranu, warto odstawić ją w butelce lub konewce przynajmniej na kilka godzin i podlać rośliny dopiero po tym czasie (niekorzystne dla roślin związki chemiczne zawarte w wodzie zdążą opaść na dno).

Warto pamiętać, że zioła najlepiej będą się czuły i rosły na zewnątrz, dlatego domową rozsadę wysianą w marcu i kwietniu, lepiej przenieść po 15 maja do ogrodu lub ustawić w donicach na balkonie, parapecie, czy tarasie. Oczywiście można także trzymać je na słonecznym parapecie, jeśli nie ma możliwości wystawienia doniczki na zewnątrz.

Czy warto siać zioła bezpośrednio do gruntu?

W podobny sposób możemy wysiewać nasiona ziół bezpośrednio w ogrodzie, ale w tym przypadku lepiej zrobić to nieco później, czyli kiedy będzie już mniejsze ryzyko spadków temperatury (niektóre zioła nie tolerują niskich temperatur) – najwcześniej od połowy kwietnia, w maju, a nawet w czerwcu, kiedy łatwiej o najlepszą dla rozwoju ziół temperaturę (15-20°C).

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Bruno D Andrea / Dreamstime

Kasia In / YouTube
Autor
Jak siać nasiona ziół do doniczek? Podpowiadamy, jak zrobić rozsadę!
Jak siać nasiona ziół do doniczek? Podpowiadamy, jak zrobić rozsadę!
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla ZO.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (11)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (30)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl