Kolendra siewna Coriandrum sativum

Kolendra siewna
Kolendra siewna (Coriandrum sativum) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
6
Gleba: przepuszczalna, lekka, żyzna, próchniczna
Kolor kwiatów: różowe, białe
Kwiatostan: baldach
Kwiaty: drobne
Odczyn gleby: obojętna
Owoce: rozłupnia
Pokrój: luźny, wzniesiony
Przydatność do spożycia: owoce, liście
Zapach: cała roślina
Wysokość: 70-120 cm
Okres kwitnienia: VI, VII
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: nasadzenia naturalistyczne, ogrody przydomowe, pojemniki, roślina lecznicza, roślina jadalna, ogrody wiejskie
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Ciekawostki

Kolendra siewna (Coriandrum sativum) jest nazywana czasem kolenderem lub pieprzem polskim, to jednoroczna roślina należąca do rodziny selerowatych (Apiaceae). Pochodzi ze wschodniego rejonu Morza Śródziemnego. W Polsce można spotkać w warunkach naturalnych zdziczałe okazy.

Jak wygląda kolendra? Jak ją rozpoznać?

Wytwarza wzniesione, rozgałęzione łodygi o wysokości do 70 cm (odmiany gruboowocowe) lub do 120 cm (odmiany drobnowocowe). Łodyga jest obła i gładka. Liście kolendry są dość zróżnicowane: dolne liście są pojedyncze osadzone na długich ogonkach i ząbkowane, środkowe są podwójnie lub potrójnie pierzaste, zaś górne wielokrotnie dzielne i pierzastowrębne i bezogonkowe.

Kolendra siewna kwitnie od czerwca do sierpnia. Na szczytach łodyg pojawiają się drobne kwiaty zebrane w baldachy. Mogą być barwy białej lub różowej. Kolendra to roślina wysoce miododajna.

Owocem jest kulista, brązowa, żeberkowata, aromatyczna rozłupnia.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Cała roślina posiada mocny, charakterystyczny zapach, który często jest postrzegany za nieprzyjemny (określany jako pluskwiany).

Wymagania i uprawa

Roślina najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i osłoniętych od wiatru. Lubi suche i ciepłe lata. Dobrze rośnie na glebach przepuszczalnych, żyznych, lekkich i o odczynie lekko zasadowym (wapiennym).

Do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych należy odchwaszczanie i nawożenie. Najlepiej stosować nawozy naturalne i specjalne nawozy do ziół i warzyw.

Kolendrę siewną rozmnaża się przez wysiew nasion wprost do gruntu pod koniec marca lub na początku czerwca. Wschodzi po 2-3 tygodniach.

Owoce kolendry zbiera się w fazie dojrzewania baldachów szczytowych. Nie należy opóźniać zbiorów, gdyż nasiona łatwo wysypują się z owoców.

Zastosowanie

Kolendrę siewną stosuje się głównie jako przyprawę. Możemy korzystać ze świeżego ziela, owoców jak i olejku (z owoców). Dodaje się ją do wszelkich dań mięsnych, sosów (m.in. curry), ryżu, sałatek jak i deserów czy ciast. Kolendra jest też wykorzystywana w przemyśle spirytusowym do produkcji wódek i likierów.

W medycynie roślina również ma szerokie zastosowanie. Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie, żółciopędnie ułatwiając trawienie, lekko antybakteryjnie przy zapaleniach gardła oraz pobudza laktację.

Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online

Ciekawostki

Kolendra siewna to jedno z najstarszych ziół wykorzystywanych jako środek leczniczy. Przesłanki o jej stosowaniu znajdują się w Starym Testamencie, a jej resztki znajdywano w grobowcach egipskich faraonów.

Kolendra posiada w swoim składzie substancję, która "niszczy" witaminę B1. Warto ją suplementować, gdy często spożywamy to zioło.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Thewet / AdobeStock, Pixabay


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Obserwuj
Więcej na ten temat
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści